Slovensko v ohlasoch zahraničných masmédií


Slovensko uzavrie ďalšie tri kapitoly európskej legislatívy

Brusel 16. mája (TASR) - Slovensko uzavrie vo štvrtok počas ďalšieho kola prístupových rokovaní s Európskou úniou tri kapitoly európskej legislatívy - telekomunikácie, právo spoločností a voľné poskytovanie služieb. Počet uzavretých kapitol sa tak zvýši na 15, čím sa Slovensko dostane na úroveň Českej republiky a Poľska.

Predbežné uzavretie troch kapitol v utorok schválila pracovná skupina pre rozšírenie pri Rade EÚ a dnes ho ešte odobrí výbor stálych zástupcov členských krajín COREPER.

Slovensko malo šancu aj na uzatvorenie kapitoly sociálna politika, avšak keďže ide o citlivejšiu oblasť, niektoré členské krajiny si podľa diplomatov vyžiadali viac času na posúdenie a kapitolou sa bude pracovná skupina zaoberať ešte v piatok. Okrem toho Slovensko vo štvrtok otvorí rokovania v kapitole energetika.

Významné je najmä uzatvorenie kapitoly voľné poskytovanie služieb, v ktorom EÚ pristúpila na slovenskú žiadosť o trojročné prechodné obdobie v oblasti kompenzačných schém pre investorov. V prípade SR ide o vôbec prvú uzatvorenú kapitolu s prechodným obdobím.

Slovensko tým zároveň ukončilo rokovania v druhom zo štyroch voľných pohybov, na ktorých je založený jednotný trh EÚ. Už v marci sa z rokovacieho stola podarilo dostať voľný pohyb tovaru, zostáva však vyriešiť citlivú otázku voľného pohybu osôb a voľný pohyb kapitálu. Pri voľnom pohybe osôb navrhuje päťročné prechodné obdobie EÚ, pri kapitáli zase Slovensko žiada desaťročný odklad predaja poľnohospodárskej a lesnej pôdy.

Uzatvorením troch kapitol sa ich počet zvýši na 15 a Slovensko sa tak prvýkrát dostane na úroveň dvoch štátov tzv. prvej skupiny, ktorá rokuje už od marca 1998. Česko a Poľsko totiž doteraz uzavreli tiež po 15 kapitol. Ďalšie kolo rokovaní s nimi, počas ktorého určite uzavrú niekoľko kapitol, však bolo odložené z piatka na 1. júna.

Z ostatných štátov, ktoré budú rokovať vo štvrtok, by mal Cyprus uzavrieť tri a Litva s Lotyšskom po dve kapitoly.



Nemecká tlač o rekonštrukcii slovenskej vlády

Berlín 16. mája (TASR) - Až trikrát podalo opozičné HZDS návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra Ladislavovi Pittnerovi - a všetky tri boli neúspešné. V týchto dňoch Ladislav Pittner skutočne odchádza, nie však z vôle svojich kritikov, pre ktorých bol vždy nekompetentný, ale aby vyhovel svojmu straníckemu supútnikovi, premiérovi Mikulášovi Dzurindovi, píše v súvislosti s rekonštrukciou vládneho kabinetu v Bratislave dnešné vydanie nemeckého denníka Frankfurter Algemeine Zeitung (FAZ).

Noviny zároveň informujú, že riadením rezortu vnútra poveril prezident Rudolf Schuster ministra spravodlivosti Jána Čarnogurského a v dlhšej pasáži venujú pozornosť dôvodom Pittnerovho odchodu, ktorý súvisí aj s nedoriešenou kauzou vraždy bývalého ministra hospodárstva Jána Duckého.

Turbulencie v slovenskej vláde vyvolalo údajné zneužitie peňazí z podporných fondov EÚ a skutočnosť, že dnes už bývalý vicepremiér Pavol Hamžík o tejto skutočnosti neinformoval vládu, píše FAZ a dodáva, že Pittner, pravdepodobne na naliehavú prosbu premiéra Dzurindu, súhlasil s úlohou obetného baránka po tom, ako zosilnel tlak koaličných ľavicových strán.

V článku "Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda pretvára svoj kabinet", sa k najnovším udalostiam na slovenskej vnútropolitickej scéne vracia aj dnešné vydanie nemeckého denníka Die Welt.

Pre dnes už bývalého ministra vnútra Ladislava Pittnera bolo zvlášť trápne násilné vniknutie osobitnej policajnej jednotky do súkromnej vily expremiéra Mečiara po tom, ako jej majiteľ ignoroval viaceré pozvánky na výsluch.

Pittner však nedokázal vniesť jasno ani do množstva privatizačných škandálov počas Mečiarovej éry, informuje Die Welt a zároveň dodáva, že za nezlepšujúcu sa komplikovanú sociálnu situáciu a skutočnosť, že na Slovensku je najvyššia miera nezamestnanosti v Európe budú pykať ďalší členovia Dzurindovho kabinetu, Peter Magvaši a Brigita Schmögnerová.

Podľa najnovších kuloárnych informácií zvažuje Dzurinda aj výmenu ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana, ktorý sa síce nezaplietol do nijakého škandálu, nedostatočne sa však prezentuje v médiách, a vicepremiéra Pála Csákyho, zodpovedného za riešenie národnostných otázok.

Dzurindovo dlhé váhanie s rekonštrukciou kabinetu súvisí s komplikovaným balansovaním vnútri vládnej koalície, ktorá pozostáva z 11 strán. Z nich len niektoré majú šancu dostať sa po budúcoročných voľbách do parlamentu, podotýka v závere Die Welt.



Eduard Kukan poskytol rozhovor dnešnému vydaniu denníka Die Presse

Viedeň 16.mája (TASR) - Minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan potvrdil v rozhovore pre dnešné vydanie rakúskeho denníka Die Presse pripravenosť Slovenska na strategické partnerstvo s Rakúskom, zároveň sa však vyslovil za viac konkrétnych tém. Súčasne zdôraznil, že Slovensko zintenzívnilo svoje prístupové rokovania s EÚ a z doterajších 23 prerokúvaných kapitol uzatvorilo 12, pričom do konca roka 2002 by chcelo uzatvoriť všetky.

V súvislosti s požiadavkou Rakúska na sedemročné prechodné obdobie obmedzenia voľného pohybu pracovných síl sa Kukan vrátil k návrhu Európskej komisie na päťročné prechodné obdobie a vyhlásil, že slovenská strana vníma tieto návrhy len ako východiskovú pozíciu na rokovanie a dúfa, že konečná dohoda prinesie v tomto ohľade maximálnu flexibilitu.

Na otázku, čo si myslí o rakúskej ponuke strategického partnerstva a aké sú konkrétne želania Slovenska v tejto oblasti Kukan odpovedal: "Tento návrh sme privítali. Na prvom stretnutí 6.júna budeme vidieť, ako ďalej. Od tohto stretnutia Rakúska s kandidátskymi krajinami bude závisieť veľa. Radi by sme, keby sa stredobodom pozornosti stali konkrétne témy. V princípe by malo ísť o spoločnú diskusiu o budúcnosti európskej integrácie, tak ako je to na programe najbližšieho summitu EÚ v Göteborgu... Potrebujeme konkrétnu pomoc v oblasti finančnej kontroly, to isté sa týka aj iných technických otázok."

V ďalšej časti rozhovoru pre Die Presse sa šéf slovenskej diplomacie vyjadril ku kritike slovenskej strany na adresu Rakúska, týkajúcej sa napríklad váhavosti príslušných rakúskych miest podieľať sa na výstavbe diaľnice medzi Bratislavou a Viedňou a informoval, že táto záležitosť bola predmetom rozhovorov medzi ním a spolkovou ministerkou zahraničia Benitou Ferrerovou-Waldnerovou. Zdôraznil, že pre Slovensko je vybudovanie prípojky medzi hraničným priechodom v Kittsee a diaľnicou vedúcou k letisku vo Schwechate skutočne dôležité. "Ide o 21 kilometrov a nerozumieme vlastne, prečo potrebuje Rakúsko na vybudovanie takéhoto krátkeho úseku taký dlhý čas," podotkol Kukan.

Záverečná časť rozhovoru bola venovaná ambíciám Slovenska na členstvo v NATO a otázke, či si Slovensko s ohľadom na realizáciu iných reforiem bude môcť dovoliť nevyhnutnú prestavbu armády. Minister Kukan podotkol, že podľa požiadaviek aliancie by mali jej členovia investovať do armády 1,9 percenta hrubého národného produktu. "Je to suma, ktorú musíme na našu obranu vydať tak či tak. Naša armáda má totiž z veľkej časti zastaranú výbavu. Vstup do NATO je pre našu vládu dôležitým cieľom. Dúfame preto, že možnosť účasti dostaneme už v budúcom roku, na summite NATO v Prahe."

O pracovnej návšteve šéfa slovenskej diplomacie v Rakúsku informuje aj dnešné vydanie rakúskeho liberálneho denníka Der Standard a viedenský denník Kurier.



Migaš sa zúčastnil na inaugurácii Univerzity Tomáša Baťu v Zlíne

Zlín 16. mája (TASR) - Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Jozef Migaš sa dnes v Zlíne zúčastnil na slávnostnej inaugurácii Univerzity Tomáša Baťu. Na univerzite, ktorá vznikla vyčlenením dvoch fakúlt technologickej, manažmentu a ekonomiky z VÚT v Brne, študuje aj skupina slovenských študentov.

Na dnešnej slávnostnej inaugurácii sa zúčastnil i Tomáš Baťa junior, ako i početná akademická obec z Čiech, Slovenska, predstavitelia českého senátu a poslaneckej snemovne a vlády. Začínajúca univerzita chce rozvíjať základné postuláty baťovského vzdelávacieho systému položené ešte pred druhou svetovou vojnou. Ide o oblasť techologickú, ekonomickú a manažérsku, reklamné obchody a informačné systémy.

Predseda Národnej rady SR Jozef Migaš vo svojom vystúpení zdôraznil potrebu vzdelanosti pre naplnenie našej spoločnej ambície vybudovať modernú spoločnosť, ktorá vstúpi do spoločnej Európy. Životné dielo Tomáša Baťu je dôkazom o tom, že len vzdelaní ambiciózni ľudia, ktorí spoja svoje sily v prospech firmy a spoločnosti môžu byť úspešní, uviedol J. Migaš. Ocenil takisto fakt, že už dnes študuje na univerzite skupina slovenských študentov. Aj to je dôkaz našich nadštandardných vzťahov a potvrdením toho, že vzdelanie nemôže poznať žiadne hranice.



Slovensko nakoniec uzavrie až štyri kapitoly práva EÚ

Brusel 16. mája (TASR) - Slovensko uzavrie vo štvrtok počas ďalšieho kola prístupových rokovaní s Európskou úniou nakoniec až štyri kapitoly európskej legislatívy. Celkový počet uzavretých kapitol dosiahne 16 a Slovensko sa tak dostane pred Českú republiku i Poľsko.

Výbor stálych zástupcov členských štátov EÚ (COREPER) dnes v Bruseli rozhodol, že okrem kapitol telekomunikácie, právo spoločností a voľné poskytovanie služieb bude možné uzavrieť rokovania aj o sociálnej politike a zamestnanosti. Okrem toho Slovensko vo štvrtok otvorí rokovania v kapitole energetika.

Slovensko po štvrtku predbehne v neoficiálnom rebríčku podľa uzatvorených kapitol dve krajiny tzv. luxemburskej skupiny - Česko a Poľsko, ktoré uzavreli doteraz 15 kapitol. Ďalšie kolo rokovaní s nimi sa uskutoční 1. júna. V každom prípade však Slovensko ako prvá krajina z tzv. druhej skupiny prenikne medzi štáty, ktoré rokujú už od marca 1998. Slovensko začalo rokovať iba vo februári minulého roku.

Významné je najmä uzatvorenie kapitoly voľné poskytovanie služieb, v ktorom EÚ pristúpila na slovenskú žiadosť o trojročné prechodné obdobie v oblasti kompenzačných schém pre investorov. V prípade SR ide o vôbec prvú uzatvorenú kapitolu s prechodným obdobím.

Slovensko tým zároveň ukončilo rokovania v druhom zo štyroch voľných pohybov, na ktorých je založený jednotný trh EÚ. Už v marci sa z rokovacieho stola podarilo dostať voľný pohyb tovaru, zostáva však vyriešiť citlivú otázku voľného pohybu osôb a voľný pohyb kapitálu. Pri voľnom pohybe osôb navrhuje päťročné prechodné obdobie EÚ, pri kapitáli zase Slovensko žiada desaťročný odklad predaja poľnohospodárskej a lesnej pôdy.



Dánsky denník Julland-Posten priniesol článok Mikuláša Dzurindu

Kodaň 16. mája (TASR) - V najznámejšom dánskom denníku s najvyšším nákladom Julland-Posten vyšiel v uplynulých dňoch rozsiahly článok z pera slovenského premiéra Mikuláša Dzurindu. Venuje sa v ňom problematike NATO, jeho úlohe stability mieru a možnosti členstva Slovenskej republiky v jeho štruktúrach.

M. Dzurinda v článku zdôraznil, že "Severoatlantickú alianciu nechápeme primárne ako obranu pred niekým alebo niečím, ale ako obranu spoločenstva hodnôt a princípov, na ktorých je vybudovaný svet západných demokracií." Aj historická skúsenosť dokazuje, že stabilita a bezpečnosť v Európe nie je samozrejmá a je len výsledkom angažovanosti jednotlivých krajín za ich naplnenie, konštatoval. "Som presvedčený, že jednými z prostriedkov na dosiahnutie spoločného euroatlantického cieľa, svetovej stability, sú práve líderstvo a zodpovednosť." Premiér zdôraznil, že zjednotená a slobodná Európa nemôže byť nanútená alebo vynútená. "Môže byť iba výsledkom dobrovoľnej spolupráce, vzájomnej solidarity krajín nášho priestoru, ktoré zdieľajú spoločný zámer, nesú svoju nedeliteľnú zodpovednosť za jeho naplnenie a svojím aktívnym prístupom sa vzájomne inšpirujú a vedú," dodal Mikuláš Dzurinda.



M. Cerovský sa zúčastnil na zasadnutí EAPMC v Bruseli

Brusel 16. mája (TASR) - V Bruseli sa dnes uskutočnilo jarné zasadnutie Euroatlantickej partnerskej vojenskej rady na úrovni náčelníkov generálnych štábov (EAPMC/CS), na ktorom SR zastupoval náčelník generálneho štábu Armády SR generál Milan Cerovský.

Zasadnutie sa zaoberalo aktuálnou situáciou na Balkáne, stavom rozpracovania konceptu operačných schopností (OOC), ako aj postupom zapojovania partnerov do implementovania politicko-vojenských rámcov, spojených s účasťou na mierových operáciách.

Milan Cerovský vo svojom vystúpení podporil proces rozvoja konceptu operačných schopností a informoval o vytváraní mnohonárodnej jednotky za účasti Poľska, ČR a SR.

Počas pobytu v centrále NATO mal M. Cerovský bilaterálne rokovania so svojimi kolegami z Českej republiky, Poľska, Maďarska, Ukrajiny a Rumunska. Stretol sa aj s náčelníkom generálneho štábu ozbrojených síl Kanady, riaditeľom medzinárodného vojenského štábu NATO a náčelníkom GŠ ozbrojených síl Belgického kráľovstva.

Na záver rokovania EAPMC/CS informoval predseda Vojenského výboru NATO admirál Guido Venturoni o výsledkoch rokovania náčelníkov štábov členských krajín NATO. Účastníkom rokovania bol zároveň predstavený nový riaditeľ Vojenského výboru Európskej Únie, ktorým sa stal náčelník generálneho štábu fínskej armády Gustav Hägglund, ktorý sa ujme svojej funkcie 7. júna 2001.



Európske fórum Burgenland pomôže prehĺbiť vzťahy so susednými krajinami

Eisenstadt 16. mája (TASR) - Vzťahy medzi rakúskou spolkovou krajinou Burgenland a jeho východnými susedmi má posilniť Európske fórum Burgenland, ktoré dnes predstavili na tlačovej konferencii v Eisenstadte.

Spolok by mal začať pôsobiť ešte do tohtoročného leta a mal by usporiadať viacero podujatí, ktoré prispejú k osvete obyvateľstva v otázke rozširovania Európskej únie a pomôžu odstrániť nedorozumenia na oboch stranách hraníc. Činnosť fóra by mala prehĺbiť už existujúce partnerstvá so susedným Slovenskom, Maďarskom a Slovinskom na úrovni obcí a škôl.

Víziou Rakúskej ľudovej strany (ÖVP), z iniciatívy ktorej Európske fórum vzniklo, je utvorenie panónskeho priestoru. Panónsky priestor "nepozná žiadne hranice, ale ľudia sa tam pokúšajú nechať spolu to, čo patrí spolu," povedal dnes na tlačovej konferencii krajinský predstaviteľ ľudovcov Franz Steindl.

Európsky región pozostávajúci z Burgenlandu a susedných maďarských žúp je podľa Steindla "príliš formálny". Potrebujeme platformu, kde sa nielen naše obyvateľstvo, zamestnávatelia a poľnohospodárstvo budú pripravovať na rozširovanie Európskej únie, ale ku ktorej sa pridajú aj naši susedia, uviedli burgenlandskí predstavitelia.



V Kosove vznikne spoločný česko-slovenský kontingent v silách KFOR

Praha/Brusel 16. mája (TASR) - Česká republika do konca roku stiahne svoj kontingent z jednotiek SFOR v Bosne. Praha posilní svoj kontingent v silách KFOR v Kosove, ktorý bude posilnený o slovenskú mechanizovanú rotu a vznikne česko-slovenský kontingent so zmiešaným velením. Podľa informácií Českého rozhlasu to v centrále NATO v Bruseli oznámili nový český minister obrany Jaroslav Tvrdík a náčelník Generálneho štábu Armády ČR Vladimír Šedivý.

Podľa informácií českého denníka Lidové noviny (LN) sa český minister obrany dohodol na vzniku česko-slovenskej jednotky v Kosove k 1. januáru 2002 so svojím slovenským kolegom Jozefom Stankom.

Šéf zahraničného výboru Senátu Parlamentu ČR Michael Žantovský rozhodnutie označil za prekvapivé. Kritizoval hlavne fakt, že rozhodnutie nebolo diskutované v parlamente, čo by sa nemalo podľa neho stávať, pretože to nie je len vojenské rozhodnutie, ale aj politické. So stiahnutím českých vojakov sa malo ešte počkať, uviedol sociálnodemokratický poslanec Radim Turek z výboru pre obranu a bezpečnosť. Podľa neho tam české jednotky plnili svoje úlohy veľmi dobre a získali veľký rešpekt aj v rámci aliancie.



Verheugen: Slovensko je medzi vedúcimi krajinami

Štrasburg 16. mája (TASR) - Slovensko je veľmi dobrým príkladom toho, že princíp dobiehania pokročilejších krajín v prístupových rokovaniach pokračuje, a patrí teraz medzi vedúce štáty spomedzi všetkých kandidátov. Vyhlásil to dnes v Štrasburgu európsky komisár Günter Verheugen, ktorý reagoval na skutočnosť, že SR uzatvorí vo štvrtok na rokovaniach s EÚ ďalšie štyri kapitoly a v ich počte predbehne Česko a Poľsko.

"Môžeme povedať, že Slovensko je teraz medzi štátmi v prvej línii, a to je dobre," povedal komisár po rokovaní so slovenským prezidentom Rudolfom Schusterom. SR je podľa Verheugena absolútne v pozícii uzavrieť všetky kapitoly rokovaní do konca roku 2002 a pokrok dosiahnutý v tomto polroku počas švédskeho predsedníctva to dokazuje.

Slovensko má vo štvrtok uzatvoriť kapitoly voľné poskytovanie služieb, sociálna politika, právo spoločností a telekomunikácie. Počet uzavretých kapitol tak dosiahne 16, čím SR predbehne aj Česko s Poľskom, ktoré doteraz uzavreli po 15 kapitol. Treba však pripomenúť, že Praha a Varšava budú mať k dobru odložené kolo rokovaní, ktoré sa namiesto piatku uskutoční 1. júna.



Verheugen a Schuster: Aféru okolo zneužívania pomoci treba vyjasniť

Štrasburg 16. mája (TASR) - Aféru okolo údajného zneužívania predvstupovej pomoci Európskej únie (EÚ) na Slovensku treba riadne vyšetriť, ale v žiadnom prípade táto udalosť neovplyvní negatívne prístupový proces SR. Zhodli sa na tom dnes v Štrasburgu slovenský prezident Rudolf Schuster a európsky komisár pre rozšírenie Günter Verheugen.

"(Táto záležitosť) sa musí do dôsledkov vyšetriť, nemôžeme ostať v rovine všeobecnej. Výmena pána (vicepremiéra Pavla) Hamžíka nie je konečným riešením celej veci," povedal novinárom po stretnutí na štrasburskej radnici prezident Schuster. Vyšetrenie všetkých podozrení je podľa neho v rukách Najvyššieho kontrolného úradu. "Ak sa to dôsledne vyšetrí a vyvodia sa závery, nebude za to Slovensko zle posudzované," myslí si Schuster.

Podobne sa vyjadril komisár Verheugen. "Celá záležitosť musí byť vyjasnená, všetky informácie musia byť poskytnuté," uviedol. Ako dodal, negatívny vplyv na integračné ambície Slovenska aféra nebude mať. "Prisľúbil som prezidentovi, že zabezpečím, aby možné previnenie jednej alebo viacerých osôb nepoškodilo celú krajinu," ubezpečil Verheugen.

Prezident s komisárom hovoril aj o problémoch, ktoré Slovensko má: najmä o neustále odkladanej reforme verejnej správy, postavení Rómov a podobne.

Komisár sa vyjadril aj k citlivej otázke voľného pohybu osôb, v ktorom EÚ už takmer dospela ku kompromisu o päťročnom prechodnom období. Dohodu, ktorá predpokladá značnú pružnosť voči kandidátskym krajinám, blokuje už iba Španielsko, lebo požaduje záruky v oblasti regionálnej pomoci.

"Rokovania stále pokračujú a bolo by v záujme únie, kandidátov a celého procesu (rozšírenia) nájsť riešenie ešte pred summitom v Göteborgu (15. a 16. júna)," konštatoval Verheugen. Čo sa týka podstaty návrhu, existuje medzi členskými krajinami veľmi široká podpora, dodal.

Ešte pred rokovaním s Verheugenom prijala prezidenta Schustera primátorka mesta Štrasburg Fabienne Kellerová. Napoludnie prezident SR vystúpil s prejavom v Európskom parlamente, rokoval s jeho predsedníčkou Nicole Fontainovou a stretol sa s predsedami jednotlivých politických frakcií EP. Po schôdzke s Verheugenom odcestoval prezident so sprievodom späť na Slovensko.



Miklóš za zúčastnil na zasadnutí ministrov OECD pre enviromentálnu politiku

Paríž 16. mája (TASR) - Minister životného prostredia SR László Miklós sa dnes zúčastnil na zasadnutí Výboru Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), ktorý sa zaoberal otázkami životného prostredia a enviromentálnej politiky. Ide o prvú schôdzku OECD na ministerskej úrovni, odkedy sa SR stala členom tejto organizácie.

Na schôdzke, ktorej viceprezidentom sa stal Miklós, sa OECD snaží presadiť celú sériu opatrení vedúcich k oddeleniu ekonomického rastu a degradácie životného prostredia. Má sa tak stať prostredníctvom internacionalizácie nákladov v trhových cenách v spojitosti so životným prostredím, zavádzania ekologického daňového systému a ochrany prírodných zdrojov.

Na dnešnom zasadaní posúdili účastníci stratégiu životného prostredia OECD pre nasledujúcich desať rokov v duchu trvalo udržateľného rozvoja. Ako povedal minister Miklós, ide o prepojenie ekonomických, enviromentálnych a sociálnych otázok, pričom sociálna problematika vstupuje do politiky životného prostredia ako nový faktor. Životné prostredie sa už nevyčleňuje len na technické aspekty, ako to bolo v minulosti, napríklad ochrana ovzdušia, vody atď.

Dnes sa hovorí skôr o integrovanom prejave všetkých týchto znečistení, o ich vplyve na ekosystémy a tým aj na človeka. Hovorí sa o kvalite života, teda o vplyve životného prostredia na zdravie ľudí, na ich životnú úroveň, o chudobe a životnom prostredí. Ide o nové formulácie životného prostredia, kde integrita ekosystémov hrá dôležitú úlohu. V tomto smere pripomenul v diskusii minister Miklós myšlienku územného plánovania ako nástroja trvalo udržateľnej ochrany životného prostredia.

Stretnutie ministrov pokračuje vo štvrtok zasadnutím Rady OECD, ktorá sa bude zaoberať konkrétnymi otázkami trvalo udržateľného rozvoja. Sú to napríklad indikátory rozvoja, ktorých definícia prešla takisto určitými zmenami. Ich formulácia je komplexnejšia, patrí k nim napríklad i téma biodiverzity, ktorá je podľa Miklósa Slovensku najbližšia.

Vo štvrtok sa na zasadnutí OECD zúčastní i ministerka financií SR Brigita Schmögnerová. Životné prostredie, ekonomika a financie sú podľa Miklósa veľmi úzko prepojené, pričom všetci jeho kolegovia majú približne rovnaké problémy. Financií nikdy nie je dosť a bude to trvať ešte niekoľko rokov, kým si naozaj spoločnosť uvedomí, vrátane ministerstva financií, že tu nejde len o ochranu rastlín a živočíchov, ale o život ľudí a kvalitu života spoločnosti, zdôraznil Miklós.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 2. Projekt Seberíniho: 60% vypredané ešte pred začiatkom kampane
 3. Stačí len mechanické, alebo elektronické zabezpečenie vozidla?
 4. Hyundai Tucson Shadow určite nezostane v tieni.
 5. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to)
 6. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 7. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 8. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 9. Rastie nám pokrivená generácia?
 10. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 1. Poslanec Borguľa žiada vládu o podporu pre Bratislavu
 2. Otvorenie akademického roka 2017/2018 na EU v Bratislave
 3. Projekt Seberíniho: 60% vypredané ešte pred začiatkom kampane
 4. FSEV UK v Bratislave: Prax je súčasťou študijných programov
 5. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to)
 6. Hyundai Tucson Shadow určite nezostane v tieni.
 7. Stačí len mechanické, alebo elektronické zabezpečenie vozidla?
 8. Exkurzia odborárov a absolventov SvF STU v Bratislave 2017
 9. Zvolen: Zvolenčania myslia na zabezpečenie svojich domovov
 10. Detské zúbky sú veda
 1. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to) 6 148
 2. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 5 155
 3. Rastie nám pokrivená generácia? 2 999
 4. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 497
 5. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 1 483
 6. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách 1 407
 7. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy! 1 397
 8. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície? 1 190
 9. Hyundai Tucson Shadow určite nezostane v tieni. 949
 10. Kedy sa refinancovanie oplatí? 934

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Ako mení transplantácia srdca vnímanie okolitého sveta

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Macron našiel spojencov na európsku revolúciu aj na Slovensku

Pri plánoch sa nemôže úplne spoľahnúť na podporu Nemecka.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.

Neprehliadnite tiež

Domov

Kusého kampaň súperov zaujala, Droba kritizoval množstvo bilbordov

Doprava zdarma aj spolupráca. Kandidáti na post bratislavského župana vysvetľovali v diskusii SME, čo by urobili po zvolení ako prvé.

Domov

Kaliňák musí pre chyby vrátiť milióny z eurofondov

Kontrola Úradu vlády zistila chyby v projektoch za desiatky miliónov eur. Ministerstvo vnútra peniaze na pokutu nemá. Dohodlo sa na splátkach.

Domov

Hlávkovej prípad stojí, Ficove kroky proti korupcii by jej nepomohli

Polícia korupčné prípady podľa prokuratúry nezvláda riešiť a ľudia jej neveria.

Domov

Smeru ubudli členovia. Je za tým skôr vymieranie než nespokojnosť

Bývalí členovia v poslednom období upozorňujú na odchody aj pre nespokojnosť s politikou Smeru. Niekde sa potvrdili, niekde nie.