BRATISLAVA. Otázku územného členenia Slovenska na súčasných osem samosprávnych krajov by bolo dobré v budúcnosti opäť otvoriť a prehodnotiť tak aj počet vyšších územných celkov (VÚC). V rámci diskusií by sa mohla zvažovať aj ich redukcia.
Pre TASR to povedal expert na oblasť verejnej správy Viktor Nižňanský, ktorý sa podieľal na príprave decentralizácie a presadzoval územné členenie na 12 až 16 VÚC.
Podľa neho by však reforma územného členenia bola v súčasnosti veľmi komplikovaná. "VÚC-ky dnes prevzali majetky, sú rozbehnuté, čerpáme eurofondy, tam sú mnohé väzby, ktoré by sa museli rušiť," poznamenal. Zároveň zdôraznil, že podľa neho bola historická šanca vytvoriť dobrý model územného členenia v roku 2001. No návrh na 12 VÚC sa v parlamente nepodarilo presadiť.
"Možno do budúcnosti treba hľadať nový model," domnieva sa Nižňanský, ktorý však reálne zatiaľ nevidí možnosti na zmenu hraníc, hoci ako sám tvrdí, "srdce by chcelo".
O tom, že Slovensko má mať osem VÚC, rozhodla Národná rada SR v roku 2001, keď sa za tento variant vyslovilo 84 poslancov, proti hlasovalo 54, traja sa hlasovania zdržali a dvaja nehlasovali. Vtedajšia vláda pritom odsúhlasila návrh, podľa ktorého malo mať Slovensko 12 vyšších územných celkov. Počet VÚC však napokon poslanci zredukovali pozmeňovacím návrhom.
Na základe zákona sa zriadili Bratislavský samosprávny kraj so sídlom v Bratislave, Trnavský samosprávny kraj so sídlom v Trnave, Trenčiansky samosprávny kraj so sídlom v Trenčíne, Nitriansky samosprávny kraj so sídlom v Nitre, Žilinský samosprávny kraj so sídlom v Žiline, Banskobystrický samosprávny kraj so sídlom v Banskej Bystrici, Košický samosprávny kraj so sídlom v Košiciach a Prešovský samosprávny kraj so sídlom v Prešove.
Podľa zákona je VÚC samosprávny kraj a správny celok Slovenskej republiky, na ktorého čele stojí predseda. VÚC samostatne hospodári s vlastným majetkom a s vlastnými príjmami, zabezpečuje a chráni práva a záujmy svojich obyvateľov. Každý z ôsmich krajov má volené zastupiteľstvo zložené z poslancov, úradu a vlastného kontrolóra. Pri výkone samosprávy môže používať svoje symboly, ktorými sú erb, vlajka a pečať.