BRATISLAVA. Budovanie demokracie považuje za úspech 59 percent Slovákov. Na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave o tom informovala analytička Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Oľga Gyárfášová.
Zároveň dodala, že názory obyvateľov Vyšehradskej štvorky (V4) - Českej republiky, Poľska, Maďarska a Slovenska na zmenu politického systému po roku 1989 sú rozdielne. Podobne ako Slováci považuje budovanie demokracie za úspešné 63 percent Čechov a 62 percent Poliakov. Naopak, dve tretiny Maďarov si myslia, že ide o prehru.
"Konzultovali sme to s našimi maďarskými kolegami, samozrejme, do toho hodnotenia sa veľmi premieta aktuálna situácia, ako sú krajiny na tom dnes, podľa toho ľudia hodnotia aj samotnú zmenu," uviedla Gyárfášová.
Občania V4 majú odlišné názory aj na to, aké zmeny si vyžadoval politický režim a ekonomický systém pred rokom 1989. V Česku a Poľsku si väčšina ľudí myslí, že boli potrebné zásadné politické a ekonomické zmeny. Na Slovensku a v Maďarsku zastáva tento názor menej ako polovica občanov.
"V každej spoločnosti sú názory diferencované najmä podľa vzdelania. Vo všeobecnosti platí, že čím je vyššie vzdelanie, tým je podpora pre zmeny výraznejšia," zhodnotila Gyárfášová.
Výskum sa realizoval v októbri 2009 v krajinách V4 v rámci projektu PASOS, ktorý podporili Medzinárodný Vyšehradský fond a Európska komisia. Na projekte spolupracovali členovia PASOS - Centrum pre politické štúdiá pri Stredoeurópskej univerzite v Budapešti, IVO Bratislava a Inštitút verejných otázok (IPA) vo Varšave.
V každej z krajín V4 bolo oslovených vyše tisíc respondentov. Tento reprezentatívny výskum bol doplnený ešte menšími kvalitatívnymi sondami medzi mladými ľuďmi. "To bol taký doplnok k celkovému obrazu spoločností. Zisťovali sme aj ako mladí ľudia vnímajú zmeny a hlavne čo je pre nich najväčším ziskom zmien politického režimu," vysvetlila analytička.
Najviac si považujeme vstup do Únie
V rebríčku hviezdnych udalostí v histórii Slovenska stojí na prvom mieste vstup do Európskej únie. Nežnú revolúciu ako symbol pádu komunizmu dávajú občania na tretiu priečku, za Slovenské národné povstanie. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu Inštitútu pre verejné otázky (IVO) a agentúry Focus, ktorý sa uskutočnil v prvej polovici októbra 2009 na vzorke 1 036 dospelých obyvateľov Slovenska.
Zora Bútorová z IVO pripisuje výsledky prieskumu masovej podpore Európskej únii, ľudia ju vraj vnímajú jednoznačne pozitívne. "Nespájajú si s ňou nutnosť adaptovať na všetky tie zásadné a vôbec nie jednoduché zmeny, ktorými museli ľudia prejsť od začiatku 90. rokov," povedala na dnešnej tlačovej besede Bútorová.