BRATISLAVA. Agentúre SITA to povedali politológovia, podľa ktorých záujemcovia o kreslá nevysvetľujú voličom, prečo by mali k urnám prísť, ale ich lákajú na slogany, ktoré nemajú s krajmi nič spoločné. Očakávajú preto nízku účasť.
Podľa politológa Lászlóa Öllösa z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre hrozí nízka účasť najmä z troch dôvodov. Prvý je v názve vyšší územný celok. "Nikto sa s ním nedokáže identifikovať," vysvetlil. Druhý vidí v tom, že kraje boli vytvorené administratívne a nie zdola od ľudí. "Neexistuje župná verejnosť," uviedol tretí dôvod. To, čo o uchádzačoch vedia, sú podľa neho škandály. "Nie reálne veci, ktoré chcú presadiť," dodal.
Öllös vníma zvýšený počet propagačných materiálov a billboardov v strachu uchádzačov a politických strán, ktoré majú svojich nominantov. "Zľakli sa, že pri nízkej mobilizačnej kampani ich môže podporiť málo ľudí, čo ohrozuje ich legitimitu," povedal. Väčšina kandidátov na poslancov je nezávislých. Podľa Öllösa ich úspech či neúspech môže ovplyvniť veľa faktorov. Podobne vníma aj to, ak majú uchádzači stranícku príslušnosť.
Bratislava je živšia
Politológ Grigorij Mesežnikov tvrdí, že súčasná kampaň je oproti minulej podstatne živšia. Rozdiel vníma medzi západným a východným Slovenskom. "V Bratislave je to podstatne živšie," povedal. Strany podľa neho "ochutnali", čo sa dá na regionálnej úrovni robiť. Predpokladá, že potom, ako to zistia aj ďalší, budú sa uchádzať o podporu. "Majú možnosť sa viac zviditeľňovať," dodal.
V porovnaní s minulou kampaňou a voľbami do vyšších územných celkov sa podľa politológov vyprofiloval zápas medzi koaličnými a opozičnými stranami. "Bude to navádzať ľudí hlasovať podľa straníckeho princípu, ale nie všade," podotkol Mesežnikov. Podľa Öllösa je ťažké odhadnúť, aké to bude s vytvorením koalícií po voľbách. "Nikdy neveštím, všetko sa po voľbách môže zmeniť," uviedol Öllös.
Voľby odskúšajú nové strany
Politológovia označujú tieto voľby "testom" pre malé strany, ktoré vznikli iba pár mesiacov pred nimi. "Je to skúška," tvrdí Mesežnikov. Ak sa o podporu uchádzajú známejší kandidáti, nedá sa podľa neho vylúčiť, že hlasy aj dostanú. Öllös však tvrdí, že tí, ktorí volia osobnosti, sú v menšine. "Je to falošný argument," upozornil Öllös.
Prvé kolo volieb predsedov samosprávnych krajov a krajských poslancov bude 14. novembra. Ak sa nepodarí zvoliť predsedov nadpolovičnou väčšinou hlasov, o dva týždne neskôr bude druhé kolo. Doteraz bol o regionálne voľby malý záujem. V prvých v roku 2001 prišlo v 1. kole hlasovať 26,02 percenta voličov, v 2. kole 22,61. V roku 2005 bola účasť v 1. kole 18,02-percentná, v druhom 11,07-percentná.
Vo voľbách do vyšších územných celkov sa uchádza o zvolenie takmer 3 500 kandidátov na poslancov. Na Slovensku je pre voľby vytvorených 5 902 volebných okrskov. V ôsmich krajoch 90 volebných obvodov.