Agentúrny text smeo 21:08 nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Čo kandidáti pred nástupom do funkcií vlastnia, v akých firmách, stranách a funkciách pôsobili, kto ich podporuje? Aj na takéto otázky sa rozhodla odpovedať iba časť kandidátov na županov a poslancov krajov, ktorí vyplnili dotazníky Aliancie Fairplay.
Aliancia všetkých kandidátov vyzvala, aby voličom poskytli informácie o majetku, záujmoch a príjmoch. Na výzvu zareagovalo 267 kandidátov na poslancov a deväť na županov. Z takmer 3500 poslaneckých a 56 županských kandidátov.
„Myslíme si, že takéto informácie by voliči mali dostať ešte pred voľbami, keď sa rozhodujú, kto má právo ich zastupovať v dôležitých funkciách a nie až po voľbách,“ povedala Zuzana Wienk z Aliancie Fairplay.
Majetkové priznania, ktoré verejní funkcionári vypĺňajú zo zákona, sú navyše veľmi nekonkrétne. O pomeroch bratislavského župana Vladimíra Bajana sa napríklad z oficiálneho priznania na stránke župy dozviete, že má úver, byt, dva domy a záhradu. O jeho politickej či podnikateľskej minulosti nič.
V priznaní, ktoré vyplnil na stránke aliancie, možno prehľadne sledovať jeho politickú kariéru od členstva v Demokratickej únii Slovenska cez HZDS až po dnešnú podporu Smeru. Jeho príjmy v roku 2008 dosiahli 1,3 milióna korún, byt či domy tu majú uvedenú výmeru, cenu aj číslo listu vlastníctva.
Drvivá väčšina, až 240 takzvaných „otvorených kandidátov“, je z novej strany Sloboda a solidarita, ktorá členov na zverejnenie pomerov zaviazala. Ostatné strany zareagovali vlažne.
„Ak nepoznáme majetkové pomery, väzby a záväzky kandidátov, veľmi ľahko sa môže stať, že sa do politiky dostane človek, ktorý bude len bábkou v rukách finančných a záujmových skupín a my to nebudeme mať na základe čoho odhaliť,“ upozorňuje Wienk.
„Prax však ukazuje, že na regionálnej úrovni, kde celoštátne médiá nemajú taký dosah, si politici dovolia viac a porušovanie pravidiel a korupcia sú ešte arogantnejšie.“

Beata
Balogová
