BRATISLAVA. V marci budúceho roku by mohol Okresný súd Bratislava I rozhodnúť v niekoľko rokov trvajúcom spore, v ktorom Drukos zažaloval ministerstvo financií o viac ako 265 miliónov eur. Túto sumu chce bývalá nebankovka vysúdiť od ministerstva za to, že ju vylúčilo z privatizácie Slovenskej sporiteľne.
Pojednávanie v tomto prípade prebehlo na súde aj dnes. Správkyňa úpadcu, teda zástupkyňa Drukosu sa však na pojednávanie nedostavila. Sudkyňa požiadala právnu zástupkyňu ministerstva o doplnenie listinných dôkazov a pojednávanie odročila.
Za vylúčenie z tendra na odpredaj štátnych podielov v Slovenskej sporiteľni zažaloval Drukos Ministerstvo financií SR ešte v roku 2002. K sume 7,992 miliardy Sk (265.285.800 eur) Drukos dospel na základe vyčíslenia zmareného zisku a kvantifikácie priamych nákladov na činnosť združenia Vaša vlna privatizácie, ktoré bolo založené v septembri 1999 práve za účelom vstupu do privatizácie.
Len nedávno Združenie poškodených občanov Banská Bystrica prehralo súdny spor o 166 miliónov eur (päť miliárd Sk) so Slovenskými telekomunikáciami. Z týchto prostriedkov mali byť podľa nedávnych vyjadrení bývalého šéfa nebankovky Drukos, dnes obžalovaného Františka M., odškodnení občania, ktorí prišli o peniaze v BVD družstve.
Podľa hovorcu Krajského súdu v Bratislave Pavla Adamčiaka súd žalobu združenia zamietol 21. októbra. "Dôvodom rozhodnutia je, že nebola preukázaná aktívna legitimita navrhovateľa, na predmetnej zmenke bol uvedený neurčitý údaj splatnosti, čo robí zmenku neplatnou a zároveň bol na zmenke zle označený remitent," povedal TASR Adamčiak. Voči rozsudku je prípustné odvolanie, o ňom by potom rozhodol Najvyšší súd SR.
Bývalý šéf Drukosu František M. (52) je v súčasnosti na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku obžalovaný z podvodu. Hlavné pojednávanie v tomto prípade sa začne v januári 2010. Podľa obžaloby je zodpovedný za to, že vyše 23.000 ľudí prišlo v Drukose a BVD družstve o viac ako 122.817.500 eur (3,7 miliardy Sk). Františkovi M. hrozí v prípade dokázania viny trest odňatia slobody na päť až 12 rokov, prípadne aj trest prepadnutia veci.