SME

Eurobarometer: Slovákov najviac trápi veková diskriminácia

Najnovší prieskumu verejnej mienky Eurobarometer ukázal aj to, že o svojich právach nie sme dostatočne informovaní. Len 41 % z opýtaných Slovákov by poznalo svoje práva v prípade, ak by stali obeťami diskriminácie alebo obťažovania - tzv. harašmentu.

BRATISLAVA. Približne jeden zo šiestich Európanov mal osobnú skúsenosť s diskrimináciou. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky Eurobarometer, ktorý dnes uverejnila Európska komisia (EK). Prieskum tiež ukázal, že až 64 % Európanov sa obáva, že recesia prispeje k väčšiemu výskytu vekovej diskriminácie na pracovnom trhu a tiež, že pre krízu prestane byť politika rovnoprávnosti a rozmanitosti dôležitá. Toho sa obáva dokonca až 63 % Slovákov, čo je výrazne viac oproti 49-percentnému európskemu priemeru. Agentúru SITA o tom informovala Ľuba Mihaleje Hromková zo Zastúpenia EK na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

"Zákaz diskriminácie patrí k základným princípom fungovania Európskej únie. Európska komisia zaviedla celý rad opatrení na boj proti diskriminácii, a to od prijatia antidiskriminačnej legislatívy, dotovania projektov až po uskutočňovanie výskumu na podporu zvýšenia povedomia a informačných kampaní. Tieto informačné kampane sú tu pre občanov, aby si začali uvedomovať svoje práva a zodpovednosti týkajúce sa diskriminácie, pretože ako ukázal aj tento prieskum, o svojich právach nie sme dostatočne informovaní," uviedla pri Andrea Elscheková-Matisová, vedúca Zastúpenia EK na Slovensku.

Ako sa ďalej uvádza v tlačovej správe, väčšina Slovákov (78 %) udáva, že majú priateľov alebo známych, ktorí vyznávajú odlišné náboženstvo a 67 % má priateľov a známych s postihnutím. Tieto hodnoty sú vyššie u Slovákov ako u európskeho priemeru. Naopak, menej opýtaných má vo svojom okolí ľudí odlišného etnického pôvodu (47 %) či homosexuálov (15 %). No až takmer polovica Slovákov je v kontakte s rómskou menšinou (46 %), čo je výrazný rozdiel oproti priemeru EÚ (17 %).

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa týka diskriminácie, Slováci vo všeobecnosti považujú za najrozšírenejšiu diskrimináciu na základe veku (64 %), na druhom mieste je to diskriminácia na základe etnického pôvodu (49 %) a tretia je diskriminácia postihnutých občanov (44 %). Najmenšia diskriminácia je podľa Slovákov na základe náboženstva a viery – len 12 % oproti európskemu priemeru, ktorý je 39 %.

Pri pracovných pohovoroch sa občania Slovenska stretli s podobnou diskrimináciou ako ich spoluobčania v únii. Výrazne viac opýtaných (69 %) sa však pri pohovoroch stretáva s diskrimináciou na základe veku, kým v európskom priemere je to len 48 %. Taktiež je na Slovensku podľa výsledkov prieskumu viac ako v EÚ rozšírená diskriminácia na základe pohlavia - 35 % oproti 19 %.

Účastníci prieskumu dostali za úlohu predstaviť si na najvyššej možnej volenej politickej pozícií osoby z rozličných kategórií. Najviac Slovákov by na tomto poste akceptovalo ženu (7,9 %), osobu vierovyznania odlišného od väčšiny občanov (7,1 %), či osobu s postihnutím (6,6 %). Najmenej si na takomto poste vedie predstaviť osobu staršiu ako 75 rokov (3,8 %) a homosexuálne orientovanú osobu (4,6 %).

SkryťVypnúť reklamu

Len 41 % z opýtaných Slovákov by poznalo svoje práva v prípade, ak by sa stali obeťami diskriminácie alebo obťažovania - tzv. harašmentu. Je to dokonca pokles o 5 percentuálnych bodov oproti minulému roku. No aj napriek relatívne nízkemu percentu je toto číslo o 8 percentuálnych bodov vyššie ako európsky priemer. Vyše polovica respondentov (53 %) si myslí, že na Slovensku sa v boji proti diskriminácií robí dosť, čo je oproti prieskumu z minulého roku nárast o 6 percentuálnych bodov. Ako sa ukázalo v rámci celej Európskej únie (55 %), aj Slováci (71% z opýtaných) by v prípade, ak by sa stali obeťou diskriminácie či obťažovania, najčastejšie volali na pomoc políciu. Na druhom mieste by oslovili právnika (54 %), napokon orgány zastávajúce rovnocenné zaobchádzanie (42 %).

SkryťVypnúť reklamu

Ide o tretí prieskum z radu špeciálnych prieskumov Eurobarometra o diskriminácii v Európe. Jeho zámerom je zistiť, akými zmenami prešlo vnímanie a verejná mienka v uplynulých rokoch. Prieskum sa uskutočnil v 30 európskych krajinách (27 členských štátov EÚ a tri kandidátske krajiny) na vzorke 26 756 respondentov od 29. mája do 15. júna 2009. Zo Slovenska sa ho zúčastnilo 1037 respondentov. Prieskum bol tentoraz doplnený o nové otázky týkajúce sa vplyvu recesie na vnímanú úroveň diskriminácie. Prvýkrát boli okrem toho do prieskumu zahrnuté aj tri kandidátske krajiny: Chorvátsko, bývalá juhoslovanská republika Macedónsko (FYROM) a Turecko. Predchádzajúce prieskumy sa uskutočnili v rokoch 2006 a 2008.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 12 315
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 958
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 238
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 556
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 526
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 126
  7. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 4 673
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 403
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Prípad desí aj po rokoch.


Organizácie hovoria o neodbornom rozhodnutí a neefektívnom opatrení vlády.


TASR 1
Medveď hnedý.

Podľa Fica vláda prijala citlivé rozhodnutie.


TASR 1
Privítanie stíhačiek vodnou bránou.

Dodávky spomalila pandémia.


TASR 7
SkryťZatvoriť reklamu