PREŠOV. Prešovský kraj je najväčším a zároveň najľudnatejším spomedzi ôsmich územných celkov na Slovensku. Druhá najvyššia miera nezamestnanosti, početná Rómska komunita, najnižšia priemerná mesačná mzda, slabá infraštruktúra, sú fenomény, ktoré sa neblaho podpisujú na celkovej nálade obyvateľov. Rapídny odliv mladých ľudí pribrzdila hospodárska kríza.
Korunu problémom nasadili voľby pred štyrmi rokmi. Regionálny parlament obsadila pravica, ktorá zo 62 poslaneckých kresiel získala 40. Županské voľby vyhral, naopak Peter Chudík - kandidát Smeru.
Župan kontra zastupiteľstvo
Chudík sa uchádza o funkciu znovu. A patrí medzi najhorúcejších kandidátov. „Za štyri roky sme toho urobili veľmi veľa v tomto kraji,“ hlása vo svojej predvolebnej kampani.
Opozícia oponuje: „Ostali sme občanom veľa dlžní,“ konštatuje predseda najsilnejšieho poslaneckého klubu (SDKÚ, KDH, DS), primátor Lipian Eduard Vokál. Je presvedčený, že zastupiteľstvo na čele s Chudíkom mohlo urobiť podstatne viac. „Žiaľ, boli sme silní, ale skôr na papieri. Pri niektorých zásadných hlasovaniach náš klub zlyhal.“
Rómovia mimo záujmu
Opozícia cíti pretrvávajúce problémy najmä vo vzťahu k Rómom. „V Prešovskom a Košickom kraji žije najviac Rómov na Slovensku. Mám pocit, že krajská samospráva na zlepšenie vzťahov s majoritou či zlepšenie sociálnej situácie neurobili nič,“ hovorí Vokál.
Podľa jeho názoru by mali župy oveľa aktívnejšie vystupovať do tejto problematiky. „Nestačí podpísať nejaké memorandum a spolupráci. S Rómami by sme mali spolupracovať permanentne, nielen pred voľbami.“
Predražené cesty
Chudík stavia svoju kampaň najmä na ďalšom rozvoji infraštruktúry, predovšetkým ciest, či cestovného ruchu. Opozícia však oponuje – financovať áno, ale nie ako dosiaľ.
Pravičiari vyčítajú dvojnásobnému županovi najmä nekoncepčné, často neprehľadné narábanie s financiami. Podľa Vokála v kraji nejestvuje žiaden systematický regionálny rozvoj. A rovnako chaoticky sa narába aj s investíciami. „Rekonštrukcie niektorých ciest druhej a tretej triedy boli neúnosne predražené. Nesúhlasíme ani s financovaním kultúry ad hoc,“ upozorňuje Vokál.
Rozdelili miliardy
Rozpočet Prešovskej župy za posledné štyri roky predstavoval podľa Chudíka 18,9 miliardy korún (viac ako 600 miliónov eur). Z toho 7,2 miliardy korún (približne 24 miliónov eur) investovala do rozvoja a modernizácie, pritom jednu tretinu financií získala z iných zdrojov ako z daní.
Podľa župana boli peniaze rozdelené do všetkých okresov, o čom rozhodovali poslanci regionálneho zastupiteľstva. „Dovolím si tvrdiť, že získať takúto sumu pre rozvoj regiónu je dosť dobrý výsledok na to, aby som si mohol dovoliť povedať, že ponúkam výsledky namiesto sľubov,“ povedal Chudík.
„Stále sme boli a sme proti nadmernému zadlžovaniu kraja. Nakoniec sme aj my zdvihli ruky za úver vo výške 1,3 miliardy korún. Nesúhlasíme však so spôsobom, akým sa peniaze rozdeľujú,“ uzavrel Vokál.
Región má spasiť disneyland
Prioritou prešovskej župy je projekt zábavného megaparku pri Humennom.
PREŠOV. Vysoké Tatry, Spišský hrad, drevené kostolíky, Červený Kláštor a mnohé iné. Prešovský kraj disponuje prírodným a kultúrnym bohatstvom, ktoré mu môžu iní len závidieť. Turistov by mal v budúcnosti prilákať aj zábavný park pri Humennom.
Východoslovenský disneyland by ročne malo navštíviť až milión ľudí. Verejno-súkromný projekt za vyše 125 miliónov eur (približne 3,8 miliardy Sk) počíta s výstavbou troch tematických a jedného zábavného parku, športoviskami, golfom, ubytovaním, lyžiarskym svahom a službami. V spolupráci s Prešovským krajom ho chystá holandská spoločnosť Darc Leisure. Župa ho zaradila medzi priority.
Park prinesie podľa župana Petra Chudíka do chudobného kraja peniaze a prácu: „Každé jedno euro investované do turistického ruchu prinesie ďalšie tri eurá v rámci ďalších činností a služieb v danej lokalite.“
Ochranári sú presvedčení, že župa by mala investovať do jestvujúcej siete turistických centier. „Je to megalomanský projekt, ktorý je absolútne nereálny,“ myslí si Viliam Bartuš z Lesoochranárskeho združenia Vlk.
Kraj však už požiadal ministerstvo životného prostredia o vyňatie lokality z pásma prísnej ochrany. Projekt možno nájde aj podporu štátu. Ministerstvo hospodárstva oceňuje jeho životaschopnosť a je pripravené predložiť návrh na pomoc vláde. Parlament však musí schváliť novelu zákona, ktorá umožní štátu podporiť aj investície do cestovného ruchu.
Keď ministerstvo životného prostredia zruší ochranu na území európskeho významu, ochranári sa obrátia na Európsku komisiu.
sen
Anketa: Čo bude vašou prioritou, ak budete zvolený za župana?
Ján Bajus, predseda OZ Nádej, Demokratická únia Slovenska
Budem presadzovať a usilovať sa zmeniť nevýhodné podmienky na poskytovanie finančných dotácií z Prešovského samosprávneho kraja pre tie mimovládne organizácie, ktoré chcú poskytovať sociálne služby. Chcem riešiť využívanie alternatívnych zdrojov energie, chcem rozvíjať odvetvia cestovného ruchu v štruktúre regionálneho hospodárstva, chcem umožniť strategickým investorom vstup do regiónu a na to im vytvárať podmienky.
Ján Blaščák, podnikateľ, nezávislý
Moje priority: Rozpočet - jeho tvorba, reálne možnosti a vytvorenie odborne kompetentného tímu zo skúsených ľudí, ktorí sa venujú otázkam riadenia štátu a najvýznamnejších inštitúcií z oblasti hospodárstva SR aj krajín EÚ. Zamestnanosť - ekonomické využitie obyvateľstva v regionálnom rozvoji, dopravná infraštruktúra a cezhraničná spolupráca, cestovný ruch, vzdelanie, školstvo a uplatnenie absolventov v Prešovskom samosprávnom kraji, zdravotníctvo, sociálna úroveň, životné prostredie, poľnohospodárstvo, lesníctvo, voda, vzduch, dôstojná staroba, matka - rodina jej budúcnosť, využitie kultúrneho a historického dedičstva, zamedzenie korupcie, klientelizmu. Zastavenie prehlbujúcej sa chudoby a riešenie rómskej problematiky prostredníctvom "Dekády" za participácie vlády a jej podpredsedu.
Pavel Hagyari, primátor Prešova, Slobodné fórum, Nová demokracia, Strana zelených, Liga
Ako nový župan začnem okamžite pripravovať projekty na podporu turizmu a agroturizmu. Vďaka rozvoju tejto oblasti vzniknú nové pracovné miesta, ktoré nezaniknú po odchode investora so skončením daňových prázdnin. Využijeme na to peniaze z eurofondov, programu Intereg, Národného rozvojového plánu, ale aj priamo od vlády.
Ján Hudacký, bývalý poslanec Európskeho parlamentu, KDH, SDKÚ, Sloboda a solidarita
Prešovský kraj potrebuje bezodkladne oživiť svoje hospodárstvo, ktoré udržateľným spôsobom zabezpečí dostatok pracovných miest. Pracovné miesta netvorí štát, ani nijaká vláda, ale podnikatelia. Preto chcem svoje bohaté skúsenosti v oblasti hospodárstva využiť na vytvorenie motivačného podnikateľského prostredia - kompletizáciou infraštruktúry a vhodnými stimulmi pre malých a stredných podnikateľov a investorov. Na to potrebujeme efektívne využiť európske fondy. Urobím všetko preto, aby sme o nich, čo najskôr rozhodovali na úrovni nášho kraja.
Peter Chudík, predseda Prešovského samosprávneho kraja, Smer, HZDS, HZD, Strana zelených Slovenska
Ďalej pokračovať v budovaní dopravnej infraštruktúry (cesty II. a III. triedy, diaľnice) a maximálnej podpory rozvoja cestovného ruchu - prvý krok sme urobili podpisom memoranda o spolupráci pri rozvoji turizmu v Prešovskom samosprávnom kraji, kde už začíname pilotný projekt klastra Tatry - Spiš.
Ľuba Kráľová, vysokoškolská pedagogička, nezávislá
Mám dve priority: transparentný, otvorený a kontrolovateľný výkon moci obmedzujúci korupciu a politický klientelizmus na úrovni kraja (napríklad zistiť príčiny neúmerne vysokého objemu verejných finančných prostriedkov vynaložených na kilometer opravených a vybudovaných ciest 2. a 3. triedy v Prešovskom kraji v porovnaní s inými štátmi v Európe.) Ako županka chcem naštartovať riešenie dlhodobo zanedbávaného rómskeho problému na území samosprávneho kraja.
Milan Kručay, bývalý prezident Slovenského Červeného kríža, riaditeľ Akadémie plaveckých športov a úžitkového plávania, Most-Híd
Mojimi prioritami budú: využívanie geotermálnej a slnečnej energie, elektronizácia verejnej správy, urýchlené riešenie protipovodňových opatrení, urýchlená výstavba či prestavba hlavných dopravných väzieb (prieťahov), povýšiť nedocenený stav pedagógov, zriadenie "záchytných zariadení" (alkoholici, drogovo závislí), rozšíriť počet domovov sociálnych služieb a domovov dôchodcov, vrátiť význam telesnej výchovy a telovýchovného lekárstva ako súčasť zdravej životosprávy a ohrozenia výkonnostného športu.
Kvetoslava Supuková, starostka obce Vyšný Žipov, nezávislá
1. dobudovať základnú infraštruktúru; 2. rozvíjať cestovný ruch spájaním turistiky, wellness a kúpeľníctva, zvyšovať tak zamestnanosť; 3. vytvoriť systém starostlivosti o seniorov v domácom prostredí; 4. zhodnocovať separovaný odpad; 5. získavať prostriedky z eurofondov na budovanie a využívanie alternatívnych zdrojov energie; 6. priblížiť stredné odborné školstvo potrebám praxe.
Fedor Šandor, zakladajúci člen KSS a bývalý predseda OV KSS v Snine, lekár, Úsvit
neodpovedal
Radoslav Ščuka, hlavný kontrolór obce Jurské, Rómska iniciatíva Slovenska
neodpovedal

Beata
Balogová
