Prešovská župa preplácala

Prešovský kraj je najväčší, ale aj najzaostalejší spomedzi ostatných. Opozícia vyčíta županovi Chudíkovi nekoncepčné narábanie s financiami.

V Prešovskom a Košickom samosprávnom kraji žije najviac Rómov na Slovensku.(Zdroj: ARCHÍV TASR)

PREŠOV. Prešovský kraj je najväčším a zároveň najľudnatejším spomedzi ôsmich územných celkov na Slovensku. Druhá najvyššia miera nezamestnanosti, početná Rómska komunita, najnižšia priemerná mesačná mzda, slabá infraštruktúra, sú fenomény, ktoré sa neblaho podpisujú na celkovej nálade obyvateľov. Rapídny odliv mladých ľudí pribrzdila hospodárska kríza.

Korunu problémom nasadili voľby pred štyrmi rokmi. Regionálny parlament obsadila pravica, ktorá zo 62 poslaneckých kresiel získala 40. Županské voľby vyhral, naopak Peter Chudík - kandidát Smeru.

Župan kontra zastupiteľstvo

Chudík sa uchádza o funkciu znovu. A patrí medzi najhorúcejších kandidátov. „Za štyri roky sme toho urobili veľmi veľa v tomto kraji,“ hlása vo svojej predvolebnej kampani.

Opozícia oponuje: „Ostali sme občanom veľa dlžní,“ konštatuje predseda najsilnejšieho poslaneckého klubu (SDKÚ, KDH, DS), primátor Lipian Eduard Vokál. Je presvedčený, že zastupiteľstvo na čele s Chudíkom mohlo urobiť podstatne viac. „Žiaľ, boli sme silní, ale skôr na papieri. Pri niektorých zásadných hlasovaniach náš klub zlyhal.“

Rómovia mimo záujmu

Opozícia cíti pretrvávajúce problémy najmä vo vzťahu k Rómom. „V Prešovskom a Košickom kraji žije najviac Rómov na Slovensku. Mám pocit, že krajská samospráva na zlepšenie vzťahov s majoritou či zlepšenie sociálnej situácie neurobili nič,“ hovorí Vokál.

Podľa jeho názoru by mali župy oveľa aktívnejšie vystupovať do tejto problematiky. „Nestačí podpísať nejaké memorandum a spolupráci. S Rómami by sme mali spolupracovať permanentne, nielen pred voľbami.“

Predražené cesty

Chudík stavia svoju kampaň najmä na ďalšom rozvoji infraštruktúry, predovšetkým ciest, či cestovného ruchu. Opozícia však oponuje – financovať áno, ale nie ako dosiaľ.

Pravičiari vyčítajú dvojnásobnému županovi najmä nekoncepčné, často neprehľadné narábanie s financiami. Podľa Vokála v kraji nejestvuje žiaden systematický regionálny rozvoj. A rovnako chaoticky sa narába aj s investíciami. „Rekonštrukcie niektorých ciest druhej a tretej triedy boli neúnosne predražené. Nesúhlasíme ani s financovaním kultúry ad hoc,“ upozorňuje Vokál.

Rozdelili miliardy

Rozpočet Prešovskej župy za posledné štyri roky predstavoval podľa Chudíka 18,9 miliardy korún (viac ako 600 miliónov eur). Z toho 7,2 miliardy korún (približne 24 miliónov eur) investovala do rozvoja a modernizácie, pritom jednu tretinu financií získala z iných zdrojov ako z daní.

Podľa župana boli peniaze rozdelené do všetkých okresov, o čom rozhodovali poslanci regionálneho zastupiteľstva. „Dovolím si tvrdiť, že získať takúto sumu pre rozvoj regiónu je dosť dobrý výsledok na to, aby som si mohol dovoliť povedať, že ponúkam výsledky namiesto sľubov,“ povedal Chudík.

„Stále sme boli a sme proti nadmernému zadlžovaniu kraja. Nakoniec sme aj my zdvihli ruky za úver vo výške 1,3 miliardy korún. Nesúhlasíme však so spôsobom, akým sa peniaze rozdeľujú,“ uzavrel Vokál.

presov.jpg

Región má spasiť disneyland

Prioritou prešovskej župy je projekt zábavného megaparku pri Humennom.

PREŠOV. Vysoké Tatry, Spišský hrad, drevené kostolíky, Červený Kláštor a mnohé iné. Prešovský kraj disponuje prírodným a kultúrnym bohatstvom, ktoré mu môžu iní len závidieť. Turistov by mal v budúcnosti prilákať aj zábavný park pri Humennom.

Východoslovenský disneyland by ročne malo navštíviť až milión ľudí. Verejno-súkromný projekt za vyše 125 miliónov eur (približne 3,8 miliardy Sk) počíta s výstavbou troch tematických a jedného zábavného parku, športoviskami, golfom, ubytovaním, lyžiarskym svahom a službami. V spolupráci s Prešovským krajom ho chystá holandská spoločnosť Darc Leisure. Župa ho zaradila medzi priority.

Park prinesie podľa župana Petra Chudíka do chudobného kraja peniaze a prácu: „Každé jedno euro investované do turistického ruchu prinesie ďalšie tri eurá v rámci ďalších činností a služieb v danej lokalite.“
Ochranári sú presvedčení, že župa by mala investovať do jestvujúcej siete turistických centier. „Je to megalomanský projekt, ktorý je absolútne nereálny,“ myslí si Viliam Bartuš z Lesoochranárskeho združenia Vlk.

Kraj však už požiadal ministerstvo životného prostredia o vyňatie lokality z pásma prísnej ochrany. Projekt možno nájde aj podporu štátu. Ministerstvo hospodárstva oceňuje jeho životaschopnosť a je pripravené predložiť návrh na pomoc vláde. Parlament však musí schváliť novelu zákona, ktorá umožní štátu podporiť aj investície do cestovného ruchu.

Keď ministerstvo životného prostredia zruší ochranu na území európskeho významu, ochranári sa obrátia na Európsku komisiu.

sen

Anketa: Čo bude vašou prioritou, ak budete zvolený za župana?

Bajus.jpgJán Bajus, predseda OZ Nádej, Demokratická únia Slovenska

Budem presadzovať a usilovať sa zmeniť nevýhodné podmienky na poskytovanie finančných dotácií z Prešovského samosprávneho kraja pre tie mimovládne organizácie, ktoré chcú poskytovať sociálne služby. Chcem riešiť využívanie alternatívnych zdrojov energie, chcem rozvíjať odvetvia cestovného ruchu v štruktúre regionálneho hospodárstva, chcem umožniť strategickým investorom vstup do regiónu a na to im vytvárať podmienky.

Blascak.jpgJán Blaščák, podnikateľ, nezávislý

Moje priority: Rozpočet - jeho tvorba, reálne možnosti a vytvorenie odborne kompetentného tímu zo skúsených ľudí, ktorí sa venujú otázkam riadenia štátu a najvýznamnejších inštitúcií z oblasti hospodárstva SR aj krajín EÚ. Zamestnanosť - ekonomické využitie obyvateľstva v regionálnom rozvoji, dopravná infraštruktúra a cezhraničná spolupráca, cestovný ruch, vzdelanie, školstvo a uplatnenie absolventov v Prešovskom samosprávnom kraji, zdravotníctvo, sociálna úroveň, životné prostredie, poľnohospodárstvo, lesníctvo, voda, vzduch, dôstojná staroba, matka - rodina jej budúcnosť, využitie kultúrneho a historického dedičstva, zamedzenie korupcie, klientelizmu. Zastavenie prehlbujúcej sa chudoby a riešenie rómskej problematiky prostredníctvom "Dekády" za participácie vlády a jej podpredsedu.

Hagyari.jpgPavel Hagyari, primátor Prešova, Slobodné fórum, Nová demokracia, Strana zelených, Liga

Ako nový župan začnem okamžite pripravovať projekty na podporu turizmu a agroturizmu. Vďaka rozvoju tejto oblasti vzniknú nové pracovné miesta, ktoré nezaniknú po odchode investora so skončením daňových prázdnin. Využijeme na to peniaze z eurofondov, programu Intereg, Národného rozvojového plánu, ale aj priamo od vlády.

Hudacky.jpgJán Hudacký, bývalý poslanec Európskeho parlamentu, KDH, SDKÚ, Sloboda a solidarita

Prešovský kraj potrebuje bezodkladne oživiť svoje hospodárstvo, ktoré udržateľným spôsobom zabezpečí dostatok pracovných miest. Pracovné miesta netvorí štát, ani nijaká vláda, ale podnikatelia. Preto chcem svoje bohaté skúsenosti v oblasti hospodárstva využiť na vytvorenie motivačného podnikateľského prostredia - kompletizáciou infraštruktúry a vhodnými stimulmi pre malých a stredných podnikateľov a investorov. Na to potrebujeme efektívne využiť európske fondy. Urobím všetko preto, aby sme o nich, čo najskôr rozhodovali na úrovni nášho kraja.

Chudik.jpgPeter Chudík, predseda Prešovského samosprávneho kraja, Smer, HZDS, HZD, Strana zelených Slovenska

Ďalej pokračovať v budovaní dopravnej infraštruktúry (cesty II. a III. triedy, diaľnice) a maximálnej podpory rozvoja cestovného ruchu - prvý krok sme urobili podpisom memoranda o spolupráci pri rozvoji turizmu v Prešovskom samosprávnom kraji, kde už začíname pilotný projekt klastra Tatry - Spiš.

Kralova.jpgĽuba Kráľová, vysokoškolská pedagogička, nezávislá

Mám dve priority: transparentný, otvorený a kontrolovateľný výkon moci obmedzujúci korupciu a politický klientelizmus na úrovni kraja (napríklad zistiť príčiny neúmerne vysokého objemu verejných finančných prostriedkov vynaložených na kilometer opravených a vybudovaných ciest 2. a 3. triedy v Prešovskom kraji v porovnaní s inými štátmi v Európe.) Ako županka chcem naštartovať riešenie dlhodobo zanedbávaného rómskeho problému na území samosprávneho kraja.

Krucay1.jpgMilan Kručay, bývalý prezident Slovenského Červeného kríža, riaditeľ Akadémie plaveckých športov a úžitkového plávania, Most-Híd

Mojimi prioritami budú: využívanie geotermálnej a slnečnej energie, elektronizácia verejnej správy, urýchlené riešenie protipovodňových opatrení, urýchlená výstavba či prestavba hlavných dopravných väzieb (prieťahov), povýšiť nedocenený stav pedagógov, zriadenie "záchytných zariadení" (alkoholici, drogovo závislí), rozšíriť počet domovov sociálnych služieb a domovov dôchodcov, vrátiť význam telesnej výchovy a telovýchovného lekárstva ako súčasť zdravej životosprávy a ohrozenia výkonnostného športu.

Supukova.jpgKvetoslava Supuková, starostka obce Vyšný Žipov, nezávislá

1. dobudovať základnú infraštruktúru; 2. rozvíjať cestovný ruch spájaním turistiky, wellness a kúpeľníctva, zvyšovať tak zamestnanosť; 3. vytvoriť systém starostlivosti o seniorov v domácom prostredí; 4. zhodnocovať separovaný odpad; 5. získavať prostriedky z eurofondov na budovanie a využívanie alternatívnych zdrojov energie; 6. priblížiť stredné odborné školstvo potrebám praxe.

Fedor Šandor, zakladajúci člen KSS a bývalý predseda OV KSS v Snine, lekár, Úsvit

neodpovedal

Radoslav Ščuka, hlavný kontrolór obce Jurské, Rómska iniciatíva Slovenska

neodpovedal

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 2. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 2. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 3. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 4. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 5. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 6. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 7. Svadba v kraji lietajúceho mnícha Cypriána
 8. Vecný dar pre Detské kardiocentrum v Bratislave
 9. VZN o hazarde sa dá zachrániť
 10. Prieskum: Ako si Slováci požičiavajú? Hlavne rýchlo
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 10 471
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 10 405
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 8 401
 4. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 7 017
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 6 878
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 5 073
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 986
 8. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 3 503
 9. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet 2 908
 10. Jarné prázdniny pri mori? 2 537

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Rezník z TASR by bol v RTVS pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

KULTÚRA

Tajná služba si objednala vraždu. Na film Únos bolo treba odvahu

Politické trilery u nás nevznikajú.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.

TECH

Akadémia vied má päť slabých ústavov, dva špičkové

Päť ústavov nestojí na pevných základoch.

Neprehliadnite tiež

Diabetická noha izoluje od spoločnosti

O živote pacienta s diabetickou nohou sa denník SME rozprával s viceprezidentkou Zväzu diabetikov Slovenska ANNOU LALIKOVOU.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Kotlebov galavečer v Rimavskej Sobote nebude, vyhlásil primátor

Kotlebovci chystali podujatie v deň vzniku slovenského vojnového štátu.

Zmeny vo fungovaní zdravotnej služby môžu podľa Slovak Business Agency ušetriť milióny

Úprava legislatívy má znížiť náklady malým a stredným podnikateľom vrátane živnostníkov so zamestnancami v prvej a druhej kategórii prác.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop