Prešovská župa preplácala

Prešovský kraj je najväčší, ale aj najzaostalejší spomedzi ostatných. Opozícia vyčíta županovi Chudíkovi nekoncepčné narábanie s financiami.

V Prešovskom a Košickom samosprávnom kraji žije najviac Rómov na Slovensku.(Zdroj: ARCHÍV TASR)

PREŠOV. Prešovský kraj je najväčším a zároveň najľudnatejším spomedzi ôsmich územných celkov na Slovensku. Druhá najvyššia miera nezamestnanosti, početná Rómska komunita, najnižšia priemerná mesačná mzda, slabá infraštruktúra, sú fenomény, ktoré sa neblaho podpisujú na celkovej nálade obyvateľov. Rapídny odliv mladých ľudí pribrzdila hospodárska kríza.

Korunu problémom nasadili voľby pred štyrmi rokmi. Regionálny parlament obsadila pravica, ktorá zo 62 poslaneckých kresiel získala 40. Županské voľby vyhral, naopak Peter Chudík - kandidát Smeru.

Župan kontra zastupiteľstvo

Chudík sa uchádza o funkciu znovu. A patrí medzi najhorúcejších kandidátov. „Za štyri roky sme toho urobili veľmi veľa v tomto kraji,“ hlása vo svojej predvolebnej kampani.

Opozícia oponuje: „Ostali sme občanom veľa dlžní,“ konštatuje predseda najsilnejšieho poslaneckého klubu (SDKÚ, KDH, DS), primátor Lipian Eduard Vokál. Je presvedčený, že zastupiteľstvo na čele s Chudíkom mohlo urobiť podstatne viac. „Žiaľ, boli sme silní, ale skôr na papieri. Pri niektorých zásadných hlasovaniach náš klub zlyhal.“

Rómovia mimo záujmu

Opozícia cíti pretrvávajúce problémy najmä vo vzťahu k Rómom. „V Prešovskom a Košickom kraji žije najviac Rómov na Slovensku. Mám pocit, že krajská samospráva na zlepšenie vzťahov s majoritou či zlepšenie sociálnej situácie neurobili nič,“ hovorí Vokál.

Podľa jeho názoru by mali župy oveľa aktívnejšie vystupovať do tejto problematiky. „Nestačí podpísať nejaké memorandum a spolupráci. S Rómami by sme mali spolupracovať permanentne, nielen pred voľbami.“

Predražené cesty

Chudík stavia svoju kampaň najmä na ďalšom rozvoji infraštruktúry, predovšetkým ciest, či cestovného ruchu. Opozícia však oponuje – financovať áno, ale nie ako dosiaľ.

Pravičiari vyčítajú dvojnásobnému županovi najmä nekoncepčné, často neprehľadné narábanie s financiami. Podľa Vokála v kraji nejestvuje žiaden systematický regionálny rozvoj. A rovnako chaoticky sa narába aj s investíciami. „Rekonštrukcie niektorých ciest druhej a tretej triedy boli neúnosne predražené. Nesúhlasíme ani s financovaním kultúry ad hoc,“ upozorňuje Vokál.

Rozdelili miliardy

Rozpočet Prešovskej župy za posledné štyri roky predstavoval podľa Chudíka 18,9 miliardy korún (viac ako 600 miliónov eur). Z toho 7,2 miliardy korún (približne 24 miliónov eur) investovala do rozvoja a modernizácie, pritom jednu tretinu financií získala z iných zdrojov ako z daní.

Podľa župana boli peniaze rozdelené do všetkých okresov, o čom rozhodovali poslanci regionálneho zastupiteľstva. „Dovolím si tvrdiť, že získať takúto sumu pre rozvoj regiónu je dosť dobrý výsledok na to, aby som si mohol dovoliť povedať, že ponúkam výsledky namiesto sľubov,“ povedal Chudík.

„Stále sme boli a sme proti nadmernému zadlžovaniu kraja. Nakoniec sme aj my zdvihli ruky za úver vo výške 1,3 miliardy korún. Nesúhlasíme však so spôsobom, akým sa peniaze rozdeľujú,“ uzavrel Vokál.

presov.jpg

Región má spasiť disneyland

Prioritou prešovskej župy je projekt zábavného megaparku pri Humennom.

PREŠOV. Vysoké Tatry, Spišský hrad, drevené kostolíky, Červený Kláštor a mnohé iné. Prešovský kraj disponuje prírodným a kultúrnym bohatstvom, ktoré mu môžu iní len závidieť. Turistov by mal v budúcnosti prilákať aj zábavný park pri Humennom.

Východoslovenský disneyland by ročne malo navštíviť až milión ľudí. Verejno-súkromný projekt za vyše 125 miliónov eur (približne 3,8 miliardy Sk) počíta s výstavbou troch tematických a jedného zábavného parku, športoviskami, golfom, ubytovaním, lyžiarskym svahom a službami. V spolupráci s Prešovským krajom ho chystá holandská spoločnosť Darc Leisure. Župa ho zaradila medzi priority.

Park prinesie podľa župana Petra Chudíka do chudobného kraja peniaze a prácu: „Každé jedno euro investované do turistického ruchu prinesie ďalšie tri eurá v rámci ďalších činností a služieb v danej lokalite.“
Ochranári sú presvedčení, že župa by mala investovať do jestvujúcej siete turistických centier. „Je to megalomanský projekt, ktorý je absolútne nereálny,“ myslí si Viliam Bartuš z Lesoochranárskeho združenia Vlk.

Kraj však už požiadal ministerstvo životného prostredia o vyňatie lokality z pásma prísnej ochrany. Projekt možno nájde aj podporu štátu. Ministerstvo hospodárstva oceňuje jeho životaschopnosť a je pripravené predložiť návrh na pomoc vláde. Parlament však musí schváliť novelu zákona, ktorá umožní štátu podporiť aj investície do cestovného ruchu.

Keď ministerstvo životného prostredia zruší ochranu na území európskeho významu, ochranári sa obrátia na Európsku komisiu.

sen

Anketa: Čo bude vašou prioritou, ak budete zvolený za župana?

Bajus.jpgJán Bajus, predseda OZ Nádej, Demokratická únia Slovenska

Budem presadzovať a usilovať sa zmeniť nevýhodné podmienky na poskytovanie finančných dotácií z Prešovského samosprávneho kraja pre tie mimovládne organizácie, ktoré chcú poskytovať sociálne služby. Chcem riešiť využívanie alternatívnych zdrojov energie, chcem rozvíjať odvetvia cestovného ruchu v štruktúre regionálneho hospodárstva, chcem umožniť strategickým investorom vstup do regiónu a na to im vytvárať podmienky.

Blascak.jpgJán Blaščák, podnikateľ, nezávislý

Moje priority: Rozpočet - jeho tvorba, reálne možnosti a vytvorenie odborne kompetentného tímu zo skúsených ľudí, ktorí sa venujú otázkam riadenia štátu a najvýznamnejších inštitúcií z oblasti hospodárstva SR aj krajín EÚ. Zamestnanosť - ekonomické využitie obyvateľstva v regionálnom rozvoji, dopravná infraštruktúra a cezhraničná spolupráca, cestovný ruch, vzdelanie, školstvo a uplatnenie absolventov v Prešovskom samosprávnom kraji, zdravotníctvo, sociálna úroveň, životné prostredie, poľnohospodárstvo, lesníctvo, voda, vzduch, dôstojná staroba, matka - rodina jej budúcnosť, využitie kultúrneho a historického dedičstva, zamedzenie korupcie, klientelizmu. Zastavenie prehlbujúcej sa chudoby a riešenie rómskej problematiky prostredníctvom "Dekády" za participácie vlády a jej podpredsedu.

Hagyari.jpgPavel Hagyari, primátor Prešova, Slobodné fórum, Nová demokracia, Strana zelených, Liga

Ako nový župan začnem okamžite pripravovať projekty na podporu turizmu a agroturizmu. Vďaka rozvoju tejto oblasti vzniknú nové pracovné miesta, ktoré nezaniknú po odchode investora so skončením daňových prázdnin. Využijeme na to peniaze z eurofondov, programu Intereg, Národného rozvojového plánu, ale aj priamo od vlády.

Hudacky.jpgJán Hudacký, bývalý poslanec Európskeho parlamentu, KDH, SDKÚ, Sloboda a solidarita

Prešovský kraj potrebuje bezodkladne oživiť svoje hospodárstvo, ktoré udržateľným spôsobom zabezpečí dostatok pracovných miest. Pracovné miesta netvorí štát, ani nijaká vláda, ale podnikatelia. Preto chcem svoje bohaté skúsenosti v oblasti hospodárstva využiť na vytvorenie motivačného podnikateľského prostredia - kompletizáciou infraštruktúry a vhodnými stimulmi pre malých a stredných podnikateľov a investorov. Na to potrebujeme efektívne využiť európske fondy. Urobím všetko preto, aby sme o nich, čo najskôr rozhodovali na úrovni nášho kraja.

Chudik.jpgPeter Chudík, predseda Prešovského samosprávneho kraja, Smer, HZDS, HZD, Strana zelených Slovenska

Ďalej pokračovať v budovaní dopravnej infraštruktúry (cesty II. a III. triedy, diaľnice) a maximálnej podpory rozvoja cestovného ruchu - prvý krok sme urobili podpisom memoranda o spolupráci pri rozvoji turizmu v Prešovskom samosprávnom kraji, kde už začíname pilotný projekt klastra Tatry - Spiš.

Kralova.jpgĽuba Kráľová, vysokoškolská pedagogička, nezávislá

Mám dve priority: transparentný, otvorený a kontrolovateľný výkon moci obmedzujúci korupciu a politický klientelizmus na úrovni kraja (napríklad zistiť príčiny neúmerne vysokého objemu verejných finančných prostriedkov vynaložených na kilometer opravených a vybudovaných ciest 2. a 3. triedy v Prešovskom kraji v porovnaní s inými štátmi v Európe.) Ako županka chcem naštartovať riešenie dlhodobo zanedbávaného rómskeho problému na území samosprávneho kraja.

Krucay1.jpgMilan Kručay, bývalý prezident Slovenského Červeného kríža, riaditeľ Akadémie plaveckých športov a úžitkového plávania, Most-Híd

Mojimi prioritami budú: využívanie geotermálnej a slnečnej energie, elektronizácia verejnej správy, urýchlené riešenie protipovodňových opatrení, urýchlená výstavba či prestavba hlavných dopravných väzieb (prieťahov), povýšiť nedocenený stav pedagógov, zriadenie "záchytných zariadení" (alkoholici, drogovo závislí), rozšíriť počet domovov sociálnych služieb a domovov dôchodcov, vrátiť význam telesnej výchovy a telovýchovného lekárstva ako súčasť zdravej životosprávy a ohrozenia výkonnostného športu.

Supukova.jpgKvetoslava Supuková, starostka obce Vyšný Žipov, nezávislá

1. dobudovať základnú infraštruktúru; 2. rozvíjať cestovný ruch spájaním turistiky, wellness a kúpeľníctva, zvyšovať tak zamestnanosť; 3. vytvoriť systém starostlivosti o seniorov v domácom prostredí; 4. zhodnocovať separovaný odpad; 5. získavať prostriedky z eurofondov na budovanie a využívanie alternatívnych zdrojov energie; 6. priblížiť stredné odborné školstvo potrebám praxe.

Fedor Šandor, zakladajúci člen KSS a bývalý predseda OV KSS v Snine, lekár, Úsvit

neodpovedal

Radoslav Ščuka, hlavný kontrolór obce Jurské, Rómska iniciatíva Slovenska

neodpovedal

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Rastie nám pokrivená generácia?
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 4. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 7. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Detské zúbky sú veda
 2. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 7. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 9. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 20 940
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 7 168
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 6 269
 4. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 5 391
 5. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 993
 6. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 1 852
 7. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 832
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 1 795
 9. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 1 739
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky 1 131

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Fico chce opäť bojovať s korupciou, založí nový úrad

Fico zvažuje aj prijatie nového ústavného zákona o preukazovaní pôvodu majetku

Neprehliadnite tiež

Domov

Lekári sa dohodli so štátnou poisťovňou na ďalšej spolupráci

Zväz ambulantných poskytovateľov akceptoval návrh dodatkov k zmluvám.

Domov

Daniel Lipšic dostal za nehodu z minulého roka podmienečný trest

Okresný súd v Bratislave odsúdil bývalého poslanca a ministra Daniela Lipšica.

Domov

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

Domov

Splníme všetky úlohy, vyhlásil Gajdoš počas osláv Dňa ozbrojených síl

Minister Peter Gajdoš poďakoval vojakom za ich službu vlasti.