Košice 10. apríla (TASR) - O Benešových dekrétoch sa v posledných dňoch až veľmi veľa rozpráva. Je to citlivá otázka, ale vždy keď o nej hovoríme, musíme si najprv pripomenúť, kedy a za akých okolností tieto dekréty vlastne vznikli.
Na brífingu v Košiciach to dnes povedal veľvyslanec Českej republiky na Slovensku Rudolf Slánský.
Ako ďalej uviedol, Benešove dekréty vznikli po druhej svetovej vojne, ktorú vyvolalo Nemecko a v ktorej zahynulo 40 miliónov ľudí. Samotné dekréty nadväzovali na povojnové usporiadanie Európy a osobitne Nemecka, ktoré na mierových konferenciách prijali víťazné mocnosti. Cieľom tohto usporiadania bolo zabrániť podobnej ničivej katastrofe v budúcnosti.
Treba si tiež uvedomiť, zdôraznil Slánský, že už bolo po prvých výbuchoch atómových bômb a každý si musel byť vedomý toho, že keby vypukla tretia svetová vojna, respektíve keby Nemecko spolu so svojimi spojencami niekedy v budúcnosti takúto vojnu vyvolalo, nešlo by už o desiatky, ale o stovky miliónov obetí. Preto bolo prijaté také usporiadanie, podľa ktorého Nemecko prišlo o časť svojho územia a nemecké menšiny boli odsúvané z celého radu európskych krajín. A to isté sa dotklo aj niektorých spojencov Nemecka.
V tejto súvislosti, uviedol ďalej Slánský, treba vidieť otázku Benešových dekrétov nie ako zlovôľu Československa a prezidenta Beneša, ale ako spoločnú vôľu spojencov víťazných mocností urobiť všetko pre to, aby sa zabránilo novej svetovej katastrofe. A odsun Nemcov patril do celého rozsiahleho komplexu opatrení, ktoré na to mali slúžiť. Preto ten, kto dnes otvára otázku Benešových dekrétov, otvára vlastne otázku celého povojnového usporiadania Európy a zvlášť nášho stredoeurópskeho regiónu, uzavrel Slánský.