BRATISLAVA, BRUSEL.
Vzhľadom na to, že Šefčovič nahradil predchádzajúceho slovenského komisára Jána Figeľa len pred mesiacom a mandát terajšej Európskej komisie sa chýli ku koncu, nešlo o tradičný tzv. híring, ktorému sa musia podrobiť všetci dezignovaní komisári, ale len o debatu s členmi výboru.
Europoslancov zaujímalo, ako chce EK ďalej podporovať celoživotné vzdelávanie, mobilitu študentov, ďalšie vzdelávanie učiteľov či spoluprácu s východnými susedmi EÚ a krajinami Latinskej Ameriky v oblasti vzdelávania. Rovnako musel Šefčovič odpovedať na otázky týkajúce sa spolupráce škôl s podnikateľským sektorom, integrácie imigrantov, bezpečnejšieho internetu pre deti, porušovania autorských práv v hudobnom priemysle, výučby cudzích jazykov či klesajúceho významu športu pre mládež.
Slovenský komisár vyzdvihol pokrok, ktorý sa v sektore školstva a kultúry dosiahol v uplynulých rokoch, pripomenul však zároveň potrebu väčších investícií do vzdelávania a ľudského kapitálu, ak chce EÚ dosiahnuť stanovené ciele. Ak by bol k dispozícii väčší objem peňazí, mohlo by sa podľa neho okrem iného viac študentov zúčastňovať na študijných pobytoch v rámci programu Erasmus v zahraničí a mohlo by sa im tiež poskytnúť vyššie štipendium.
Rovnako treba podľa neho vyčleniť viac prostriedkov pre celoživotné vzdelávanie, pretože jedna tretina Európanov na pracovnom trhu má nízke vedomosti a z tohto dôvodu budú z neho v čoraz väčšej miere vytláčaní. Za ďalšie z priorít Šefčovič považuje zníženie podielu študentov, ktorí zanechajú predčasne štúdium, zvýšenie atraktivity učiteľského povolania či zaistenie prístupu ku kultúre pre všetkých európskych občanov.
Šefčovič ako člen EK síce nezastupuje národné záujmy, ale záujmy celej EÚ v rámci svojho portfólia, musel však rovnako odpovedať na otázku od rumunského europoslanca Lászlóa Tökésa, týkajúcu sa slovenského jazykového zákona. Komisár informoval, že medzi Slovenskom a Maďarskom prebieha dialóg a rovnako sa spolupracuje s vysokým komisárom Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) pre otázky národnostných menšín s cieľom zaistiť, aby implementačné opatrenia súvisiace s jazykovým zákonom boli v plnom súlade s európskymi hodnotami a tradíciami.
Nomináciu nového komisára musí vždy schváliť europarlament na základe híringu, ktorého cieľom je umožniť rozsiahlu výmenu názorov o skúsenostiach a prioritách dezignovaných komisárov v oblastiach, za ktoré majú byť zodpovední. Každý dezignovaný člen EK musí zodpovedať otázky v písomnom dotazníku, ktorý zostavil príslušný parlamentný výbor s právomocami zodpovedajúcimi portfóliu komisára. Vypočutie trvá za normálnych okolností približne tri hodiny a začína sa úvodným vystúpením dezignovaného komisára, po ktorom nasleduje séria otázok a odpovedí. Na základe odpovedí sa členovia výboru rozhodnú, či odporučia plénu vymenovanie dezignovaného komisára.
V tomto prípade ide o skrátenú procedúru a k Šefčovičovmu vystúpeniu sa vyjadrí len parlamentný výbor pre vzdelávanie a kultúru bez potreby hlasovania v pléne EP.