BRATISLAVA. Poslanec Alexander Slafkovský (SDKÚ-DS) navrhol do parlamentu reformu financovania kampaní vo voľbách do obcí a krajov. Podľa nej by mal štát hradiť až 50 percent nákladov na kampane politických strán a kandidátov, ak ich výdavky neprekročia strop, ktorý im určí zákon. Tvrdí, že kým nebude jasné, kto a koľko prispieva na kampane a nebudú stropy na výdaje, tak v samosprávach poriadok nebude. O jeho norme rozhodnú poslanci na schôdzi, ktorá sa začne 1. decembra. Podobná norma zatiaľ u nás neexistuje.
"Cieľom návrhu nie je v prvom rade čerpať peniaze z rozpočtu, hlavným je boj s korupciou," upozornil SITA Slafkovský. Jedny voľby by stáli okolo sedem mil. eur. Norma by však podľa neho mala veľký zmysel, aj keby spolufinancovanie kampane zo štátu neprešlo, ale zaviedli by sa ďalšie povinné inštitúty. Sú nimi napríklad volebné stropy, povinné zverejňovanie darcov, zákaz platieb v hotovosti, predkladanie vyúčtovania volebného účtu, cez ktorý by museli ísť všetky platby týkajúce sa volieb a kampane.
Poslanec chce, aby strany a kandidáti mohli vynaložiť na kampaň dve promile priemernej mesačnej mzdy vrátane dane za rok, ktorý predchádza roku, v ktorom sú voľby. Konečnú sumu, ktorú môžu potom kandidáti a strany minúť, určí jej násobok maximálnym počtom voličov príslušného volebného obvodu. Ak má viac kandidátov, suma sa delí počtom mandátov v obvode. Strany a kandidáti by mali podľa poslanca viesť aj svoj volebný účet, cez ktorý by išli všetky finančné toky, súvisiace s voľbami.
Ďalšou novinkou by mali byť dary nad sto eur, ktoré by mali ísť podľa poslanca len prevodom cez účet. Maximálna výška daru od jednej fyzickej osoby by mala byť podľa normy 3 500 eur. Kandidátov by nemali finančne či nefinančne podporovať právnické osoby. Môže tak urobiť len politická strana pre svojich kandidátov. Za vedenie účtu by zodpovedal štatutár, ktorý by musel predkladať vyúčtovanie nezávislej komisii. Tá by rozhodovala o väčšine podnetov. Ak dôjde k porušeniu zákona o financovaní, môže napríklad podať podnet na Ústavný súd SR.
Slafkovský tiež chce zmeniť dĺžku volebnej kampane. V súčasnosti je oficiálne zvyčajne tri týždne pred voľbami, poslanec ju chce predĺžiť na 180 dní. Ďalšou novinkou je skrátené moratória, ktoré chce poslanec zo 48 hodín skrátiť na dvanásť. Navrhol tiež úpravu termínu kampaň. Považuje za ňu všetko to, čo sa obvykle uhrádza peniazmi. Upravuje i termíny, čo je novinárske spravodajstvo a publicistika, ktoré sú prípustné, a to najmä ak sa financujú zo zdrojov samosprávy. Sú to napríklad "radničné noviny" a vysielanie miestnych televízií. Zákon má platiť dňom vyhlásenia.