BRATISLAVA.
Na rokovaniach s predsedami hornej i dolnej komory zákonodarného zboru prisľúbil, že v súčasnej funkcii urobí všetko pre prehĺbenie slovensko-japonskej spolupráce, ktorá je podľa oboch strán veľmi dobrá. „Úroveň slovensko-japonských vzťahov je do značnej miery vašou zásluhou – tak na úrovni politickej ako aj pri podpore našich investorov v SR,“ pripomenul predseda dolnej komory japonského parlamentu Takahiro Jokomiči. Agentúru SITA o tom informoval hovorca rezortu Peter Stano.
Lajčák pôsobil v Tokiu ako veľvyslanec v rokoch 1994 až 1998. „Slovensko sa odvtedy značne zmenilo,“ zdôraznil. "Kým pred 10 rokmi sme boli ešte malá nová krajina, ktorá si hľadá miesto na mape, dnes sme ako súčasť Európskej únie partnerom Japonska na medzinárodnej scéne pri hľadaní odpovedí na globálne problémy.“
Vrátil sa aj k pomoci, ktorú Japonsko poskytovalo Slovensku od politických a spoločenských zmien v roku 1989. „Slovensko dostalo v procese transformácie od Japonska značnú pomoc a je za ňu dodnes vďačné. Situácia sa ale výrazne zmenila a z príjemcu rozvojovej pomoci sme sa stali jej poskytovateľom,“ konštatoval Lajčák počas rozhovoru s predsedom hornej snemovne parlamentu Sacukim Edom.
Na parlamentnej pôde Lajčák zdôraznil aj blízkosť zahranično-politických postojov Slovenska a Japonska. „Máme rovnaké názory na kľúčové otázky, zhodujeme sa v názoroch na Afganistan, na globálne otepľovanie, chápeme obavy Japonska v súvislosti s jadrovým programom Kórejskej ľudovodemokratickej republiky a podporujeme jeho kroky v tomto smere.“
Lajčák tiež vyjadril očakávanie Slovenska, že Japonsko s novou vládou bude aktívne pôsobiť ako jeden z kľúčových hráčov na medzinárodnej scéne. Predseda hornej snemovne Eda sa zaujímal aj o situáciu na Balkáne a ocenil prínos Slovenska i ministra osobne k stabilizácii regiónu.