SME

Komunisti sa nabúravali aj do hláv detí

Režim mal prácu s deťmi prepracovanú. Slúžkou mu bola pionierska organizácia.

Pionieri mali svojich trubkárov, ktorí začínali oficiálne akcie,  s  kyticami vítali sovietskeho generálneho tajomníka Leonida Brežneva a chodili do prvomájových sprievodov.Pionieri mali svojich trubkárov, ktorí začínali oficiálne akcie, s kyticami vítali sovietskeho generálneho tajomníka Leonida Brežneva a chodili do prvomájových sprievodov. (Zdroj: ARCHÍV TASR, ČTK)

BRATISLAVA. Pioniersky sľub. Jedna z prvých veľkých skupinových udalostí pre väčšinu tých, čo stihli pred novembrom 1989 dosiahnuť vek deväť rokov. Deti v tmavomodrých nohaviciach či v sukni s bledomodrou košeľou a červenou pionierskou šatkou stáli zoradené v šíku v modrých rovnošatách na Slavíne či pri pamätníku partizánov a skladali pioniersky sľub.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Sľubujem pred svojimi druhmi, že budem pracovať, učiť sa a žiť podľa pionierskych zákonov, aby som bol dobrým občanom svojej milovanej vlasti, Československej socialistickej republiky a svojím konaním chránil česť Pionierskej organizácie Socialistického zväzu mládeže.“

SkryťVypnúť reklamu

Nad tým, čo hovoria, prečo a aký to má zmysel, rozmýšľal málokto – do organizácie sa vstupovalo viac­menej automaticky, hoci navonok bola pionierska organizácia dobrovoľná.

Sovietsky vzor

Komunistická strana vybudovala systém a štruktúru, ktorá už od detstva vštepovala idey komunizmu podľa sovietskeho vzoru. Začalo sa v šiestich rokoch iskričkami, nasledovali pionieri, stredoškoláci sa stali zväzákmi.

Kto odmietol, mohol mať problém dostať sa na strednú či vysokú školu. Mládežnícke organizácie a školy boli pre komunistickú stranu kľúčovým nástrojom, ako ovplyvniť mladých. Deti zdravili učiteľov Česť práci, presne tak, ako sa zdravili komunisti. Vedúci ideologického oddelenia ÚV KSS koncom 60. rokov Miroslav Kusý, ktorého zo strany neskôr vyhodili, spomína, že hlavným cieľom bolo najprv potlačiť náboženstvo.

SkryťVypnúť reklamu

„Prísne sa kontrolovalo, či niekto chodí do kostola. Vymysleli sa namiesto neho aktivity,“ hovorí. Ideológia vyhlasovala, že náboženstvo je „tmárstvo a že cirkev je reakčná inštitúcia, ktorá ohlupuje ľudí“.

Podľa Kusého si pomohla aj Marxovým citátom, že „náboženstvo je ópium ľudí“. Na religióznom Slovensku si komunisti dávali na presadzovaní novej ideológie dosť záležať.

Čo vieš o ZSSR?

Pionierske skupiny fungovali pri každej škole a boli zväčša veľmi aktívne. V pionierskych kronikách sa každoročne opakujú záznamy o súťažiach ako Puškinov pamätník, Melódia priateľstva či Čo vieš o ZSSR?

Poctiví kronikári, ako boli napríklad v pionierskej skupine G. Titova z Valalík, zachytili zápisky z besied so spisovateľmi, lekármi a ľudovými milicionármi.

SkryťVypnúť reklamu

Tie sa opakovali každý rok, rovnako ako návštevy závodov, múzeí. Návšteva Domu Košického vládneho programu pionierov z Valalík 1. novembra 1984 podľa kroniky uchvátila a jasno mali po nej aj o budúcnosti. „Už dnes dobre vieme, že naším cieľom je dosiahnuť komunizmus,“ zachytáva kronika, ktorá je v Múzeu školstva a pedagogiky v Bratislave.

Pionieri z Tvrdošína dostali poďakovanie z Vietnamu. „V boji našej krajiny proti americkým agresorom nás povzbudzujú tak všetky socialistické štáty, ako aj pokrokoví ľudia na celom svete,“ napísali z ďalekého Hanoja.

Tábory

Zatiaľ čo počas školy zabávali a vzdelávali deti v pionierskych oddieloch, cez prázdniny sa chodilo do táborov.

Po rokoch sa spomína viac ako na nástupy v rovnošatách a na pozdrav „Budovať a brániť socialistickú vlasť buď pripravený!“, po ktorej nasledovala odpoveď: Vždy pripravený! na zážitky z nočných hier a na prvé lásky. V osemdesiatych rokoch sa už ideológia z táborov vytrácala. Oficiálne doktríny však až do konca trvali na svojom.

SkryťVypnúť reklamu

„Chceme, aby naše deti trávili v pionierskej organizácii radostné a šťastné chvíle, aby si však súčasne v jej kolektíve osvojovali vlastnosti socialistického človeka – pracovitosť, túžbu po vzdelaní a sebazdokonaľovaní, čestnosť, disciplínu, fyzickú zdatnosť a vytrvalosť.“

Ruštinu musel absolvovať každý

Cez ruský jazyk sa komunisti snažili prehĺbiť vzťah k Sovietskemu zväzu. Mnohým však tento jazyk skôr znechutili.

BRATISLAVA. Museli sa ju učiť všetci a aj z nej maturovať. Ruština – jazyk nášho bývalého veľkého socialistického brata. Na to, že bola jazykom povinným a stala sa jedným zo symbolov komunistického režimu aj po roku 1989, rýchlo doplatila. Zo škôl, kde sa deti azbuku učili od štvrtého, prípadne piateho ročníka, sa postupne vytratila.

SkryťVypnúť reklamu

Dôraz na ruštinu komunisti kládli hneď po prevzatí moci v roku 1948. Stala sa nástrojom režimu, ktorý „mal prispievať k rozvoju socialistického internacionálneho cítenia a k prehĺbeniu československo-sovietskych vzťahov“. Tak zadefinovala ruský jazyk Pedagogická encyklopédia Slovenska z roku 1985.

„Uvedomujeme si jasnejšie, že ruštinu sa učíme nielen preto, že ju milujeme ako jazyk našich osloboditeľov, ale aj preto, že ju potrebujeme ako jazyk pokroku pri budovaní našej socialistickej vlasti,“ napísala o ruskom jazyku Júlia Lacková do Zborníka Múzea školstva a pedagogiky o vyučovaní ruštiny z roku 1973.

Bola ruština tiež nástrojom propagandy? Témy ako Veľká októbrová socialistická revolúcia či podrobný život Vladimíra Iľjiča Lenina boli samozrejmosťou. Žiaci sa o nich učili aj na iných predmetoch.

SkryťVypnúť reklamu

To, či sa ruský jazyk zneužil na propagandu, záviselo od konkrétneho učiteľa, myslí si ruštinárka Tatiana Znancová, ktorá pôvodne učila na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi.

„Skôr si ešte ako študentka spomínam na svoju maturitnú otázku zo slovenčiny – kultúrna politika KSČ, a nie z ruštiny,“ hovorí. Ruštinu si vybrala, pretože ju mala a má rada. Dlho ju však neučila, začala až v roku 1989, a to s takou „vervou“, že prípadný odpor študentov k tomu jazyku si nevšimla.

O tom, s akou nevôľou študenti ruštinu študovali, koluje množstvo historiek. Rovnako, ako aj o tom, že podaktorí zmaturovali v slovenčine s ruským prízvukom. A hoci ruštinu museli absolvovať všetci, väčšina na ňu rýchlo zabudla a azbuka je im cudzia. Jazyk nemali kde precvičovať.

SkryťVypnúť reklamu

Na základnej škole si síce začali písať s pioniermi zo Sovietskeho zväzu, ale táto družba vydržala zväčša len pár rokov.

Vysokoškoláci lúskali Marxa, Engelsa i Lenina

Čo mali spoločné študenti medicíny, práva, ekonómie techniky či architektúry pred rokom 1989? V indexe im nechýba skúška z marxizmu-leninizmu.

BRATISLAVA. Skúška z marxizmu­leninizmu bol ďalší z nástrojov, ktorým režim „vymýval mozgy“ študentom. Dosiahli skôr opak – skúška sa stala zväčša formalitou, ktorú považovali študenti za úplnú zbytočnosť.

V prvých troch ročníkoch museli všetci vysokoškoláci absolvovať skúšky z dejín medzinárodného robotníckeho hnutia, teda poznať významné aktivity robotníkov od ničenia strojov na počiatku priemyselnej revolúcie až po vznik odborov a združovanie sa do medzinárodných organizácií. Nasledovala politická ekonómia, teda štúdium Marxovho Kapitálu. V treťom ročníku nasledoval vedecký komunizmus, teda štúdium, ako všetci dospejú do „šťastnej beztriednej spoločnosti“.

SkryťVypnúť reklamu

Marxizmus-leninizmus slúžil na jediné, jeho „zmyslom bolo ohlupovať,“ spomína Miroslav Kusý.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 205
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 213
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 017
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 053
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 743
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 151
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 722
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Matej Kašlík v drese Slovenska

Slováci inkasovali päť gólov.


a 1 ďalší
zľava Filip Bajtek (Nitra) a Jakub Pobežal (Žilina)

Žilina vyhrala v Nitre druhýkrát v sérii.


a 1 ďalší
Rebecca Šramková

Slovenky môžu získať vo štvorhre aj tretí bod.


a 1 ďalší
ONLINE: Viktória Hrunčáková, Tereza Mihalíková - Laura Brunkelová, Emilie Francatiová, Billie Jean King Cup 2025 (štvorhra)

Sledujte s nami online prenos z kvalifikačného turnaja Pohára Billie Jean Kingovej 2025: Viktória Hrunčáková, Tereza Mihalíková - Laura Brunkelová, Emilie Francatiová.


SkryťZatvoriť reklamu