BRATISLAVA. Okresná prokuratúra odmietla podať na súd žalobu, ktorá by mohla mať za následok vrátenie peňazí v nástenkovom tendri, a teda neplatnosť zmluvy od začiatku.
O podanie žaloby požiadala Aliancia Fairplay, pretože tender bol netransparentný a štát v ňom prišiel o stovky miliónov korún.
Prokuratúra návrh odmietla s tým, že ona nastupuje „výlučne v prípadoch, v ktorých nemožno zistiť toho, na úkor koho sa predmet bezdôvodného obohatenia získal“. V tomto prípade je poškodený podľa prokuratúry známy – je ním ministerstvo výstavby. Iba ono môže podľa prokuratúry takúto žalobu podať.
Prokuratúra zároveň hovorí, že žalobu mohol podať Úrad pre verejné obstarávanie, ale iba do roka od podpísania nástenkovej zmluvy. Lehota úradu vypršala ešte v júni 2008. Tendrom sa vtedy ešte detailne nezaoberali ani médiá.
Ministerstvo výstavby pod vedením Igora Štefanova z SNS dlhodobo tvrdí, že tender bol v poriadku a transparentný.
„Ministerstvo výstavby nevidí na podanie takejto žaloby žiadny právny dôvod,“ povedala aj teraz hovorkyňa Linda Vaškovičová.
Patová situácia
„Zdá sa mi absurdné očakávať, že práve ministerstvo bude konať,“ hovorí Zuzana Wienk z Aliancie Fairplay. Ak by bol podľa nej výklad prokuratúry pravdivý, štát aj občania by boli v patovej situácii, pretože nemá kto chrániť ich záujmy. „Ak by bol výklad prokuratúry pravdivý a zákonný, naozaj ostáva jediná možnosť – buď výmena ministra za ministra, ktorý by bol ochotný konať, alebo vyvodenie trestnoprávnych dôsledkov,“ povedala Wienk. Premiér Robert Fico na otázku, či by nemal ministra vymeniť, alebo požiadať tohto, aby podal žalobu, neodpovedal. Poslal len oznam, že s denníkom SME sa nerozpráva.
Aliancia Fairplay sa chce proti rozhodnutiu prokuratúry odvolať. Nesúhlasí s výkladom, že prokuratúra nemôže podať žalobu.
Výklad nie je jasný
Právnik Radoslav Procházka hovorí, že by bolo zaujímavé, aby o tom, či prokuratúra môže, alebo nemôže podať takúto žalobu, rozhodol súd, pretože je to zaujímavý právny spor.
„Z právneho aj zo skutkového hľadiska ide o natoľko zaujímavú, významnú a potenciálne precedenčnú vec, že by si v prípade potreby zaslúžila prejsť všetkými inštančnými stupňami,“ myslí si Procházka.
Na celom tendri zarobili firmy Avocat a Zamedia, blízke predsedovi SNS Jánovi Slotovi.
Vyšetrovateľ pýta viac informácií
BRATISLAVA. V prípade nástenkového tendra stále beží trestné stíhanie vo veci pre trestný čin machinácie pri verejnom obstarávaní. Polícia zatiaľ nikoho neobvinila a odmieta povedať, koho podozrieva, ako aj to, či už vypočula bývalého ministra Mariána Janušeka a súčasného ministra Igora Štefanova.
Vyšetrovateľ naposledy podľa informácií SME koncom októbra požiadal ministerstvo výstavby, aby mu predložilo viac dokumentov k tendru ako doteraz. Vypýtal si poznámky, pracovné verzie zmluvy, zápisnice z porád z rokovania s víťazným uchádzačom, zoznam osôb, ktoré sa podieľali na príprave tendra vrátane ich pracovných zmlúv a vymenovacích dekrétov.

Beata
Balogová
