Pôvodný článok agentúry TASR sme o 21:45 nahradili autorským článkom SME
BRATISLAVA. Najväčší parlamentný absentér Ján Slota príde o októbrový plat aj o poslanecké paušálne náhrady. Ide dohromady o 3600 eur. Rozhodol o tom predseda výboru pre ľudské práva József Berényi z SMK. Slota schôdze výboru, ktorého je členom, v podstate ignoruje. Z 57 zasadnutí v tomto volebnom období bol iba na troch.
Na Slotovom pôsobení v parlamente je absurdné úplne všetko, tvrdí Lukáš Fila.
Poslanec podľa zákona stráca nárok na polovicu platu, pokiaľ nie je na dvoch zasadnutiach počas jedného mesiaca. Celý plat stráca, ak v kalendárnom mesiaci chýba bez ospravedlnenia štyrikrát. Podľa zápisníc výbor v októbri zasadal päťkrát. Slota na ňom nebol ani raz a iba jedenkrát sa unúval ospravedlniť sa.
„Obrátil som sa na kancelára NR SR, aby vykonal túto stratu nároku poslanca na plat,“ povedal Berényi.
Šéf kancelárie parlamentu Viktor Stromček v tomto prípade zodpovedá iba za to, aby poslancom na účty prišli mzdy. „Žiadosť pána predsedu výboru sme obdržali,“ povedala hovorkyňa kancelárie parlamentu Elena Valovičová.
Zo zákona vyplýva, že opodstatnenosť ospravedlnenia posudzuje šéf výboru. V tomto prípade je to šéf ľudskoprávneho výboru József Berényi (SMK). Predseda parlamentu Pavol Paška (Smer) ani šéf kancelárie Národnej rady Viktor Stromček by tak nemali mať možnosť Berényiho rozhodnutie zvrátiť.
Sú to predvolebné hry, tvrdí Rafaj
Ako absentoval Slota
Výbor pre ľudské práva - z 57 schôdzí bol na troch. Výbor na kontrolu SIS - z 21 schôdzí bol na štyroch. Výbor na preskúmavanie rozhodnutí NBÚ - z 36 zasadnutí bol na jednom. Z celkových 5307 hlasovaní parlamentu sa nezúčastnil na 3388.
Šéf SNS Ján Slota rozhodnutie odobrať mu plat nekomentoval a zložil telefón.
„Tento návrh je minimálne neštandardný, pretože prvýkrát v histórii využil predseda výboru nie celkom presné definície zákona o rokovacom poriadku,“ povedal šéf poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj. Myslí si, že Berényi to urobil, pretože je pred župnými voľbami a zároveň ide o „pomstu“ za podanie SNS na Generálnu prokuratúru, aby zrušila SMK.
Podľa Rafaja zo štyroch neospravedlnených absencií raz Slotu zabudol ospravedlniť klub a Berényi vraj výbor dvakrát zvolal tak na rýchlo, že sa nemusela informácia o tom k šéfovi SNS dostať.
Absentuje všade, kde sa dá Slota chodí len výnimočne aj na výbor na kontrolu SIS a na výbor na preskúmavanie rozhodnutí Národného bezpečnostného úradu (NBÚ). Na výbore pre SIS, ktorý od začiatku volebného obdobia zasadal 21-krát, bol podľa prezenčných listín len štyrikrát.
„Niekoľkokrát tam bol. Raz predkladal návrh na zvýšenie rozpočtu SIS,“ povedal predseda výboru Pavol Prokopovič (SDKÚ). „Zvykne mi zavolať na mobil a ospravedlniť sa, či už pre chorobu, alebo pre neprítomnosť na schôdzi Národnej rady,“ povedal Prokopovič.
Ešte horšiu účasť má Slota na výbore, ktorý kontroluje rozhodnutia NBÚ. Z 36 zasadnutí sa podľa prezenčných listín zúčastnil len na jedinom.
„Ospravedlnil sa buď cez asistenta, alebo mne osobne na schôdzi,“ tvrdí šéfka výboru Jana Laššáková (Smer). Ako dôvod najčastejšie uvádzal „zaneprázdnenosť“. Laššáková priznáva, že poslanca s podobnou dochádzkou vo výbore nemá.
Hlasuje najmenej Slota je najväčším absentérom nielen na výboroch. V neúčasti na hlasovaní už predbehol aj nezávislého poslanca Ľuboša Micheľa, ktorý sa viac ako parlamentu venuje futbalu. Od volieb 2006 parlament hlasoval dohromady 5307-krát.
Až 3388 hlasovaní bolo bez predsedu SNS. Slotovi stranícki kolegovia neúčasť šéfa na hlasovaní zdôvodňujú povinnosťami predsedu strany. Toto vysvetlenie pokrivkáva. Zo šéfov ostatných strán, ktorí sú zároveň poslancami, má najviac absencií na hlasovaniach Vladimír Mečiar (2328). Predseda HZDS sa však v tomto volebnom období niekoľko mesiacov zotavoval po operácii srdca. Pál Csáky (SMK) chýbal 1483-krát, Pavol Hrušovský (KDH) 1411-krát a Mikuláš Dzurinda (SDKÚ) 1322-krát.
Slota mal prísť o polovicu platu už pred rokom. Do apríla 2008 sa totiž často ani neospravedlňoval. Výbor vtedy viedol László Nagy (teraz Most). „Mojím cieľom nie je trestať poslancov, ale zabezpečiť riadny chod výboru,“ hovoril vtedy.
Nagy šéfoval výboru ešte v júni tohto roku, keď dvakrát za sebou bez ospravedlnenia chýbal Mečiar. Žiadnu pokutu mu však nenavrhol.
Slota fláka aj svoj župný mandát
Predseda SNS je a chce byť župným poslancom. Na hlasovaniach sa však príliš nezúčastňuje.
ŽILINA. Ján Slota si asi naložil viac, ako je schopný alebo ochotný stíhať. Okrem toho, že sa často nezúčastňuje na práci v Národnej rade, nevenuje veľkú pozornosť ani svojmu druhému mandátu – župného poslanca v Žiline.
Od januára 2006 do septembra 2009 zasadali župní poslanci 29-krát. Najvýraznejším absentérom je Slota. Z 726 hlasovaní bol neprítomný 597krát, neabsolvoval teda 82,2 percenta z nich. Za minulý rok dostal ako župný poslanec 4257 eur.
„Málokto si uvedomuje význam župných volieb, ba povedal by som, že mnohí ich doslova podceňujú, resp. ich neberú tak vážne ako parlamentné či komunálne voľby,“ prihovoril sa tento týždeň Slota čitateľom Žilinského večerníka. Pýta sa, či práve župa nie je najdôležitejšia volená inštitúcia v kraji. „Preto vás žiadam, aby ste nepodceňovali význam týchto volieb a neurobili nášmu kraju hanbu,“ napísal Slota. Michal Trško

Beata
Balogová
