BRATISLAVA.
K 4. novembru sa v slovenských ústavoch na výkon trestu nachádzalo 7571 odsúdených. V ústavoch na výkon väzby k tomuto dátumu evidovali 1592 obvinených. Z obvinených môžu však svoj hlas odovzdať len tí, ktorí sa v čase volieb nachádzajú v takom ústave, ktorý je v mieste ich trvalého bydliska.
0soby vo výkone trestu odňatia slobody by mali od marca budúceho roka získať právo hlasovať vo voľbách do Národnej rady (NR) SR aj do europarlamentu. Umožní im to novela zákona o voľbách do NR SR a o voľbách do Európskeho parlamentu, ktorý dnes schválila vláda. Zmena reaguje na verdikt Ústavného súdu (ÚS) SR, ktorý vo februári rozhodol, že súčasná právna úprava, ktorá odsúdeným väzňom neumožňuje voliť v parlamentných voľbách a eurovoľbách, je protiústavná. Väzni sa však po prvý raz zúčastnili už volieb do europarlamentu 6. júna, keďže spomínaným februárovým rozhodnutím ÚS im to už bolo umožnené, napriek tomu že nebola prijatá ešte novela zákona.
Podľa ÚS je neprípustné, aby bol akýkoľvek občan bez vážneho verejného záujmu vylúčený z volieb a zároveň mu bolo odopreté na istý čas vykonávať jedno z jeho ústavou garantovaných práv, ak k takému opatreniu neexistuje legitímny cieľ.
Podľa ÚS je však v poriadku, že odsúdení občania nemajú právo byť zvolení do týchto inštitúcií. "Ak je právoplatné odsúdenie poslanca NR SR na nepodmienečný trest odňatia slobody dôvodom straty jeho mandátu, samotný výkon trestu odňatia slobody predstavuje prekážku vo výkone práva byť zvolený," vysvetľuje sa v stanovisku. Na základe tohto konštatovania súd rozhodol, že ustanovenia zákona o voľbách do EP, NR SR, ale aj zákonov upravujúcich voľby do orgánov územnej samosprávy, ktoré vylučujú možnosť odsúdeným byť zvolení, nie sú v rozpore s ústavou.
Účasť slovenských väzňov na voľbách do Európskeho parlamentu (EP) 6. júna bola nízka, volebné právo využilo len 2,88 percenta odsúdených a obvinených. Na porovnanie, v 1. kole prezidentských volieb sa v slovenských väzniciach zúčastnilo 21. marca tohto roku až 56,64 percenta ľudí. V sobotu 6. júna využilo svoje právo v eurovoľbách len 40 obvinených z 1540 oprávnených voličov a 210 odsúdených zo 6926 oprávnených voličov. Celkový počet oprávnených voličov vo voľbách do EP bol 8676 osôb. Vyplýva to z oficiálnej štatistiky, ktorú TASR poskytlo Ministerstvo spravodlivosti SR (MS SR) a Zbor väzenskej a justičnej stráže (ZVJS).
V sobotu 6. júna sa v slovenských ústavoch na výkon väzby a v ústavoch na výkon trestu odňatia slobody nachádzalo dovedna 1650 obvinených a 7240 odsúdených. Volebné právo nemali mladiství a cudzinci z nečlenských krajín Európskej únie. Najnižšia účasť, len 0,6 percenta, bola v Ústave na výkon väzby v Žiline a najvyššia, 8,57 percenta, v Ústave na výkon väzby v Levoči.