SME

November bol zázrak, komunistický duch je problém,tvrdí Srholec

Nežná revolúcia, ktorej jubilejné 20. výročie si pripomenieme na budúci týždeň, bola podľa známeho spisovateľa a kňaza Antona Srholca niečo zázračné, s čím sa nerátalo.

BRATISLAVA. „Každý si myslel, že ten komunizmus musí vymrieť až generačne do vytratenia," povedal Srholec. Zázrak Novembra 1989 vidí v tom, že sa naplnila miera, takže „stačila kvapka násilia, ktoré oni (komunisti) páchali 40 rokov," a potom pohár pretiekol a vymklo sa im to z rúk. Bývalý politický väzeň považuje udalosti Novembra ´89 za veľkú udalosť. „Mne to napovedá, že tie ľudské dejiny riadia aj iné energie alebo autority a až sa naplní miera, zasiahnu ako blesk z neba," uviedol. S bývalým režimom podľa neho nesúhlasili mnohí. Státisíce z nich režim ožobráčil, diskvalifikoval, urážal či ponižoval, až sa naraz „našla reč a vyspievali sme to tým komunistom,“ spomína v rozhovore pre agentúru SITA.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„November, na ktorý sme čakali 40 rokov komunizmu, som prijal s obrovským nadšením, mal som to šťastie, že som bol práve v Bratislave, kde sa to rodilo pre celé Slovensko,“ pripomenul Srholec. Bol pri všetkých akciách, ktoré v hlavnom meste boli. Z tribún ľuďom hovoril o „zlej minulosti," ktorú bolo treba podľa neho ukončiť, osobitne sledovanie veriacich a potláčanie ľudských práv. Za hrozné považuje najmä obdobie komunizmu 50. rokov dvadsiateho storočia. Zúčastnil sa aj na tzv. vývoze revolúcie mimo hlavného mesta, keď vystupoval na mítingoch napríklad v Trnave, Holíči či Skalici. „Som šťastný, že som sa toho mohol zúčastniť," vyznal sa Srholec.

Srholec si myslí, že v revolučnom pohybe zohrala významnú úlohu aj viera a veriaci, ktorí vo vzťahu ku komunistickému režimu automaticky stáli na druhej strane barikády. Komunizmus bol podľa neho síce ekonomickým systémom, ktorý sa ale často presadzoval ako pseudonáboženský, ako niečo, čo má nahradiť staré náboženstvo a vieru. V konflikte „viera alebo veda“ presadzovali komunisti nasilu vedecký svetový názor. „Komunizmus bol veľká utópia, bola to ilúzia o tom, že raj na Zemi sa vybuduje násilím veľmi rýchlo, stačí len zlikvidovať vykorisťovateľskú, kapitalistickú triedu, čo veriaci považovali za veľkú urážku," hodnotí vtedajšiu situáciu Srholec. Na Slovensku podľa neho v tých časoch ešte nebola politická vôľa, aj disent bol inšpirovaný, motivovaný a niekedy aj organizovaný duchovnými, veriacimi a kňazmi.

SkryťVypnúť reklamu

Veriaci podľa Srholca významne ovplyvňujú politický život na Slovensku doteraz, i keď nie v „manažingu“ a vo vedení, ale v hlasoch. „Osobitne v tom, čo sa deje dobrého na Slovensku, všade sú tí veriaci ľudia," myslí si Srholec je veľmi spokojný s tým, kde sa slovenská spoločnosť dvadsať rokov po revolúcii dostala. „Žijeme si ekonomicky v lepšom blahobyte, skromne musíme žiť," povedal Srholec. Porevolučný spoločenský vývoj však vidí ako prirodzený evolučný, teda neskončený proces. Na vysvetlenie svojho pohľadu použil podobenstvo z Biblie. „Mojžiš, keď vyviedol svoj národ z krajiny otroctva, kde boli hrnce plné mäsa a zeleniny, tak cestu, ktorú mohol s týmto národom prejsť za dva týždne, predlžoval. Vláčil ich po púšti 40 rokov. Robil to asi preto, že tí, ktorí sa tam naučili žiť iba konzumne a zabúdali na to podstatné, čo je v živote – láska, úcta, vzájomná solidárnosť a rešpekt toho najvyššieho tajomstva, ktorému oni hovorili Jahve, my hovoríme Boh, tak preto to trvalo štyridsať rokov," uviedol.

SkryťVypnúť reklamu

Aj Slovensko bude podľa neho po prvých dvadsiatich rokoch vyvedenia zo štyridsaťročného „komunistického otroctva, keď sme boli ohlupovaní," potrebovať ešte ďalších dvadsať rokov. “Keď vymrieme my, ktorí príliš často rozprávame o svojich bolestiach a dávame to do kontextu veľkého utrpenia národa, národov Európy a úžasných obetí, ktoré si komunistický režim vyžiadal," domnieva sa Srholec.

Za najväčší problém spoločnosti dvadsať rokov po revolúcii považuje to, že je ešte stále prítomný „komunistický duch“ a niekedy aj "komunistické osoby“ alebo ich deti, ktoré zdedili predstavu o svete, že sú určení, aby vládli, hrabali pre seba a nedelili sa s ostatnými . „Proces pokračuje, musíme ho strážiť. Konfederácia politických väzňov je živá pamäť tohto národa," pripomína Srholec, ale hovorí, že musíme byť trpezliví. „Až tí, ktorí veľa nahrabali, aj oni o všetko prídu," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 106
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 15 370
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 990
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 585
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 484
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 989
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 401
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg (vpredu v strede), švédsky premiér Ulf Kristersson (vpredu vpravo) a švédska korunná princezná Viktória (vpredu vľavo) pózujú pri príležitosti pristúpenia Švédska do NATO.

Uplynulo 20 rokov od vstupu Slovenska do NATO.


a 1 ďalší
Medveď hnedý.

Stratené dokumenty zásahového tímu hovorili o zastrelení mladej medvedice s hmotnosťou 67,9 kg.


Michal Wiezik
Gunnar diváka zaujíma aj vtedy, keď navonok nič významné nerobí.

V kinách je islandský film Samota.


Juraj Slafkovský oslavuje gól.

Zaznamenal svoj 41. bod v sezóne.


TASR a 1 ďalší

Sportnet

Juraj Slafkovský.

Slovenský útočník oslávi na Veľkonočnú sobotu 20 rokov.


SITA
Dalibor Dvorský v drese Sudbury.

Slovenský útočník strelil svoj premiérový gól v play-off OHL v kariére.


Nemeckí futbalisti v nových dresoch ešte od Adidasu.

Nemecká futbalová reprezentácia urobila odvážny krok pred domácim EURO 2024.


Luboš Brabec
ŠK Slovan Bratislava U21 - Tatran Prešov: ONLINE prenos zo zápasu 22. kola II. ligy.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu 22. kola II. ligy: ŠK Slovan Bratislava U21 - Tatran Prešov.


SkryťZatvoriť reklamu