Bratislava 10. apríla (TASR) - Ak by Národná rada SR opätovne neschválila zákon o Súdnej rade SR, bola by podľa názoru šéfa rezortu spravodlivosti Jána Čarnogurského obmedzená funkčnosť justície.
Svoj názor odôvodnil faktom, že podľa znenia Ústavy SR má Súdna rada SR rozsiahle právomoci voči sudcom a prípadným neprijatím zákona by ju nebolo možné vytvoriť. Minister nepriamo naznačil, že negatívny postoj predsedu Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina si možno vysvetľovať aj jeho zámerom, že zástupcov vlády a NR SR do Súdnej rady SR by volila až nová vládna moc.
NR SR sa bude vo štvrtok 11. apríla druhýkrát zaoberať zákonom o Súdnej rade SR, pretože prezident mal oba razy výhrady k schváleným zneniam. Prvýkrát vrátil zákon 27. decembra 2001. Pôvodne prijatá legislatívna norma sa po schválení viacerých poslaneckých pozmeňujúcich návrhov stala podľa Čarnogurského protiústavnou a chaotickou. Vláda následne vo februári schválila nový návrh zákona o Súdnej rade SR z dielne Ministerstva spravodlivosti SR. NR SR ho schválila v skrátenom legislatívnom konaní 21. marca, ale Schuster 4. apríla po druhý raz vrátil do parlamentu spomínaný zákon. Tentoraz prezident vyčítal rozpor s ústavou v dvoch hlavných problémoch - spôsobe odvolávania členov Súdnej rady SR a vykonávaní funkcie sudcov zvolených na štyri roky po uplynutí ich volebného obdobia. Ide o 34 sudcov, ktorí 17. apríla 1998 zložili sľub sudcu.
Súdnu radu SR zaviedla do právneho poriadku SR ako nový samosprávny orgán súdnictva novela Ústavy SR. Spôsob ustanovenia členov Súdnej rady, jej pôsobnosť, organizáciu a vzťah k orgánom správy súdnictva a k orgánom sudcovskej samosprávy sú predmetom predloženého zákona. Súdna rada SR bude rozhodovať o pridelení a preložení sudcu, voliť a odvolávať členov a predsedov disciplinárnych senátov a predkladať prezidentovi návrhy na vymenovanie a odvolanie sudcov, predsedu a podpredsedu Najvyššieho súdu a vyjadrovať sa o návrhoch rozpočtu Najvyššieho súdu.
Súdna rada SR preberie aj niektoré doterajšie právomoci Rady sudcov SR a stane sa nezávislým reprezentantom súdnej moci. Vznikom Súdnej rady zanikne Rada sudcov SR. Rada sa stane garantom nezávislosti a samosprávy súdnictva na Slovensku a zaradí sa medzi najvýznamnejšie ústavné orgány.