BRATISLAVA. Študenti, ktorí odštartovali vlnu protestov proti vládnemu režimu, neboli len "bábkami na špagátikoch". Tvrdí to Ľubomír Morbacher z Ústavu pamäti národa (ÚPN) na základe dokumentov ŠtB. Komunistická tajná služba sa podľa Morbachera krátko pred revolúciou venovala svojej bežnej činnosti, napríklad aj schvaľovaniu odmien.
"Jestvujú hodnoverné dokumenty, ktoré vyvracajú tieto teórie," povedal na dnešnej vedeckej konferencii k 20. výročiu pádu komunizmu o špekuláciách, že revolúcia nebola spontánna Morbacher. V ÚPN vedie sekciu dokumentácie a skúmal napríklad zápisky vysokých dôstojníkov ŠtB a predstaviteľov federálneho ministerstva vnútra z porád. Vládnuci komunisti na čele s Milošom Jakešom i tieňová proreformná skupina KSS podľa neho neboli na prevrat pripravení.
Sedemnásteho rozdeľovali odmeny
ÚPN má k dispozícii napríklad zápisník zástupcu náčelníka hlavnej správy kontrarozviedky Miloslava Chovanca z porady federálneho ministerstva vnútra 17. novembra "Išlo o bežné pracovné úlohy, ktoré sa vlastne ani netýkali 17. novembra ´89," poznamenal Morbacher. Vedenie tajnej služby vraj rozoberalo dlhodobé operatívne plány či kontroly agendy. "Veľkú pozornosť venovali aj rozdeľovaniu odmien riadiacim pracovníkom," dodal.
Podľa neho síce ŠtB vedela už 3. novembra o pripravovanom pochode študentov Prahou. Nepovažovala ho však za dôležitý, pričom sa sústredila hlavne na to, aby nebol narušený verejný poriadok. Po prevrate sa tajná služba podľa ÚPN pustila nielen do skartovania dôležitých dokumentov, ale tiež hľadala formy, ako preniknúť do nových štruktúr.
Konšpiračným teóriám, ktoré sa šírili nielen rozprávaním, ale aj v knihách, bežní ľudia zväčša neveria. Vo vlaňajšom prieskume agentúry GfK len necelé dve percentá Čechov uviedli, že podľa nich zamatová revolúcia bola riadená komunistickou ŠtB, respektíve že bývalý československý prezident Václav Havel sa v roku 1989 tajne dohodol s komunistami.