Chcú uspieť v župných voľbách, snažia sa zaujať sľubmi. Často nereálnymi.
BRATISLAVA. Keby si voliči utvárali názor o možnostiach krajov podľa sľubov kandidátov na županov a krajských poslancov, vyzerali by pre nich víkendové voľby oveľa dôležitejšie a účasť by zrejme bola vyššia. Mnohí kandidáti totiž pred voľbami sľubujú veci, ktoré kraje vôbec neriešia a ležia na pleciach štátu alebo miest a obcí.
Kandidát na predsedu Košického samosprávneho kraja a štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva z SNS Ján Slabý chce ako župan dosiahnuť, aby sa „sociálne dávky nedostávali do rúk úžerníkov“ a majetok chce chrániť aj za „cenu mimoriadnych opatrení“.
Preteky v sľubovaní
Bývalý minister pôdohospodárstva a kandidát na trnavského župana Miroslav Jureňa z HZDS zas chce podporiť „pestovanie, výrobu a spotrebu domácich potravín“, ale aj „gazdovstvá“ a „výrobu ekologicky vyhovujúcej biomasy“.
Bratislavský županský kandidát Branislav Záhradník (Nezávislí kandidáti) na stránke predstavuje víziu bezplatnej mestskej hromadnej dopravy.
Ešte zvláštnejšie predstavy
o kompetenciách žúp majú niektorí menej známi kandidáti na županov. „Mojou prioritou bude znovu naštartovať lesnícku a poľnohospodársku prvovýrobu,“ sľubuje banskobystrický županský kandidát Jozef Sásik zo Slovenskej ľudovej strany.
Nezaostávajú ani mnohí kandidáti na poslancov župných parlamentov. „Viac zelene – menej áut v Starom Meste,“ sľubuje napríklad na bilbordoch herec a kandidát na poslanca bratislavskej župy za Slobodné fórum Vlado Černý.
Medzi predvolebnými sľubmi voliči nájdu aj znižovanie nezamestnanosti, lepšie dôchodkové zabezpečenie, budovanie diaľnic, rýchlostných ciest, lepšie parkovanie, čistejšie a zelenšie mestá, podporu cirkevných projektov, kresťanských a národných hodnôt, menej drog či využívanie geotermálnej a slnečnej energie.
Podceňujú voličov
Odborník na verejnú správu Jaroslav Pilát z M.E.S.A. 10 hovorí, že za nereálnymi sľubmi je nevedomosť kandidátov a podceňovanie voliča. „Politika sa u nás robí tak, že kandidáti sľúbia čokoľvek, len aby boli zvolení, s plnením sľubov si už potom ťažkú hlavu nerobia.“
Nefér je aj snaha kandidátov zaujať témami, ktoré sa ľudí týkajú bezprostrednejšie. „Kraje nie sú určené primárne na priamy styk s občanom, k tomu dochádza skôr na úrovni mesta a obce alebo na úradoch špecializovanej štátnej správy,“ upozorňuje Pilát.
Župy však hospodária so stovkami miliónov eur a majú dôležité kompetencie. Spadajú pod ne stredné školy, sociálne zariadenia, niektoré nemocnice, divadlá, múzeá, galérie či knižnice. Kraje majú na starosti aj cesty II. a III. triedy, teda väčšinu ciest.
Schvaľujú aj grafikony a ceny autobusovej prímestskej dopravy, vyjadrujú sa k železničným spojom, dotujú šport, kultúru a cestovný ruch, udeľujú licencie zdravotníckym a sociálnym zariadeniam. Vyberajú a určujú aj daň z motorových vozidiel.
Útoky v kampani
Škrtiči na kandidátke
BRATISLAVA. Do bratislavského krajského zastupiteľstva kandidujú aj najmenej dvaja ľudia, ktorí neváhajú použiť fyzickú silu. Starosta Dunajskej Lužnej Ladislav Cingel, kedysi člen KDH a dnes nezávislý kandidát, vlani chytil pod krk obecného poslanca, ktorý sa spolu s ďalšími domáhal zmluvy o predaji lukratívneho obecného pozemku.
Šéf Slovenského zápasníckeho zväzu Peter Marček, kandidát Smeru, HZDS, SZS a HZD zasa v júni tohto roka chytal pod krk občianskeho aktivistu, ktorý pred prezidentským palácom protestoval proti porušovaniu ľudských práv v Číne. Upozornil na to Ondrej Dostál z OKS, ktorý kandiduje aj s podporou SDKÚ, KDH a SMK.
Škodia maďarskou trikolórou
BRATISLAVA. V bratislavskom Novom Meste sa v pondelok objavili letáky so slovensko-maďarským textom a maďarskou trikolórou, zobrazujúce Petra Flaškára, kandidáta SDKÚ, KDH, SMK a OKS. On si ich však neobjednal. „V tejto veci som ešte v ten istý deň podal trestné oznámenie.“ Letáky distribuovali poštári.
Hovorca Slovenskej pošty Juraj Danielis povedal, že jej povinnosťou nie je zisťovať autentickosť obsahu letákov, iba ak by evidentne porušovali zákony.
Liška a Fedor sú opäť spolu
TRENČÍN. V Trenčíne visí aj bilbord „Chceme za župana golfistu či Bratislavčana?“ – bielym písmom na modrom podklade a vetou „Modrá je dobrá“ na prvý pohľad pôsobí ako kampaň SDKÚ. V skutočnosti si ním niekto vybavuje účty naraz s dvoma kandidátmi na župana.
Juraja Lišku, ktorý odišiel z SDKÚ a kandiduje ako nezávislý, médiá kedysi ako ministra obrany nachytali, že v pracovnom čase hrá golf. Martin Fedor z SDKÚ, ktorého podporujú aj KDH, SaS a OKS, si zasa vyslúžil pozornosť tým, že si kúpil byt v Bratislave.
Sedláčkovci už nie sú na webe
TRENČÍN. Trenčiansky župan Pavol Sedláček, ktorý kandiduje s podporou Smeru a HZDS, dosiahol svoje. Internetová stránka sedlackovci.sk, ktorú evidentne vytvorili jeho odporcovia, už včera nefungovala. Autori ju prezentovali ako rodinný blog župana a jeho manželky, ktorá pracuje vo vrcholnej funkcii na jeho úrade, a v mene manželov ironicky písali o ich úspechoch pri riadení kraja.
Jozef Čavojec

Beata
Balogová
