Predseda českého senátu nevidí komunistov na oslave novembra rád. Paška sa snaží presvedčiť na účasť aj lídrov revolúcie.
BRATISLAVA. Predseda parlamentu a podpredseda Smeru Pavol Paška chce oslavovať 20. výročie nežnej revolúcie aj s bývalými komunistami. Pozval ich, aby vystúpili s prejavom na oficiálnej štátnej spomienke, ktorá bude 18. novembra. Podľa pozvánky, ktorú Paška poslal všetkým poslancom a predsedom strán, by mali vystúpiť Rudolf Schuster, Milan Čič, aj Peter Weiss. Každý by mal mať päť minútový prejav.
Sobotka to nevidí rád
Na oslave budú aj predsedovia parlamentov bývalých postkomunistických krajín. Paškov výber rečníkov prekvapil predsedu českého senátu Přemysla Sobotku, ktorý príde tiež. „Vo všeobecnosti nevidím rád, keď pri príležitosti osláv výročia pádu komunizmu dostávajú komunisti, hoci aj bývalí, príliš veľa priestoru," povedal Sobotka SME. Paška na otázky SME odmietol odpovedať.
Snaží sa však o to, aby na oslave vystúpili aj lídri revolúcie. Účasť mu zatiaľ prisľúbili František Mikloško a Ján Čarnogurský. Odmietli Fedor Gál, Eugen Gindl a Milan Kňažko.
Mená posledných dvoch dal Paška pritom aj do pozvánky, hoci o tom vôbec nevedeli. Kňažko povedal, že má vtedy iný program. Gindl nemá záujem ísť na Paškovu akciu a zrejme bude vtedy aj v Mníchove. Či prídu, sa ešte rozhodujú Martin Bútora, Zuzana Mistríková a Anton Popovič.
Bútora povedal, že definitívne sa majú dohodnúť v pondelok. Dali Paškovi viac podmienok, ktoré je údajne ochotný splniť. Bútora nepovažuje za vhodné, že na oslave majú hovoriť aj bývalí komunisti, ich účasť sa už však podľa neho zrejme nedá zrušiť. Preto chcú, aby boli vystúpenia lídrov od komunistov jasne oddelené. Chcú tiež, aby Paška zrušil svoj 15-minútový prejav, ktorý mal byť na úvod a aby akciu len moderoval.
Vystúpi aj Nagy
Mikloško žiadal o to, aby vystúpil aj niekto z Maďarskej nezávislej iniciatívy, čo Paška splnil. Vystúpi poslanec Mostu László Nagy.
Podľa Bútoru stojí za zamyslenie, či by sa zahraniční hostia „nemali dozvedieť niečo o novembri nielen od súdruha Čiča, ale aj od ľudí, ktorí niečo robili".
Paška organizuje aj koncert 17. novembra, na ktorý lídri revolúcie nejdú. V tento deň by sa podľa nich malo oslavovať inak a viac na úrovni. Premiér Robert Fico bude v Londýne, na koncert príde.
KDH, SDKÚ a SMK na Paškove akcie nejdú. Majú vlastnú oslavu 17. novembra a nechcú oslavovať s tými, ktorí si november ani nevšimli.
"Je to štátny sviatok, toho by si mali byť všetci vedomí a nestavať to na individuálnych menách," myslí si o rozhádaných politkoch Milan Kňažko.
"Slovensko je rozhádané. Niekedy mám pocit, že stále trpíme tým, že tu nemáme osobnosť ako Havel alebo Walesa. Na Slovensku to bola kolektívna udalosť, nemáme symbol novembra. Treba to prijať a netreba byť z toho frustrovaný, ja nie som," hovorí aj František Mikloško. Pašku by sa rád zastal, že oslavy otvoril všetkým.
Mikloško: Treba tam ísť
Na oslave, ktorú organizuje predseda parlamentu, vystúpi aj FRANTIŠEK MIKLOŠKO. 17. novembra bude v Prahe, kde prijal pozvanie Českej televízie byť vo vysielaní. Na stretnutie opozičných lídrov aj preto nejde. A tvrdí, že ho ani nepozvali.
Na spomienke budú okrem vás hovoriť aj bývalí komunisti. Neprekáža vám to?
„Trval som na tom, aby tam v prvom rade vystúpili ľudia novembra. Pevne verím, že nakoniec tá zostava bude vyvážená."
Je správne volať bývalých komunistov, aby prehovorili na oslave výročia novembra?
„Uvidíme, ako dopadne slávnosť. Sedemnásty november je štátny sviatok. Podstatné je, či tam vystúpia aj ľudia novembra. Keby sme tam všetci odmietli ísť, tak tam budú len tí, čo symbolizujú minulý režim, a to by neboli žiadne štátne oslavy. Môj názor je, že tam treba ísť. Na druhej strane VPN týchto ľudí akceptovala a rokovala s nimi."
Nepozvali vás na opozičné stretnutie. Nahnevalo vás to?
"Prežívam november ako jedno veľké šťastie a moje vnútorné šťastie nemôže narušiť nič."
Monika Tódová
Nagy: Z bojkotu opozície nie som šťastný
Účasť LÁSZLÓA NAGYA si na oficiálnej oslave vyžiadal František Mikloško. Predseda parlamentu Paška súhlasil.
Prečo ste sa rozhodli vystúpiť na oslavách, ktoré organizuje Pavol Paška?
"17. november je štátnym sviatkom SR. Je to spomienka na jednu z najvýznamnejších udalostí v histórii Slovenska: na začiatok pádu komunizmu v našej krajine. Ako jeden zo zakladateľov Maďarskej nezávislej iniciatívy som zohral istú úlohu na priebehu zmien pred a po 17. novembri 1989. Na štátnej oslave som sa rozhodol vystúpiť preto, aby som dal hold všetkým tým, ktorí sa zaslúžili o pád komunizmu na Slovensku a o budovanie otvorenej spoločnosti."
Opozícia oslavy bojkotuje, súhlasíte s takýmto postupom?
"Nie som z toho šťastný. Nie je správne, ak politické strany si vyvlastňujú právo interpretovať dejiny. Bol som tak informovaný, že predseda parlamentu Pavol Paška oslovil mnohých významných aktérov nežnej revolúcie aby vystúpili na oslave."
Na oslave 18. novembra vystúpia aj bývalí komunisti Čič, Šchuster, Weiss. Je to podľa vás vhodné?
"Milan Čič bol prvým predsedom vlády, ktorá vznikla v prechodnom období po novembri na základe spoločnej dohody s Verejnosťou proti násiliu. Rudolf Schuster bol v tom čase predsedom Slovenskej národnej rady a prispel k pokojnému odovzdaniu parlamentnej moci predstaviteľom nežnej revolúcie. Peter Weis patril k nespokojencom v KSS a po novembri sa stal zakladateľom a predsedom SDĽ, následníckej strany KSS. Ja neupieram nikomu právo, aby podal svoj výklad k významným medzníkom našej histórie."Monika Tódová

Beata
Balogová
