BALÁŽSKE ĎARMOTY. Učebnica pre žiakov bude hotová do desiatich rokov.
Konferencia je súčasťou Osláv maďarskej a slovenskej vedy. Počas dnešného dňa na nej okrem významných slovenských a maďarských historikov vystúpil aj veľvyslanec SR v Maďarsku Peter Weiss a veľvyslanec Maďarskej republiky na Slovensku Antal Heizer. Každý z nich hovoril najmä o novej pripravovanej učebnici histórie pre pedagógov, ktorá bude o slovensko-maďarských vzťahoch. Tie podľa veľvyslanca Weissa už vôbec nie sú napäté, ako boli predtým.
Pripravujú sa už niektoré spoločné projekty, napríklad Ipeľské mosty. "Je veľmi dôležité, aby sme pokračovali vo vecnom dialógu a konštruktívnej spolupráci. Slováci a Maďari na zmiešanom území chcú, aby bol pokoj a aby sa rozvíjala spolupráca," vyjadril sa. Ešte stále dobieha proces konzultácií okolo jazykového zákona, no aj ten vidí náš veľvyslanec pozitívne. Ako tvrdí, projekt, s ktorým začali v roku 2007 premiéri oboch krajín, je úspešný. "Zmiešaná komisia slovensko-maďarských historikov je len prvý krok. Verím, že budú nasledovať ďalšie a my sa dočkáme aj spoločnej učebnice našich dejín," spresnil Weiss.
Veľvyslanec Maďarska na Slovensku Antal Heizer má rovnaký názor ako náš diplomat. Podľa neho je medzi Slovenskom a Maďarskom normálna spolupráca, ktorá by sa postupne mohla rozširovať. "Momentálne historici pracujú na pomôcke pre pedagógov. V digitálnej a aj tlačenej verzii by mala byť hotová na jar v roku 2010. Učitelia by ju mohli začať používať už v budúcom školskom roku," hovorí Heizer.
Príručka pre učiteľov histórie bude mať okolo 350 strán a 16 kapitol. Tie budú spracované spoločnou metodikou. V textoch si slovenský a maďarský autori pripravia spoločný úvod a záver. Každý historik si zostaví svoj text a ďalej sa dohaduje na spolupráci. "Ak sú názory na tému rozdielne, interpretujú sa osobitne, to znamená za slovenskú a za maďarskú stranu. Bude to v publikácii zvýraznené v grafickej podobe," objasnil historik a riaditeľ Spoločenskovedného ústavu SAV v Košiciach Štefan Šutaj.
Na príručke pracuje 16 slovenských historikov a rovnaký počet maďarských. Zaznamenáva spoločnú históriu od príchodu Slovákov a Maďarov na dnešné územie našich republík.
Podpredseda slovensko-maďarskej komisie historikov László Szarka potvrdil rôznorodé interpretácie rovnakých tém. Rozporuplné je najmä najnovšie a najstaršie obdobie, z ktorých chýbajú aj historické dokumenty.
Po slovensko-maďarskej príručke by mala byť vydaná čítanka a po nej praktická školská učebnica, ktorej spracovanie bude trvať 10 rokov. "Takéto spoločné publikácie sú nevyhnutnosťou. Treba vnímať našu spoločnú minulosť ako súbor hodnôt. Treba začať robiť iné dejiny než len čisto národné a konfliktné," dodal Szarka.