SME

Za komunizmu trpeli. Teraz živoria

Komunisti ich potrestali dvakrát. Najskôr ich zavreli, potom im znemožnili normálne žiť. Keďže nemohli robiť to, čo chceli, dnes dostávajú od štátu menej peňazí ako tí, ktorí ich prenasledovali.

Jeden z bývalých politických väzňov Milan Krajčovič pri bráne leopoldovskej väznice, po tom, čo si bol po rokoch prezrieť miesta, kde bol v rokoch 1955 až 1963 väznený.Jeden z bývalých politických väzňov Milan Krajčovič pri bráne leopoldovskej väznice, po tom, čo si bol po rokoch prezrieť miesta, kde bol v rokoch 1955 až 1963 väznený. (Zdroj: ARCHÍV TASR)

BRATISLAVA. Karol Noskovič mal v roku 1951 krátko pred maturitou. Keď sa večer vracal vlakom z kina domov do Pezinka, zatkli ho dvaja eštebáci. „Dali mi na ruky putá, priviazali ma o stoličku, opreli pištoľ o hlavu a pýtali sa na údajnú protištátnu činnosť. Po výsluchu som bol celý krvavý,“ hovorí Noskovič.

S priateľmi tlačili letáky, že komunisti vyhadzujú ľudí z práce, berú im pôdu, zatvárajú kňazov. Hádzali ich do schránok, rozdávali kolegom a známym. „Jeden z nás sa v krčme preriekol pred človekom, ktorý sa vydával za člena akejsi opozičnej skupiny. Bola to hra, v skutočnosti išlo o eštebáka,“ spomína Noskovič.

SkryťVypnúť reklamu

Leopoldovský mlyn

Platy a dôchodky

Ľudia, ktorí boli za komunizmu vo vysokých pozíciách v ŠtB, dostávajú približne 600 eur.

Priemerný dôchodok je 337 eur.

Bývalí funkcionári Vojenskej kontrarozviedky majú okolo 700 eur.

Služobne mladší funkcionári ŠtB, ktorí sa po revolúcii zamestnali inde, majú asi 800 eur.

Časť dôchodku im vypláca Sociálna poisťovňa, zvyšok je príplatok od ministerstva vnútra.

Politickí väzni, ktorí sedeli napríklad štyri roky v Jáchymove, dostávajú približne 400 eur.

Viac ako funkcionárom ŠtB, približne 700 eur, štát vypláca len politickým väzňom, ktorí sedeli desať a viac rokov.

V Česku dostávajú bývalí eštebáci rovnaké dôchodky ako bežní ľudia – okolo 400 eur.

Najskôr ho odvliekli do vyšetrovacej väzby v Leopoldove, kde vládli neznesiteľné pomery. Prežil aj tzv. leopoldovský mlyn, čo bol spôsob, ako zlomiť tých, ktorí sa nechceli priznať.

SkryťVypnúť reklamu

„V jednom kuse nás mlátili, dávali ceruzky medzi prsty, ktoré potom stláčali. Celú noc nám do očí svietili žiarovky, v izbe nebola žiadna posteľ, len holá zem.“

Noskovič bol odsúdený za vlastizradu. „Keď som sa dozvedel, že mi dali šesť rokov, mal som veľkú radosť, že vôbec žijem. Teoreticky som mohol dostať aj trest smrti.“

Po 110 dňoch na samotke v Leopoldove ho odviezli do väznice v Ilave, aby napokon skončil v uránových baniach v Jáchymove.

Odsedel si viac ako tri roky. Na trojposchodových posteliach ich spalo osemnásť. Pracovali 12 hodín denne, robili aj nočné zmeny. „Na raňajky sme dostali kúsok chleba a nejakú čiernu žbrndu, čo nám muselo vydržať až do večera. Zažil som aj to, keď strieľali ľudí bez rozsudku.“

Čierny barón

Po prepustení z väzenia narukoval ako bývalý politický väzeň k takzvaným čiernym barónom. Dva roky fáral v ostravských uhoľných baniach. „Otec vždy chcel, aby som šiel na veterinu, no ja som mal záujem o povolanie učiteľa,“ spomína Noskovič.

SkryťVypnúť reklamu

Namiesto toho bol celý život robotníkom - najskôr lisoval vypínače, pracoval na stavbe aj v hydinárňach. Problémy mal aj jeho otec, ktorý si za údajnú ilegálnu činnosť odsedel päť rokov v Jáchymove. Keď išiel Noskovič v roku 1994 do dôchodku, štát mu vypočítal necelých 100 eur mesačne.

Dnes mu chodí približne 400 eur. Pred dvoma rokmi totiž parlament zvýšil „bonus“, ktorý dostávajú politickí väzni k dôchodku - z 0,7 na 2 eurá za každý odsedený mesiac. „Českí politickí väzni majú okolo 700 eur mesačne. Kedysi sme mali vlaky aj liečebné poukazy zadarmo. Štát nám to zobral,“ pripomína.

Dvojka v ŠtB

Anton Faťol je zootechnik, do komunistickej strany vstúpil koncom 50. rokov. V decembri 1961 sa zamestnal na ministerstve vnútra, kde pôsobil až do októbra 1990.

SkryťVypnúť reklamu

Za tridsať rokov urobil ako dôstojník ŠtB závratnú kariéru - najskôr bol starším referentom, potom zástupcom náčelníka odboru pre boj s vnútorným nepriateľom.

Viedol aj odbory boja s vonkajším nepriateľom a na ochranu ekonomiky. Dotiahol to až na zástupcu náčelníka XII. Správy ŠtB v Bratislave, čo bola druhá najvyššia funkcia v štruktúrach komunistickej tajnej služby na Slovensku.

Ako si november 89 pamätajú ľudia, ktorí dnes ťahajú Slovensko?

Z Faťolovho spisu vyplýva, že riadil „spravodajskú činnosť na úseku vnútorného aj vonkajšieho nepriateľa“. Absolvoval kurz ŠtB aj dva kurzy KGB v Moskve, urobil si nadstavbu Večernej školy marxizmu-leninizmu. Za prácu v komunistickej tajnej polícii dostal viac vyznamenaní aj odmeny za takmer päťtisíc eur. Jednu z nich za „zodpovedné plnenie úloh v akcii Charta 77“.

SkryťVypnúť reklamu

Otočka o 180 stupňov

Po revolúcii sa Faťol uchádzal o zotrvanie v polícii aj týmito slovami: „Vážim si snahy vlády národného porozumenia o demokratický rozvoj spoločnosti, jej úsilie o dynamický ekonomický rozvoj pre blaho nášho ľudu a k tomu by som chcel prispieť pred odchodom na dôchodok i vlastným pričinením.“

Vyhovujúca interpretácia histórie je mocná ideologická zbraň, komentuje Peter Morvay.

Vtedajší minister vnútra Ján Langoš mu nevyhovel, takže Faťol dostal odstupné a na jeseň 1990 odišiel do dôchodku. Eštebáci s podobným priebehom kariéry majú dnes o polovicu vyšší dôchodok ako politický väzeň Noskovič - približne 600 eur. „Nie je to spravodlivé. Bývalý režim nás v podstate potrestal dvakrát,“ myslí si Noskovič.

S Faťolom sa nám spojiť nepodarilo. Nereagoval ani na žiadosť o rozhovor, ktorú sme mu hodili do poštovej schránky.

SkryťVypnúť reklamu

Politickí väzni sa dočkali. Symbolicky

ÚPN udeľuje politickým väzňom dekréty veteránov protikomunistického odboja. Do konca roka ich rozdá viac ako dvesto.

BRATISLAVA. Hoci ľudia, ktorí sedeli v komunistických žalároch, majú spravidla nižšie dôchodky ako bývalí dôstojníci ŠtB, štát im prejavuje dôveru aspoň symbolicky - prostredníctvom dekrétov veteránov protikomunistického odboja. Udeľuje ich Ústav pamäti národa (ÚPN), doteraz ich rozdal už viac ako sto. Do konca roka by ich malo byť 210. „V odovzdávaní by sme chceli pokračovať aj na budúci rok,“ povedal hovorca ÚPN Ján Pálfy.

Štatút veterána protikomunistického odboja sa vzťahuje na ľudí, ktorí boli odsúdení a väznení z politických dôvodov, zaradení do vojenských táborov nútených prác, alebo násilne odvlečení do bývalého Sovietskeho zväzu.

SkryťVypnúť reklamu

Dekréty dostanú aj tí, ktorí síce odsúdení neboli, ale preukážu svoju protikomunistickú činnosť dokladmi, alebo svedeckými výpoveďami iných ľudí.

Veteráni odboja dostávajú od ÚPN dekréty. FOTO – TASR

ÚPN vychádza pri posudzovaní žiadostí z vlastných dokumentov, ale aj z materiálov uložených v Slovenskom národnom archíve, vo Vojenskom historickom archíve či Archíve bezpečnostných zložiek v Prahe. Skúma aj rehabilitačné rozhodnutia a kópie rozsudkov. Dôvodom na priznanie štatútu veterána protikomunistického odboja je aj trestné stíhanie za nelegálne opustenie republiky.

V prípade, že takýto človek už nežije, dostane dekrét in memoriam. ÚPN ho potom odovzdá blízkej osobe. Podľa Pálfyho reagujú politickí väzni na ocenenie veľmi pozitívne. „Takmer všetci pozvaní si ho prídu prevziať. Čakali na to celý život. V podstate ide o morálne ocenenie a rehabilitáciu týchto ľudí.“

SkryťVypnúť reklamu

vag

Politici: Treba to zmeniť

Koalícia aj opozícia sa zhodujú, že politickí väzni by mali dostávať od štátu viac peňazí.

BRATISLAVA. V Českej republike nemajú bývalí dôstojníci ŠtB, ktorí pracovali pred revolúciou len v komunistickej tajnej službe, nárok na žiadne príplatky. Od apríla 1995 im štát vypláca rovnaké dôchodky ako bežným ľuďom - momentálne v priemere 9963 korún (necelých 400 eur) mesačne.

Podľa Miroslava Lehkého z Ústavu pre štúdium totalitných režimov v Prahe uvažujú nad podobnou zmenou aj v Nemecku. „Pripravujú zákon, ktorým by sa znížili dôchodky bývalých dôstojníkov Stasi na úroveň bežných ľudí. Ich príjmy boli totiž podstatne vyššie ako priemerný plat. Len odmeny prevyšovali vtedajší plat robotníka, alebo ženy za pásom. “

Koalícia s opozíciou sa zhodujú, že nízke dôchodky politických väzňov na Slovensku sú nespravodlivé. „Prekvapuje ma, že existujú také rozdiely medzi ľuďmi, ktorí boli na opačnej strane barikády. Budem sa o to zaujímať a snažiť sa to zmeniť, pretože je to nehorázne,“ hovorí poslanec HZDS Ján Kovarčík.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Vladimíra Palka z KDS ide o „boľavú nespravodlivosť“, respektíve daň za to, že veľká časť spoločnosti sa stále nevie rozlúčiť s komunizmom. „Asi sa treba ešte raz vrátiť k zmierneniu krívd voči politickým väzňom. Neodškodňovať ich len jednorazovo, ale trvalým príplatkom. Vzhľadom na ich počet by to nepredstavovalo ani veľkú ekonomickú záťaž,“ myslí si Palko.

Aj europoslanec za Smer Boris Zala súhlasí, že štát by mal vyplácať politickým väzňom viac peňazí. „Až do konca života by pravidelne dostávali istú sumu peňazí, alebo by sa im zvýšil príplatok za odsedené roky. K 20. výročiu revolúcie by to bolo gesto, ktoré by malo symbolický aj praktický význam.“

Bývalý politický väzeň Karol Noskovič však sľubom politikov neverí. „V slovenskom parlamente je stále príliš veľa bývalých komunistov.“

SkryťVypnúť reklamu

vag

Autor: Marek Vagovič 

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 442
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 558
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 709
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 630
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 130
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 575
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 268
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu