Podnikateľ Ondrejka Redutu opraví, hoci ho stíhajú

Na opravu sídla Slovenskej filharmónie bol vyhlásený tender už v roku 2005. Dodnes ich prebehlo niekoľko, ale nikdy nebola podpísaná zmluva. Aj teraz tender sprevádzajú záhadné okolnosti.

V Redute dnes funguje už len kasíno. Čaká ju rekonštrukcia.(Zdroj: SME – PAVOL FUNTÁL)

BRATISLAVA. Rekordne dlhá snaha ministerstva kultúry o úspešný tender na rekonštrukciu bratislavskej Reduty je vo finále. Po štyroch rokoch a štyroch tendroch ministerstvo rokuje o uzavretí zmluvy s predpokladanou hodnotou 28 miliónov eur (takmer 900 miliónov korún). Sumu určila expertíza.

Zákazku na obnovu sídla Slovenskej filharmónie vyhrala firma ViOn zo Zlatých Moraviec. Firma predpokladá, že ministerstvo s nimi podpíše zmluvu do konca mesiaca. Predseda predstavenstva firmy Viliam Ondrejka je trestné stíhaný za podvod.

Do tendra sa prihlásili štyri spoločnosti. Samy alebo v konzorciu podali ponuky – Váhostav, Hornex, Euro-Building a ViOn. Víťazná ponuka je hlboko pod očakávanú cenu – 18,1 milióna eur.</p>

Hovorca ministerstva kultúry Jozef Bednár povedal, že ministerstvo si je isté, že za túto cenu ViOn dokáže zabezpečiť očakávanú kvalitu. „Subjekt, ktorý sa umiestnil na prvom mieste, bol požiadaný, aby svoju cenovú ponuku odôvodnil, čo aj splnil.“

„Za našou cenou si stojíme a garantujeme ju rovnako, ako kvalitu vykonania prác. Môžeme vás ubezpečiť, že cenu v žiadnom prípade neplánujeme zvýšiť formou dodatku,“ povedal Ondrejka z ViOnu.

Obvinený víťaz

Ondrejku obvinili koncom minulého roku spolu s primátorkou Zlatých Moraviec Serafínou Ostrihoňovou z trestného činu podvodu v spolupáchateľstve. Mali neoprávnene vydržať pozemky v zlatomoravskom priemyselnom parku. Škoda v prípade mala presahovať 337-tisíc eur, hrozí im trest 10 až 15 rokov väzenia.

Ostrihoňová argumentovala, že mesto užívalo desať rokov pozemky v dobrej viere, že mu patria, ale prokurátor nesúhlasil. „Fakt, že mesto rokovalo so Slovenským pozemkovým fondom o ich odkúpení znamená, že vedelo, že pozemky mu nepatria,“ povedal námestník krajského prokurátora v Nitre Ivan Mandalov.
Dodal, že ešte neboli obžalovaní a stále prebieha vyšetrovanie.

Ondrejka tvrdí, že prípad je vykonštruovaný. „ViOn zamestnáva 500 ľudí z regiónu Zlaté Moravce.
Evidentne má aj svojich neprajníkov, ktorí mu neprajú a snažia sa mu akýmkoľvek spôsobom poškodzovať meno.“

Prokurátor Generálnej prokuratúry podnikateľovu sťažnosť proti vzneseniu obvinenia už zamietol ako neodôvodnenú. Ministerstvo kultúry nechcelo prípad komentovať, keďže zmluva ešte nie je podpísaná.
„Verejné obstarávanie je ukončené podpisom zmluvy, až po tomto termíne možno oznámiť meno úspešného uchádzača,“ povedal Bednár.

Bez súťaže

Najnovší, už štvrtý tender prebiehal formou užšej súťaže so skrátenými lehotami, ktorý ministerstvo odôvodnilo „časovou tiesňou“. Pritom časovú tieseň aspoň čiastočne spôsobilo samotné ministerstvo.

Vláda vlani v decembri odsúhlasila zvýšenie rozpočtu na rekonštrukciu Reduty o 400 miliónov korún na vyše 1,1 miliardy, a urobila z projektu „rezortnú prioritu“ ministerstva kultúry do roku 2011.

Následný tender vyhlásilo ministerstvo metódou rokovacieho konania bez zverejnenia, čo je najmenej transparentný spôsob. Nebol na to dôvod, a preto Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) nariadil súťaž zrušiť.

V oznámení o začatí tendra ministerstvo písalo, že táto metóda „bude použitá z dôvodu, že uskutočnenie stavebných prác sa zadáva pre mimoriadnu udalosť, ktorú verejný obstarávateľ nemohol predvídať, a vzhľadom na vzniknutú časovú tieseň nemožno zrealizovať verejné obstarávanie postupom verejnej alebo užšej súťaže“.

Prezradili sa sami

Ministerstvo písalo, že ide o „poruchy konštrukcií, staticky usmernené trhliny a nosné konštrukcie zasiahnuté degradáciou“. Zároveň priznalo, že havarijný stav „bol zdokumentovaný už v rokoch 2004 - 2005“. Pre ÚVO to stačilo na to, aby vedelo, že nejde o stav, ktorý sa nedal predvídať.

Podľa Heleny Fialovej, hovorkyne ÚVO, „verejný obstarávateľ nepreukázal existenciu mimoriadnej udalosti, ktorú nespôsobil a ktorú nemohol predvídať“.

História neúspechu

V odôvodnení rozhodnutia úrad tiež uviedol, že ministerstvo a Slovenská filharmónia uskutočnili tri verejné obstarávania na rekonštrukciu Reduty medzi rokmi 2006 a 2008. Dva boli zrušené obstarávateľom z dôvodu zmeny okolností, za ktorých sa vyhlásilo verejné obstarávanie, a jeden nariadil zrušiť úrad.

„Za mimoriadnu udalosť, ktorú nespôsobil a nemohol verejný obstarávateľ predvídať, nie je možné považovať prípady, ak verejný obstarávateľ zruší predchádzajúce vyhlásené postupy verejného obstarávania, alebo ak úrad nariadi zrušiť vyhlásený postup verejného obstarávania z dôvodu nesprávneho postupu,“ povedala Fialová.

Filharmónia sa musela pre posledný tender ešte v lete odsťahovať z Reduty do budovy Slovenského národného divadla.

Kultúre sa tendre nedaria

Ministerstvo kultúry má niekoľko tendrov, ktoré muselo zrušiť alebo mu ich zrušil Úrad pre verejné obstarávanie.

BRATISLAVA. Ministerstvo kultúry má problém zorganizovať tender s úspešným koncom, ktorým je podpis zmluvy s víťazom a následná realizácia. A nedokazuje to len tender na rekonštrukciu Reduty.

Ministerstvo vedené ministrom Marekom Maďaričom zo Smeru už má za sebou dva neúspešne tendre v hodnote asi 17 miliónov eur na správu nehnuteľností, ktoré spadajú pod rezort. Oba mu nariadil anulovať Úrad verejného obstarávania (ÚVO).

Po druhýkrát začiatkom novembra 2009 ministerstvo vyhlásilo aj tender na „komplexné polygrafické služby“ v hodnote 3,5 až 4 milióny eur.

Prvý tender zrušilo ministerstvo samo, keď zistilo, že pravidlá tendra neboli nastavené tak jasne, aby prihlásené firmy dodali použiteľné ponuky.

„Uchádzači ocenili jednotkové ceny rôznym spôsobom, nebolo ich možné porovnať,“ povedala Hilda Gajdošová, riaditeľka sekcie ekonomiky na ministerstve kultúry.

Tender asi za 30 miliónov eur na rekonštrukciu Slovenskej národnej galérie zase zrušil Úrad pre verejné obstarávanie v novembri 2008.

Dodávku počítačov za milión eur tiež stornoval ÚVO v decembri 2006, ministerstvo predčasne ukončilo tender na rekonštrukciu kaštieľa Kačerov majer v Trnave v hodnote asi 800­tisíc eur.

„Odmietame váš ničím nepodložený názor, že ministerstvo kultúry často ruší vyhlásené verejné súťaže,“ povedal hovorca ministerstva Jozef Bednár. Hovorkyňa ÚVO Helena Fialová odmietla hodnotiť úroveň obstarávania na ministerstve kultúry. „Konáme na základe podnetov,“ povedala.

V septembri tohto roka na ÚVO vznikol interný dokument, analýza zistení z auditu Európskej komisie v oblasti verejného obstarávania na Slovensku za obdobie rokov 2004 až 2008. Podľa ÚVO audit poukázal na „pochybenia obstarávateľov v procese verejného obstarávania spôsobené ich nedostatočným právnym vedomím“.

V treťom neúspešnom tendri na rekonštrukciu Reduty ministerstvo kultúry využilo rokovacie konanie bez zverejnenia, čo je najmenej transparentný postup. Úrad pre verejné obstarávanie tvrdí, že rezort na to nemal dôvod. V analýze sa píše o „pomerne častom“ využívaní tohto postupu zo strany ministerstiev „bez toho, aby boli splnené podmienky“.

V najväčšom tendri v histórii ministerstva kultúry, až za 170 miliónov eur na digitalizáciu kultúrneho dedičstva, ministerstvo vyhlásilo tender bez toho, že by malo plán digitalizácie schvalený na Úrade vlády, a bez toho, že by umožnili rôznym inštitúciám v rezorte, aby obstarávali firmy samy.

Podľa kancelárie Európskeho komisára pre regionálny rozvoj Pavla Sameckého ministerstvo týmto postupom porušuje princípy využitia eurofondov.

tom
Víťazia, súťažiť nemusia

Firma ViOn získala množstvo zákaziek bez súťaže.

BRATISLAVA. Firma ViOn Viliama Ondrejku (48) podniká v stavebníctve už 18 rokov. Podnikateľ zo Zlatých Moraviec sa orientuje na priemyselné parky, cesty a kanalizácie, búracie práce a skládky. Má aj hotel a futbalový klub.

ViOnu sa darí v regionálnych tendroch. V Trenčíne dostali zákazku za 300 miliónov korún na vystavanie centrály Trenčianskeho samosprávneho kraja.

Firmu vybrali priamym zadaním bez súťaže s argumentom, že základy sú v havarijnom stave. Stavať začali až rok po podpise zmluvy. Župa za to dostala pokutu 15-miliónov korún od Úradu verejného obstarávania.
V Trnave ViOn od mesta a mestskej spoločnosti Trnava Invest vyhral päť zákaziek za 350 miliónov korún, z toho štyri v rokovacom konaní bez zverejnenia.

Reportéri STV nakrútili zamestnancov ViOnu pri prácach na dome starostu Štefana Bošnáka (KDH). Ondrejka sedí v dozornej rade akciovky Národný futbalový štadión, ViOn je aj subdodávateľ spoločnosti Ingsteel, ktorá stavia hokejový štadión za 75 miliónov eur v Bratislave.

tom

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. 3 pravidlá pre lepší dôchodok
 2. Slovenské deti dostávajú mesačne 22€
 3. Čerešne - miesto, kde môžete žiť podľa seba
 4. 4 rady pre deti a dospelých, ako sa starať o pokožku
 5. Výstava Podoby lásky zobrazí skutočné osudy konkrétnych žien
 6. Tohtoročné trhy pred Auparkom bude otvárať Vidiek
 7. Vyrábajú v malom, no presadili sa. Sessler a Farmárske lupienky
 8. Ochráňte pred zlodejmi celé vozidlo vďaka VAM Akustik
 9. Všetky okresy svojimi pobočkami pokrývajú len tri banky
 10. V tomto roku si už konečne užijem Vianoce bez vrások
 1. 4 rady pre deti a dospelých, ako sa starať o pokožku
 2. Výstava Podoby lásky zobrazí skutočné osudy konkrétnych žien
 3. Tohtoročné trhy pred Auparkom bude otvárať Vidiek
 4. Všetky okresy svojimi pobočkami pokrývajú len tri banky
 5. Ochráňte pred zlodejmi celé vozidlo vďaka VAM Akustik
 6. Čerešne - miesto, kde môžete žiť podľa seba
 7. Nová michalovská nemocnica otvorí brány: toto musíte vidieť!
 8. Vyrábajú v malom, no presadili sa. Sessler a Farmárske lupienky
 9. Mladí vodiči preferujú čoraz silnejšie autá
 10. Ako sa zbaviť chladnej podlahy
 1. Vyrábajú v malom, no presadili sa. Sessler a Farmárske lupienky 14 018
 2. 3 pravidlá pre lepší dôchodok 9 727
 3. Slovenské deti dostávajú mesačne 22€ 4 275
 4. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií 3 543
 5. Ako sa zbaviť chladnej podlahy 2 908
 6. Moskva alebo Petrohrad? 2 419
 7. VW Tiguan Allspace: prvé sedemmiestne SUV od Volkswagnu 2 322
 8. Ako pracujú poisťováci? Dostali sme sa medzi nich 2 142
 9. Online analýza spotreby elektriny vám pomôže ušetriť 1 786
 10. Nepríjemná bolesť. Tu sú 3 rady, ako sa jej zbavíte 1 701

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Na náramok treba myslieť, Rusko nemôže zájsť ani na viedenské vianočné trhy

Pavol Rusko je siedmym občanom, ktorý dostal monitorovací náramok bez odsúdenia.

DOMOV

Danko v dume dvoril Rusom, keď prekrúcajú ´68, mlčí

Danko je absolútne mimo reality, ohodnotil proruský sentiment politológ.

KOMENTÁRE

Srebrenica stále pripomína, že Európa nemusí byť imúnna

Mladič sa pred spravodlivosťou nakoniec neschoval.

Neprehliadnite tiež

Domov

Dobré ráno: Finančné skupiny a korisť, rozdelia si medzi sebou televízie

Televízia Markíza aj Nova sú na predaj. Zdá sa, že to zaplatia Číňania.

Domov

Advokát o esbéeskároch: Zákazníka môžu zadržať, ale je to na hrane

Už keď človek vstupuje do obchodu, je uzrozumený s tým, že podlieha kontrole, hovorí pre SME advokát JOZEF HERBULÁK.

Domov

Danko v dume dvoril Rusom, teraz, keď prekrúcajú ´68, mlčí

Danko je absolútne mimo reality, ohodnotil proruský sentiment šéfa slovenského parlamentu politológ Grigorij Mesežnikov.

Domov

Na náramok treba myslieť, Rusko nemôže zájsť ani na viedenské vianočné trhy

Pavol Rusko je siedmym občanom, ktorý dostal monitorovací náramok bez odsúdenia.