Pôvodný text tlačovej agentúry TASR sme o 21:11 nahradili autorským článkom SME
BRATISLAVA. Vládny hotel Bôrik, v prvom rade Monika Flašíková–Beňová, Zdenka Kramplová, Viera Tomanová alebo Anna Belousovová. Za nimi zaplnená sála. Všetci čakajú na rečníkov vedeckej konferencie Ústavu politických vied Slovensko a jeho odkaz novembra.
Za hlavný stôl si sadajú prezident Ivan Gašparovič, predseda parlamentu Pavol Paška, premiér Robert Fico, kardinál Ján Chryzostom Korec, predseda poslaneckého klubu Smeru Miroslav Číž a premiérov poradca Vladimír Faič. Ten hneď na úvod hovorí, že úlohou konferencie nie je november oslavovať.
Materiálny dostatok, ktorý si Fico spája s komunizmom, väčšinou nebol taký skvelý a neplatil pre každého. Komentár Ivana Štulajtera: Fico-Paška, doba ťažká
Premiér Robert Fico využil prejav na reklamu Smeru. Prejavy všetkých troch ústavných činiteľov vysielala v hlavnom čase STV 1 aj 2. Prečo na obidvoch programoch a prečo vôbec, televízia nevysvetlila.
Fico hovoril, že si chce na komunizmus zachovať autentický pohľad. Dokázal vraj zo štipendia našetriť na dovolenku na Malte, musel sa však na ňu vypýtať od svojho nadriadeného. Od základnej školy mu vštepovali nenávisť k inému politickému názoru, vyhral však s ostatnými študentmi práv spor nad školou, keď im nechcela preplatiť krádež na internáte.
Lídri novembra sa podľa neho „bez ostychu vedeli dohodnúť s časťou bývalých vysokých komunistických funkcionárov a spoločne kládli základy nového štátu“. Práve bývalí komunisti, ktorí boli aj na Ficovej konferencii toto najviac oceňujú. Tvrdia, že vďaka tomu bol prechod z jedného režimu do druhého menej náročný.
Paška: Kachličkoval som. No a čo?
Predseda parlamentu rečnil rozčúlený, kto nepoznal pozadie príprav oficiálnych osláv novembra, ktoré organizuje Paška, nemusel jeho prejavu rozumieť. Pašku hnevá, že niektorí lídri novembra odmietli jeho pozvanie prísť na oslavy.
Nazval to „ideologickou segregáciou“ a „mediálnou prostitúciou“. Našťastie sú podľa neho dnes voľby a od ľudí sa lepšie dozvie, čo si myslia ako z novín. Pašku rozčúlila aj karikatúra Shootyho v SME, ktorá pripomína jeho odpoveď na to, ako prežíval november, že kachličkoval kúpeľňu.
„Raz som v jednej televíznej relácii povedal, že som kachličkoval kúpeľňu. Prepáčte, milióny ľudí žili svoj život,“ rozčuľoval sa Paška. Nie každý mal podľa neho odvahu a ďakuje všetkým, čo ju mali. „Človek, ktorý sedí so mnou v parlamente, mi bude vykladať, ako on sa hanbí za to, keď ja ako predseda parlamentu organizujem oslavy štátnosti... No nebuď so mnou,“ hovoril nahnevane Paška, nevedno o kom.
„Prepáčte za tento otvorený, možno trošku emotívny príhovor, ale lezie mi to na nervy. Viac ako mesiac počúvam o tom, akí sme menejcenní, nehodnotoví. Uráža ma to,“ povedal na záver Paška.
Kusý: Proti zdravému rozumu
Na otázky SME odpovedal politológ a disident MIROSLAV KUSÝ.
Ako vnímate premiérovo vyzdvihovanie pozitívnych vecí za socializmu?
Robí to stále. Aj fašizmus mal pozitívne stránky - bola plná zamestnanosť a Hitler predsa miloval psov. Režim ako celok bol ale zvrátený a to platí aj o komunizme. Bola to tvrdá totalita. Vyzdvihovať pozitívne stránky je proti zdravému rozumu.“
Bez sociálnych istôt sa vraj nedá užívať sloboda.
Totalita je najistejší režim. Sociálne istoty sú zabetónované, ale pod podmienkou, že držíte hubu a krok. V tom je základný problém. Môžem mať akékoľvek istoty, keď som zavretý ostnatým drôtom.
Odmietli ste pozvanie Pavla Pašku na štátne oslavy novembra. Prečo?
Je to ako keby oslavu SNP robili fašisti. Je pre mňa absurdné, aby Peter Weiss hovoril niečo mne o význame novembra 1989. To je výsmech.
Prečo to Pašku tak rozčuľuje?
Lebo odhaľujeme jeho manéver. Akože chce urobiť oslavu novembra a zároveň to znehodnotiť, lebo komunisti tam budú mať hlavné slovo.Monika Tódová

Beata
Balogová
