BRATISLAVA. ČTK to povedal predseda ÚVK Vladimír Pčolinský. Pripustil, že nepravé listiny môžu voličov zmiasť. Komisia preto občanov upozornila, že všetky dokumenty k hlasovaniu dostanú vo volebnej miestnosti. ÚVK od svojho posledného zasadnutia riešila 12 podnetov.
O županoch a poslancoch krajských zastupiteľstiev rozhodnú občania v sobotu, prípadné druhé kolo hlasovania o predsedoch samosprávnych krajov je naplánované o dva týždne neskôr. Predvolebná kampaň sa skončila vo štvrtok o 7:00, akákoľvek agitácia uchádzačov o kreslá županov a poslanecké posty je 48 hodín pred otvorením volebných miestností zakázaná; plagáty vylepené pred moratóriom môžu zostať na svojich miestach.
Falošné zoznamy kandidátov bez mien niektorých uchádzačov našli v schránkach obyvatelia bratislavskej mestskej časti Nové Mesto; podobné kandidátky sa objavili aj v Spišskej Novej Vsi. "Uvedené písomnosti síce nemajú znaky oficiálnych dokumentov, môžu však vyvolať nebezpečenstvo zámeny," povedal Pčolinský. Poznamenal, že distribúciou falošných zoznamov v Bratislave sa zaoberá polícia. "Na základe podania jedného z kandidátov začala trestné stíhanie vo veci podvodu," dodal.
Komisia posúdila tiež podnet na údajné vedenie kampane počas moratória v popradskej televízii; sťažnosťou sa bude zaoberať licenčná rada. Členovia ÚVK riešili aj tri podnety, v ktorých občania varovali pred možným porušením moratória na plánovaných kultúrnych akciách v Poprade a Bratislave. "Keďže skutok sa nestal, podnety sme zobrali len na vedomie," poznamenal Pčolinský.
ÚVK sa tiež venovala námietke opozičnej strany zastupujúcej záujmy maďarskej menšiny, podľa ktorej niekto v dvoch obciach Galantského okresu rozširoval letáky konkurenčnej strany. Sťažovateľovi odporučili, aby sa obrátil na políciu. Komisia podľa Pčolinského zatiaľ nedostala sťažnosť na volebný hlasovací lístok, ktorý sa podľa denníka Sme objavil v krajskej centrále Smeru-SD v Banskej Bystrici.
Zvoleného kandidáta, ktorý poruší moratórium, môžu na Ústavnom súde napadnúť jeho súperi. "Neúspešný uchádzač o post župana či poslanca krajského zastupiteľstva sa môže obrátiť na Ústavný súd so sťažnosťou, že boli porušené jeho práva a žiadať, aby boli voľby vyhlásené za neplatné," doplnil.