SME

Počet protirómskych skupín rastie

Slováci na Facebooku posielajú Rómov do plynu. Trestať ich chcú mimovládky aj Čaplovič.

Počet protirómskych skupín na internetovej sociálnej sieti Facebook rastie.Počet protirómskych skupín na internetovej sociálnej sieti Facebook rastie. (Zdroj: Ilustračné SME - Vladimír Šimíček)

V posledných mesiacoch sa na Facebooku množia slovenské protirómske skupiny. Zatiaľ najväčšia má takmer 70­tisíc fanúšikov.

BRATISLAVA. Žiadne výhody Cigánom. To je názov dosiaľ najväčšej slovenskej protirómskej skupiny v rámci sociálnej siete Facebook.

Vo vyhľadávačoch začala podľa občianskeho združenia Ľudia proti rasizmu figurovať pred necelým mesiacom, počet jej fanúšikov však závratne stúpa každý deň.

Ak na Facebooku existuje protirómska skupina so sedemdesiatimi tisícimi fanúšikov, nemá vôbec zmysel zaoberať sa otázkou, či je odpoveďou represia. Komentár Lukáša Filu: Čaplovičov Facebook

SkryťVypnúť reklamu

Okrem množstva členov, ktorých je už vyše 68­-tisíc, zaráža najmä obsah diskusií – vyjadrenia typu „zabi Róma, zachráň svet“ či „dokončime to, čo nedokončil Adolf“, sú samozrejmosťou. Mnohí vidia riešenie rómskej problematiky v kastrácii či dokonca priamo v plynových komorách. Hoci to možno netušia, páchajú tým trestný čin, za ktorý im hrozí väzenie.

Facebook nemá páky

„V priebehu budúceho týždňa plánuje občianske združenie Ľudia proti rasizmu podať trestné oznámenia na neznámych páchateľov za nenávistné prejavy v rámci diskusie v tejto skupine,“ hovorí Matej Pavlík z občianskeho združenia.

Ľudia proti rasizmu už pritom vyzvali administrátora skupiny, aby v diskusii nepripustil príspevky podnecujúce nenávisť a násilie voči Rómom. Bezvýsledne.

SkryťVypnúť reklamu

„Bohužial, Facebook obvykle nereaguje veľmi pružne na upozornenia používateľov na rasistický obsah. Na Slovensku ani v Česku nemá žiadnu svoju centrálu, nemá teda veľa kapacít na to, aby to riešil,“ vysvetľuje ľahostajnosť prevádzkovateľa český mediálny odborník Adam Javůrek. Podľa neho sa s podobnými protirómskymi skupinami trápia aj v Česku. Najnovšie tam rastie podpora skupiny vyzývajúcej na vyčistenie Česka od Rómov.

Poradiť si s často falošnými menami a identitou na Facebooku však nevie ani polícia. „Preukázanie skutočnej totožnosti osôb, ktoré sa vyjadrujú ku konkrétnym veciam a je ich možné z trestno-právneho hľadiska postihovať, je veľmi obtiažne, keďže identita osôb vystupujúcich pod uvedeným môže byť v skutočnosti úplne iná,“ hovorí Andrea Polačiková z Prezídia policajného zboru.

SkryťVypnúť reklamu

Rómov už bráni aj samotný vicepremiér pre menšiny Dušan Čaplovič, ktorého na rasistické diskusie na Facebooku upozornilo rádio Expres.

„Vicepremiér odmieta a odsudzuje takýto štýl komunikácie. V stredu, hneď po tom, ako dostal informáciu, na obsah internetovej diskusie upozornil aj Generálnu prokuratúru a požiadal ju, aby v tejto veci začala konať,“ potvrdil Čaplovičov hovorca Michal Kaliňák. Generálna prokuratúra však zatiaľ žiadne podanie v tejto veci neeviduje a tvrdí, že takéto podnety obyčajne podáva polícia, ktorá stránky monitoruje.

Rasistov na webe pribúda

Po letnej iniciatíve skupiny Som proti vyčleneniu 200 miliónov eur pre riešenie rómskej problematiky, ktorá má dnes okolo 46­-tisíc členov, a kde sa tiež objavujú podobne rasistické diskusné príspevky, protirómske nálady na Facebooku silnejú. Ďalšie fanúšikovské skupiny s protirómskym zameraním – napríklad Kto je za to, aby sme nemali Cigánov alebo Neznášam Cigánov - však majú omnoho menší počet členov. V prvom prípade je to niečo cez dve stovky, v druhom necelé tri tisícky fanúšikov.

SkryťVypnúť reklamu

Nie všetci fanúšikovia však s rasistickými názormi v diskusiách súhlasia. Niektorí sa dokonca pridajú len preto, aby mohli na nenávistné vyjadrenia reagovať a Rómov zastávajú. Je ich však menšina. Iní zase tvrdia, že skupinu podporili nechtiac.

„Ide o omyl. Keď som zbadala tú skupinu, chcela som sa pozrieť, kto je fanúšikom, lebo mi to pripadalo absurdné, klikla som, ale zle a stala sa fanúšikom,“ opisuje Erika svoje členstvo v skupine Žiadne výhody Cigánom. Do diskusií neprispieva a z protirómskej iniciatívy vraj plánuje svoje meno čo najskôr vymazať.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 009
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 849
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 218
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 436
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 060
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 635
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 219
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu