„Mňa to napadlo na prvom mítingu na Hviezdoslavovom námestí. Uvedomil som si, že na tribúne nič nevisí, že by to chcelo nejaké logo. Utekal som domov, škice som druhý deň doniesol lídrom," spomína grafický dizajnér Karol Rosmány.
Vybrali si to, ktoré všetci poznáme. Kým Občianske fórum pracovalo so smejkom, VPN mala hrubo naškicované véčko - symbol víťazstva, ktoré spopularizoval ešte Winston Churchill za druhej svetovej vojny.
„Karol Rosmány je znamenitý praktik, bol som vtedy rád, že to niekto urobil a dostalo to fazónu," hovorí Miroslav Cipár.
Na prvom vytlačenom plagáte je milý detail. „Pred novembrom musel byť každý plagát schválený ideologickým pracovníkom a dostal číslo, ktoré muselo byť na ňom vytlačené. Ja som dal k svojmu véčku ako číslo povolenia 17. november 1989," spomína Rosmány.
Tlačiar Ján Jaroš mal spočiatku strach tlačiť podobné plagáty, ale požičal Rosmánymu na noc dielňu. „Prvú noc sme so synom vytlačili asi 50 plagátov," hovorí. Neskôr už šli plagáty cez ofsetovú tlač, Andrej Kulla, dnešný vlastník záhradníctva, robil manažéra.
Na revolúcii nezarobili
Rosmány v tom čase pracoval na voľnej nohe ako výtvarník, logá boli jeho vášňou, navrhol ich pre hotel Kyjev či Technopol. Keď sa stal „výtvarníkom revolúcie", všetky jeho iné roboty išli na celé mesiace bokom. Pripravoval vizuál kampane na nové voľby či len bianko plagáty.
Na revolúcii nezarobil, fakturoval si len zlomok vtedajších „tabuľkových" cien, tejto revolúcie sa jednoducho považoval za potrebné zúčastniť.
V jednom z prvých čísel denníka Verejnosť, ktorý tiež graficky navrhol, je uverejnené jeho venovanie, že svoju značku venuje VPN bez nároku na honorár. Všetky komerčné zisky mali ísť na účet VPN.
„Dodnes si nikto odomňa nepýta povolenie, ak chce použiť logo. Pritom moje autorské práva sú stále platné, nemôžem sa ich zrieknuť," pripomína.
Véčko sa objavilo veľmi skoro aj na odznakoch. Prvé kusy natlačil Rosmány na umelú hmotu, ktorú rozstrihali na obdĺžniky a na každý kus osobitne prilepovali zápinky.
Neskôr sa začali robiť populárne plechové odznaky VPN až v Budapešti, u nás sme na ne ešte nemali stroje. Rosmány spomína na príhodu s verziou v jidiš. „Uvedomil som si síce, že sa v toto jazyku číta odzadu, ale aj tak som nápis omylom upravil tak, že znamenal Násilie proti verejnosti. Letel som hneď za Gálom, že to nebolo úmyslené," spomína.
Aký je pocit byť autorom natoľko úspešného loga?
„Učite som bol rád. Ale bola to taká hektická doba, že mi doteraz nikto nepovedal ďakujem," hovorí s úsmevom Rosmány.

Beata
Balogová
