SME

Spomienky na november

Dokumentárne filmy prispievajú k našej spoločnej pamäti, lebo tá individuálna je nespoľahlivá. Špeciálnou súčasťou aktuálnej DVD edície je kolekcia November 1989 očami slovenských dokumentaristov.

Dokumentárne filmy prispievajú k našej spoločnej pamäti, lebo tá individuálna je nespoľahlivá. Keď denník SME a Slovenský filmový ústav vydávali prvú sériu Slovenský film 60. rokov, patrilo DVD August 1968 očami slovenských dokumentaristov k najúspešnejším. Špeciálnou súčasťou aktuálnej DVD edície je kolekcia November 1989 očami slovenských dokumentaristov. Aký bol podľa neho vlastne rok 1989 pred revolúciou? „Topili sa ľady, vo vzduchu bolo cítiť, že sa niečo musí stať. Mnohým bolo jasné, že komunizmus je neudržateľný. Nikto však netušil, ako konkrétne sa zrúti a čo bude nasledovať," dodáva Gál.

SkryťVypnúť reklamu

Bývalé vedenie Slovenskej filmovej tvorby sa v máji 1989 rozhodlo nakrútiť dokumentárny film o prestavbe v Československu. Film sa mal premietať na XVIII. zjazde KSČ. Nakrúcať sa začalo v auguste, ústrednou osobou dokumentu bol autor námetu, sociológ Fedor Gál, režisérom Iľja Ruppeldt, dramaturgom Dežo Ursiny. Medzitým však prišla nežná revolúcia a film sa tak stal cenným dokumentom o období tesne pred revolúciou a tesne po nej.

„Uvidíte film o spoločnosti, ktorá sa ocitla na rázcestí," povedal sociológ Fedor Gál v úvode filmu. Bolo to v auguste 1989. „Jedna cesta vedie do priepasti, druhá do neznáma. Do priepasti sa nám nechce. Do neznáma by sme mali vykročiť poučení. Mali by sme pochopiť, prečo žijeme v spoločnosti, kde sú ľudia demotivovaní, ľahostajní, kde prestali veriť v reprezentantov moci. Mali by sme vedieť, prečo zlyhávajú inštitúcie, ktoré sa starajú o naše zdravie a o naše deti. Mali by sme tiež vedieť, prečo u nás umierajú ľudia o štyri roky skôr ako v okolitých krajinách."

SkryťVypnúť reklamu

Foto - TASR

Film hovorí okrem iného o tom, že novembrová revolúcia nevyrástla na zelenej lúke. Boli tu aktivity zeleného hnutia, alternatívnej kultúry, začalo sa síce opatrne, ale predsa len hovoriť o veciach.

Odkliatie je však úplne citeľné - kým v prednovembrovej ankete ľudia nevedeli alebo nechceli definovať problémy spoločnosti (obzvlášť tragikomický je aparátčik, ktorý sa ponáhľal na stranícku schôdzu), po novembri veci skočili na svoje miesto - a zároveň sa vynorili ďalšie problémy, napríklad nacionalizmus. A ďalšie sklamania. „Je to normálne," komentoval to Fedor Gál. Po dlhom období pokoja sme nenaučení na pohyb. Naraz zisťujeme, že o svoje právo na spokojný život musíme bojovať."

Dokument má ešte jednu dojímavú vrstvu - príbeh robotníka Pavla Falisa a jeho dcéry, trpiacej leukémiou. Vybavil jej liečenie v Anglicku aj sponzorský príspevok, ale štát mu neumožnil nechať dcéru liečiť a tak ju vlastne zabil.

SkryťVypnúť reklamu

Všetci spolu... (po slovensky)

Ľahko poňatý dokument Evy Štefankovičovej obsahuje vzácne zábery z obdobia dejinného zlomu, otvárania sa svetu, ale aj javov, ktoré boli vtedy aktuálne ako mítingy psychotronikov, liečiteľov, jehovistov či vlnu pornografie. V panoptiku sa objavia Rolling Stones, Mečiar, Kocáb odprevádzajúci ruských vojakov, pápež. Voľby, čerešnisti, nacionalisti. Zaujímavé sú výpovede detí k dospelým témam. Vtipný text Lea Štefankoviča načítal Jaro Filip.

Sonda 1/1900 - Vlak nežnej revolúcie

Na Mikuláša 1989 z Bratislavy vypravili zaujímavý rýchlik, ktorý mal na východ symbolicky priviezť revolúciu, pretože tam ľudia predsa len reagovali opatrnejšie. Pasažiermi boli študenti, herci, hudobníci. Na filme sa režisérsky podieľali Rudolf Ferko, Vladimír Mináč a Andrej Horák.

SkryťVypnúť reklamu

Prvé kroky

Po revolúcii vznikla vysokoškolská stavovská organizácia Slovenská vysokoškolská únia. Začali vznikať nové politické strany na čele s VPN. O tom všetkom pojednáva dokument Vladimíra Mináča.

Aká bude?

Film má odpovedať na otázku, aká bude nová populárna hudba. Jozef Ráž však hovorí o tom, aké sú piesne Elánu. Rozdelil ich do troch kategórií - „o", „za" a „proti". Vyslovil nádej, že tých „proti" bude čoraz menej a bude pribúdať piesní o sexe. Podobný názor má aj textár Martin Sarvaš, ktorému sa už odnechcelo riešiť veci za politikov. Koncertné zábery Tublatanky pripomínajú atmosféru: vypredávajú štadióny a Pravda víťazí. Centrálnou melódiou dokumentu je však tá, že my sme tí vybraní, ktorým bude patriť svet. Tá sa stala akousi perestrojkovou hymnou. Je tu živý a mladý Marián Kochanský či textár Kamil Peteraj. Režisérom dokumentu je Andrej Horák.

SkryťVypnúť reklamu

Gál: Komunizmus bol v roku 1989 neudržateľný

Protagonista dokumentu Letová správa OK 89 - 90 Fedor Gál spomína na vznik filmu takto: „Jedného dňa mi zazvonili pri dverách Eugen Gindl s Dežom Ursinym, že majú

projekt. V polovici jeho realizácie nastal november ´89. Natáčanie tej prvej polovice bolo zaujímavejšie ako tej druhej. Vyhľadávali sme respondentov na periférii spoločnosti a v kotolniach. Za krátky čas sa stali tvárami revolúcie," hovorí dnes Gál. Na spoluprácu s režisérom Iľjom Ruppeldtom si tiež spomína úplne jasne. „Vtedy aj teraz si myslím, že Iľja bol frfloš a skeptik."

Bola to revolúcia?

Bola tá naša revolúcia nežná...? Bola to naozajstná, spontánna revolúcia, hoci opradená dodatočnými, akomak ironickými prívlastkami (postmoderná, svet(r)ová, televízna...)? Alebo to bol „iba" prevrat, viac či menej dohodnutá zmena režimu? Na nič sa nezabúda tak rýchlo ako na to, čo sa skončilo „dobre".

SkryťVypnúť reklamu

Bledne záznam v kolektívnej pamäti, blednú aj spomienky súkromné. Nečudo: každý piaty občan Československej republiky, čo tie dni spolu s nami prežíval, odpočíva už aj so svojimi spomienkami na cintoríne. Viac ako pätina našich súčasníkov ešte nebola na svete... A tak smelo a ľahostajne zabúdame. A to, čo sme s takou eufóriou prežívali, mení sa v našej pamäti na usadeninu plnú dodatočných autentických svedectiev, ale aj poloprávd, fám a otáznikov vytrhnutých z kontextu.

Pri sledovaní filmov na DVD sa stanete svedkami toho, ako sa eufória davu menila na pochybnosti jednotlivcov; ako sa nádej odkliatych občanov v lepšiu budúcnosť začala recyklovať do sebeckej aktivity záujmových skupín, zárodkov budúcej partokracie; ako sa ľudia z revolučných tribún ocitli, tak ako vždy a všade, v defenzíve proti pragmatikom v obrátených kabátoch... Sami si utvoríte názor, či sa to, čo nežná revolúcia priniesla, naozaj skončilo „dobre".

SkryťVypnúť reklamu

Ba možno pri pohľade na milióny na námestiach, ktoré podstatne urýchlili pád komunistického režimu, nájdete aj odpoveď na otázku, či to, čo sme všetci spolu prežívali počas posledných týždňov 1989, bola naozaj revolúcia.

Eugen Gindl, sprievodný text k DVD (krátené)

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 070
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 873
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 375
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 449
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 035
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 638
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 217
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 827
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Ryan Poehling (Philadelphia) strieľa gól do siete Montrealu, vľavo slovenský útočník Juraj Slafkovský.

Slováci v noci na nedeľu nebodovali.


TASR
ONLINE: Formula 1 - Veľká cena Japonska 2025

Sledujte s nami ONLINE prenos z Veľkej ceny Japonska 2025 v rámci seriálu formula 1 (F1).


Nela Lopušanová v drese BK Selects Girls.

Jej tím postúpil do finále Národneho šampionáttu USA po výhre 4:1.


Martin Buday.

O výsledku museli rozhodnúť bodoví rozhodcovia.


SkryťZatvoriť reklamu