BRATISLAVA. Slovenská národná strana (SNS) je spokojná s výsledkami kandidátov na predsedov VÚC, ktorých podporuje, pri voľbách poslancov pripúšťa ešte "určité rezervy". Pre TASR to povedal predseda SNS Ján Slota.
"Myslím si, že sme otvorene a jednoznačne podporovali Tibora Mikuša v trnavskom, aj Juraja Blanára v žilinskom regióne. Tí suverénne vo svojich VÚC zvíťazili už v prvom kole a je to v konečnom dôsledku aj náš úspech," uviedol Slota, ktorý verí, že v druhom kole vyhrá aj Pavol Sedláček v trenčianskom VÚC, ktorého SNS tiež podporuje.
Poslancom SNS sa podľa neoficiálnych výsledkov podarilo samostatne uspieť v žilinskom regióne, v banskobystrickom a trnavskom VÚC postúpili do zastupiteľstiev v koalíciách. Vo zvyšných piatich VÚC sa však zástupcovia SNS do regionálnych parlamentov neprebojovali.
"V každom prípade, nikto nemôže byť spokojný, pokiaľ nevládne sám. Čiže z tohto hľadiska sú vždy nejaké rezervy, ale my sa už jednoznačne orientujeme na parlamentné voľby," vyhlásil Slota. Poznamenal tiež, že SNS nerobila pred týmito voľbami masívnu kampaň a často vo väčšinovom systéme kandidovala samostatne.
Slovenská národná strana by sa k otázke regiónov chcela vrátiť začiatkom roku 2010, kedy chce v parlamente predložiť návrh zákona, ktorého cieľom bude zmena územnosprávneho členenia Slovenska. "Boli by tri VÚC a dve mestá so samostatným štatútom, Bratislava a Košice. Je príliš veľký luxus, aby sme mali osem VÚC. A ideme aj do redukcie okresov," povedal Slota, podľa ktorého by takáto zmena priniesla zníženie byrokracie a finančné úspory.
KDH podľa Figeľa potvrdilo pozíciu jednej z troch najsilnejších strán
Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) v týchto voľbách potvrdilo svoje postavenie medzi troma najsilnejšími stranami, získalo 12,5 percenta hlasov voličov (51 mandátov), v prípade košického VÚC však samostatnou kandidatúrou urobilo chybu a do regionálneho zastupiteľstva nepostúpilo. Na dnešnej tlačovej konferencii to povedal predseda KDH Ján Figeľ.
Dodal, že o predvolebných koalíciách rozhodujú regionálne štruktúry strany samy a ústredie KDH vopred upozorňovalo, že samostatná kandidatúra v košickom regióne je pri väčšinovom volebnom systéme riskantná.
"Slovensko sa nateraz červená aj z hľadiska počtu poslancov, aj predsedov VÚC," poznamenal Figeľ na margo úspechu štyroch koaličných kandidátov na predsedov VÚC, ktorí zvíťazili už v prvom kole.
Vo zvyšných štyroch regiónoch je však podľa Figeľa možné úspešný trend koaličných kandidátov korigovať. "Chceme aj ako strana, aj ako súčasť koalície urobiť všetko pre úspech v druhom kole. Nedopustime, aby bolo Slovensko červené ako celok," vyzval Figeľ voličov opozície na vyššiu mobilizáciu v druhom volebnom kole.
Hoci bola účasť v prvom kole regionálnych volieb vyššia ako pri voľbách predchádzajúcich, stále podľa Figeľa nedosahuje želateľné čísla. "Je evidentné, že je tam mierny nárast účasti. Trend je pozitívny, ale reálny stav je skôr výkričníkom," poznamenal Figeľ, podľa ktorého regionálna samospráva stále nemá dostatočnú dôveru verejnosti.
"Bohužiaľ, vyskytlo sa viacero vážnych podozrení z manipulovania volieb a kupovania hlasov. Vyzývame kompetentné orgány, aby konali aj ex post, aj ex ante (vopred, pozn. TASR), aby zabránili takýmto konaniam v prípade druhého volebného kola," vyhlásil Figeľ.
Csáky: Súperom SMK nebol Most-Híd, ale nezáujem voličov
Podľa predsedu opozičnej Strany maďarskej koalície (SMK) Pála Csákyho nebola ich najväčším súperom vo voľbách do vyšších územných celkov (VÚC) nová strana odídenca Bélu Bugára, ale nezáujem a zneistenie voličov, niektorí nezávislí kandidáti a vytvorenie "nevhodných koalícií proti SMK".
SMK získala v piatich krajoch 40 poslaneckých postov, informoval dnes na tlačovej konferencii Csáky.
"Vzhľadom na turbulencie, ktoré SMK prežívala, vzhľadom na niektoré politické a mediálne masírovania, niektoré nie celkom korektné výsledky prieskumov verejnej mienky, ktoré boli zverejnené, obstála SMK čestne. Politický výkon, ktorý sme odviedli, je pozoruhodný," komentoval výsledky volieb do VÚC predseda SMK. Strana vyšla podľa neho zo zápasu posilnená.
"SMK si berie ponaučenie - po prvé: táto vláda je vymeniteľná, po druhé: chceme spolupracovať užšie s našimi kolegami z SDKÚ-DS a KDH a po tretie: každý partner musí vedieť, že na tzv. maďarskej politickej scéne na Slovensku je tu jeden jediný subjekt, tým je SMK," zdôraznil Csáky.
SMK podľa neho príjemne prekvapili výsledky v Dunajskostredskom a Komárňanskom okrese, jej potenciál sa však trochu znížil v Galantskom okrese. "V Nitrianskom kraji sa nám podarilo viac-menej stabilizovať situáciu," povedal Csáky. Podľa neho keby sa tam kolegovia z SKDÚ-DS a KDH "trochu skôr zobudili", mohli dosiahnuť taký výsledok ako v Bratislavskom kraji, kde ich spoločný kandidát Pavol Frešo postúpil v boji o kreslo predsedu kraja do druhého kola s najvyšším počtom hlasov. "Mohli sme tam vytvoriť takú peknú politickú hru ako v Bratislavskom kraji, to by slúžilo viac ku cti," podčiarkol.