BRATISLAVA. Zápisnicu Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) z volieb do orgánov samosprávnych krajov dnes nepodpísali štyria jej členovia. Novinárom to na tlačovej besede v Bratislave povedala zapisovateľka (ÚVK) Lívia Škultétyová.
Nepodpísal ju Andrej Trnovec (nominant SĽS), ktorý sa domnieva, že voľby neprebehli v súlade s volebným zákonom. Ďalšími boli Jana Kiššová (SaS), Michal Luciak (SDKÚ-DS a KDH) a Ivan Weiss (SDĽ). Tvrdili, že ju odmietli podpísať pre prípad z Košíc, kde hlasovacie lístky v druhom volebnom obvode v mestskej časti Košice - Západ ešte pred skončením volieb vynášal z volebnej miestnosti zamestnanec, ktorý bol podriadený starostovi tejto mestskej časti. Starosta pritom kandidoval za poslanca.
Ústredná volebná komisia odstúpila prípad hlasovacích lístkov polícii, povedal jej predseda Vladimír Pčolinský. Dodal, že došlo k porušeniu zákona o voľbách do samosprávnych krajov, ktorý sa týka sčítania hlasov v okrskovej komisii. Komisia ešte predtým neprijala uznesenie o porušení zákona, ktorý navrhoval Weiss.
Jeho iniciatívu zo 16 prítomných podporili len piati, ôsmi boli proti a ostatní sa zdržali. Weiss poznamenal, že ak došlo k porušeniu zákona, museli by byť vyhlásené nové voľby košického župana a v druhom obvode aj nové voľby poslancov. Svoje tvrdenia, že tam došlo k porušeniu zákona, zopakoval aj dnes.
Weiss Ústrednú volebnú komisiu kritizoval za to, že zavrela pred prípadom oči. Podľa neho prijala "kompromisné uznesenie", ktoré nemá žiaden dopad na výsledok volieb. Tvrdil, že ak takto odignorovali "evidentnú nezákonnosť volieb", tak nielen centrálna, ale aj okrskové komisie sú "úplne zbytočné" a sú "fraškou demokratického procesu". Dodal, že boli početné informácie, že existujú prázdne lístky mimo, nie pod kontrolou okrskových komisií a tiež bola overená informácia, že boli neoprávnenej osobe odovzdané lístky bez toho, aby boli zaprotokolované.
"ÚVK nemôže konštatovať neplatnosť volieb," uviedla Škultétyová. Jediný inštitút, ktorý môže vyhlásiť voľby za neplatné, je Ústavný súd, pripomenula. Po jeho náleze môže vyhlásiť nové voľby predseda parlamentu.
SDKÚ možno napadne voľby v Košickom kraji na Ústavnom súde
Opozičná SDKÚ-DS možno napadne výsledky volieb v Košickom kraji na Ústavnom súde. V Košiciach totiž údajne na pokyn starostu najväčšej košickej mestskej časti Západ za Smer-SD vyniesli zo štyroch miestností ešte počas hlasovania nepoužité lístky, ktoré neskôr mohli použiť. Novinárom to dnes povedali zástupcovia strany. Starosta podozrenia z podvodu odmietol.
"Voľby v Košickom kraji sprevádzal podvod, výsledky sú pochybné, budeme veľmi vážne zvažovať podanie na Ústavný súd," uviedol krajský šéf SDKÚ-DS Viliam Novotný. Lístky z miestností podľa Novotného vynášali na písomný pokyn starostu mestskej časti Západ Pavla Mutafova. Ak by Ústavný súd dal prípadne SDKÚ-DS za pravdu, voľby v Košickom kraji by sa mohli opakovať.
V Košiciach vyniesli volebné lístky
V okrsku č. 28 na Petzvalovej ulici v druhom košickom volebnom obvode v mestskej časti Košice - Západ došlo k vážnemu porušeniu zákona o voľbách, keď sa stovky riadne opečiatkovaných hlasovacích lístkov s menami kandidátov na župana a na poslancov aj s opečiatkovanými obálkami dostali z volebnej miestnosti. Tie by sa dali zneužiť na manipuláciu volieb.
O kauze informoval predseda košickej krajskej volebnej komisie Igor Podlubný. Ako uviedol, krajskú komisiu o porušení zákona informoval Štefan Tomčo. Prípad krajská volebná komisia oznámila ústrednej volebnej komisii, ktorá sa zaoberá riešením.
„Vyšetrovaním na mieste sme zistili, že lístky z volebnej miestnosti v okrsku číslo 28 vynášal šofér. Predseda volebnej komisie mu ich vydal na základe pokynu úradu mestskej časti Košice-Západ, ktorej starostom je Pavol Mutafov. Šoféra sme prichytili priamo pri čine. Videl som ako v taškách vynášal volebné lístky a obálky bez toho, aby bolo podchytené koľko ich je. Mal nimi zaplnený kufor auta. Dôkladne máme podchytené vrátane svedeckých výpovedí len vynášanie z okrsku č. 28, no nemôžeme vylúčiť, že lístky boli nelegálne vynesené aj z ďalších dvoch až štyroch okrskov,“ povedal Podlubný. Doložil, že zákon nepozná možnosť legálne vyniesť takéto množstvo hlasovacích lístkov z volebnej miestnosti počas volieb.
Kupovanie hlasov v Ostrovanoch
Kupovanie voličov vraj funguje jednoducho. Niekoľko voličov vraj vynesie z volebnej miestnosti prázdne voličské lístky. Odovzdá ich koordinátorovi, ktorý ho čaká v osade a vyplatí mu finančnú odmenu. Ďalší idú voliť už s vopred vyplnenými lístkami, ich úlohou je priniesť prázdne. Tie sú výmenou za peniaze.
Pravdepodobne takto to fungovalo v Ostrovanoch. „Členom našej komisie sa podarilo zachytiť dva prázdne hlasovacie lístky, ktoré im dobrovoľne vydali voliči vychádzajúci z volebnej miestnosti. Rómovia ich chceli vziať do osady. Je veľmi vysoká pravdepodobnosť, že tieto lístky s presne zakrúžkovanými menami sa vrátia ďalšími Rómami. Takto dochádza k manipulácii volieb," informoval hovorca prešovskej krajskej volebnej komisie Jozef Kislík.
Do Ostrovian vycestovali na základe viacerých podnetov. Podľa neho ide o jednoznačné porušenie zákona i moratória. Domnieva sa, že v osade majú kontaktnú osobu, ktorá ich upozornila na príchod kontroly. „Teraz prestali chodiť. Som presvedčený, že niekto im dal vedieť, že sme prišli." Je presvedčený, že jednoznačne ide o kupovanie hlasov.
„Cifra sa pohybovala ešte pred moratóriom okolo 5 eur za jeden hlas," dodal Kislík. Navyše uviedol, že jeden z členov miestnej komisie videl auto, ktoré zvážalo osadníkov k volebnej miestnosti: „Neboli až natoľko drzí, aby ich vozili až priamo tu. Zastavili povyše pri potravinách a odtiaľ chodili peši."
Autor: sita a čtk

Beata
Balogová
