BRATISLAVA.
"Ešte od novembra 1989 sme neboli svedkami takých hlbokých machinácií a manipulovania s volebnými výsledkami ako v týchto regionálnych voľbách," povedal na dnešnej tlačovej konferencii Dzurinda. Poukázal najmä na zvážanie Rómov do voličských miestností. Podľa šéfa najsilnejšej opozičnej strany takto prišla koalícia SDKÚ-DS, KDH o dva až štyri poslanecké mandáty.
SDKÚ tvrdí, že má dôkazy o tom, ako si vládny Smer-SD kupoval voličov v sobotu pri voľbách do vyšších územných celkov. "Kam chce smerovať slovenská demokracia, keď budeme v tomto trende napredovať? Budeme mať taxametre, koľko stojí voličský hlas v Jarovniciach alebo na Detve?" pýta sa Dzurinda.
Ako dodal, podobné počínanie neznamená iba potupu demokracie. Korumpovanie Rómov na úkor moci označil aj za marenie snahy pomôcť tejto menšine. Líder opozície o ďalšom postupe v súvislosti so svojimi podozreniami konkrétne nehovoril. "Ľudia, ktorí sa budú cítiť ako priamo dotknutá strana takýmto konaním, všetci vieme, že majú možnosť dovolávať sa svojej pravdy aj na Ústavnom súde," naznačil Dzurinda.
Fico machinácie odmietol
Vládny Smer-SD si podľa jeho predsedu Roberta Fica vo voľbách do samosprávnych krajov posilnil svoju pozíciu v regiónoch. Štyria kandidáti s podporou najsilnejšej vládnej strany získali post župana v prvom kole, Smer-SD bude mať vyššie zastúpenie aj v krajských zastupiteľstvách. Predstavitelia Smeru-SD zároveň odmietli, že by niektorý z incidentov, ktoré rieši polícia i volebná komisia, mohol ovplyvniť výsledky volieb.
"Výsledok je jednoznačne úspešný. Potvrdzuje, že Smer-SD je stabilná, politicky dominantná strana na Slovensku," povedal dnes novinárom Fico, podľa ktorého tak strana ide výrazne posilnená do kampane k budúcoročným parlamentným voľbám. "Každý jeden kandidát na predsedu samosprávneho kraja, ktorého podporil Smer-SD, buď vyhral v prvom kole alebo postúpil do druhého kola," vyhlásil Fico.
Najviac ocenil úspech nominantov Smeru Juraja Blanára a Zdenka Trebuľu. Voľby v Košickom kraji, kde Trebuľa zvíťazil, však spochybňovala opozícia, keďže zo štyroch volebných miestností predčasne vyniesli časť nepoužitých hlasovacích lístkov ešte pred koncom hlasovania. To bolo napokon aj dôvodom, prečo zápisnicu z volieb nepodpísali štyria zo 16 členov Ústrednej volebnej komisie.
Problém však zástupcovia Smeru-SD a zároveň členovia vlády nepovažujú za závažný. "Podľa prvých informácií to nemalo mať vplyv na výsledky volieb," tvrdil minister vnútra Robert Kaliňák. Podľa neho žiaden z lístkov nechýbal, takže nemohol byť ani zneužitý. Prípad však polícia vyšetruje.
"Vždy, keď sú voľby na ktorejkoľvek úrovni a v ktorejkoľvek krajine Európy, vždy sa môže nájsť nejaký incident, alebo môže sa nájsť niekto, kto sa sťažuje," dodal Fico. Opozičná SDKÚ-DS však tvrdí, že šlo o machinácie, ktoré ju poškodili, preto jej zástupcovia zvažujú aj podanie na Ústavný súd. "Ten, kto prehral, obviňuje," reagoval Fico.