BRATISLAVA. Smer v župných voľbách valcoval. Kým v roku 2005 získal na celom Slovensku 70 poslancov, v sobotu ich počet podľa prepočtov SME zdvojnásobil na 135. Premiér Robert Fico hovorí dokonca o počte 137.
Až štyria kandidáti na župana s podporou Smeru navyše zvíťazili už prvom kole, čo sa od prvých župných volieb v roku 2001 ešte nestalo. Ficova strana má dobre našliapnuté aj do druhého kola voľby županov. Iba v Bratislavskom kraji totiž z prvej priečky postúpil kandidát pravice Pavol Frešo.
Účasť na hlasovaní bola veľmi malá - len 22,9 percenta. Bolo to však viac ako 18 percent pred štyrmi rokmi.
„Je to výsledok, ktorý potvrdzuje, že strana SmerSD je stabilná, politicky dominantná strana na Slovensku," komentoval výsledok Fico.
Na rozdiel od Smeru či HZDS prepadla SNS. Z celkových 408 poslancov získala len deväť a Ján Slota sa do žilinského regionálneho parlamentu dostal s odretými ušami.
Opozícia tvrdí, že voľby boli najväčšou manipuláciou od pádu komunizmu. Štyria členovia Ústrednej volebnej komisie nepodpísali záverečnú zápisnicu pre podozrivé narábanie s volebnými lístkami v Košiciach, údajne na pokyn starostu miestnej časti za Smer.
SDKÚ aj viacerí členovia krajských volebných komisií hovorili o kupovaní hlasov nielen na východe. SDKÚ zvažuje napadnutie výsledkov na Ústavnom súde.
Pravica sa zomkla. A neuspela
Ani spoločné koalície SDKÚ a KDH v siedmich z ôsmich krajov nepomohli pravici k dobrému výsledku. Kým v roku 2005 mali SDKÚ, KDH a SMK dohromady 206 poslancov, v sobotňajších voľbách získali len 147 miest. Smer sám teraz získal 135 hlasov, kým pred štyrmi rokmi mal sedemdesiat.
SDKÚ si pohoršila len mierne, KDH sa stalo prepadákom župných volieb, keď stratilo polovicu poslancov.
„Je to neúspech. Jedným z dôvodov je Košický kraj, kde bolo rozhodnuté neísť do koalície napriek tomu, že ide o väčšinový systém. Tak KDH prišlo o všetky mandáty, čo bolo zlé, chybné rozhodnutie," povedal podpredseda KDH Daniel Lipšic.
Predseda KDH Ján Figeľ naopak hovorí, že výsledky ukazujú túžbu voličov po zmene.
„Spolu s KDH môžeme úspešne súperiť s politickou stranou Smer," povedal o výsledkoch predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda. Tvrdil tiež, že jeho strana dosiahla lepšie výsledky než pred štyrmi rokmi.
V krajoch ako na Slovensku
„Od predchádzajúcich regionálnych volieb sa tu veľmi veľa vecí zmenilo. Predovšetkým to, že prehrali parlamentné voľby. Rozhodujúcim momentom bolo, že po nástupe do vlády sa Smer extrémne posilnil," povedal sociológ Pavel Haulík. SDKÚ ani KDH podľa neho nedokázali na tento vývoj primerane reagovať. Haulík si myslí, že je teraz namieste zamýšľať sa, či koalície SDKÚ prinášajú „zdvojovací efekt" a sú schopné zabezpečiť viac hlasov ako každá zo strán osobitne. „Pokiaľ vieme, aj časť voličov to vníma takto," myslí si.
SaS prehrala 276 ku jednej
Nová strana Richarda Sulíka patrí medzi prepadáky župných volieb. Na celom Slovensku totiž SaS získala jediné poslanecké kreslo - v Bratislavskom kraji. Do volieb pritom postavila najviac kandidátov spomedzi všetkých strán, dohromady 276.
Sulík tvrdí, že pre nich voľby dopadli veľmi dobre, lebo získali 5,86 percenta všetkých hlasov.
„Je to iba jeden mandát, ale pre nás je dôležité to percento, ktorým chceme preukázať, že sme schopní sa dostať do parlamentu."
SMK má štyridsať poslancov, Most iba dvoch
Bugárova strana nezískala v nitrianskej župe ani jedno kreslo. Stratila však aj SMK.
BRATISLAVA. Súboj SMK a Mostu, ktoré majú podľa posledných prieskumov len tesne okolo piatich percent, dopadol pre stranu Bélu Bugára oveľa horšie. Kým SMK získala štyridsať mandátov, Mostu sa ušli dve kreslá. V Bratislavskom a Trnavskom kraji má Most po jednom poslancovi, v nitrianskej župe, kde žije najviac Maďarov, dokonca nemajú ani jedno kreslo.
Dobre nedopadol ani kandidát Mostu na bratislavského župana Robo Beňo, ktorý skončil až na štvrtom mieste a s 1057 „krúžkami" sa nedostal ani do župného parlamentu.
„My ešte nemáme vytvorené základné štruktúry. Máme len okresné a krajské a napriek tomu sa nám podarilo získať 40 percent krúžkov. SMK má 60 percent," povedal Bugár. Podľa predsedu Mostu v niektorých volebných obvodoch dostali viac hlasov ako SMK.
Oproti roku 2005, keď získala 58 mandátov, prišla SMK o 18 poslancov. „Zmenili sa pravidlá hry," povedal podpredseda Gyula Bárdos. Na výsledky podľa neho veľmi vplývali zmeny volebných obvodov v Nitrianskom kraji, ktoré presadila „slovenská koalícia".
Bárdos neodpovedal priamo otázku, či výsledok SMK a Mostu neposunie strany bližšie k tomu, aby sa pred parlamentnými voľbami spojili do koalície. „Špekulovať o tom je teraz neadekvátne."

Beata
Balogová
