BANSKÁ BYSTRICA. Extrémista a bývalý vodca Slovenskej pospolitosti Marián Kotleba nerobil takmer nijakú kampaň.
Napriek tomu získal v boji o post župana v Banskobystrickom kraji podporu desatiny voličov, čiže takmer 14tisíc hlasov, a spomedzi deviatich kandidátov skončil štvrtý. Prvý Vladimír Maňka zo Smeru dostal 48tisíc hlasov.
Bez snahy
Bývalý učiteľ informatiky sa v kampani ani veľmi nesnažil. Nijaké bilbordy, nijaké tlačové besedy. Stačili mu letáky a internet.
„Ale sa im smeje! Za naše dane! Chceš to zmeniť? Tak poď voliť! Kotlebu!" napísal na malý leták s fotografiou potetovaného usmievavého Róma so zdvihnutými palcami, okolo ktorého je kopa detí. Na druhú stranu už dopísal, že odstráni klientelizmus a rozkrádanie majetku v kraji a vyrieši „zvýhodňovanie cigánskych parazitov", za čo naňho Parlament Rómov Slovenska podal trestné oznámenie.
Úspech rasizmu?
„Kotleba stavil na latentný rasizmus v spoločnosti. Volebný výsledok svedčí o tom, že spoločnosť začína akceptovať aj extrémne riešenia," povedal Matej Pavlík zo združenia Enough.
Kotleba sa podľa Pavlíka stal známym najmä vďaka médiám. „Jeho meno získalo u menej vzdelaných ľudí relevanciu." No Kotleba oslovuje aj vzdelanejších. „Skúste bývať vedľa rómskej osady, potom sa vás opýtam, či riešenie rómskej otázky je extrémizmus, alebo nevyhnutnosť," povedal vysokoškolák z Banskej Bystrice.
Polícia vedie proti Kotlebovi niekoľko trestných stíhaní. V septembri tohto roku ho obvinili po nepokojoch v Šarišských Michaľanoch z podnecovania rasovej neznášanlivosti.

Beata
Balogová
