20 HLAVNÝCH UDALOSTÍ REVOLÚCIE

Rozhodlo sa ešte v novembri

Komunistický systém v Československu sa zrútil za niekoľko dní.

Stotisíc ľudí využilo 10. decembra možnosť prvýkrát navštíviť Rakúsko.(Zdroj: JÁN LöRINCZ)

Komunistický systém v Československu sa zrútil za niekoľko dní.

16. 11.
DEMONŠTRÁCIA V BRATISLAVE

V predvečer Medzinárodného dňa študentov sa v Bratislave konala nepovolená demonštrácia študentov. Hlavným motívom nebolo otvorene protestovať proti režimu, ale skôr proti zlému stavu školstva a podmienkam v internátoch. Po pochode ulicami sa asi 200 študentov sprevádzaných policajtmi dostalo pred ministerstvo školstva, kde sa dožadovali stretnutia s kompetentnými. Polícia proti študentom násilne nezasiahla.

narodnatrieda.jpg17. 11.
DEMONŠTRÁCIA V PRAHE

Úradne povolený pochod, ktorý mal byť pripomienkou 50. výročia zásahu nacistov proti vysokým školám, sa skončil násilným konfliktom s políciou. Na Národní třídě polícia zablokovala asi 10-tisícový dav demonštrantov, a potom začala vytláčať s pomocou obrnených transportérov a mlátiť obuškami. Na mieste bolo viac ako 500 zranených. K vážnosti situácie prispela aj správa o smrti študenta Martina Šmída, ktorá sa však ukázala ako nepravdivá.

18. 11.
ŠTRAJK NA VYSOKÝCH ŠKOLÁCH V PRAHE

O zásahu v centre Prahy už o niekoľko hodín informovali svetové médiá a študenti sa pod dojmom z brutálneho zásahu začali zhromažďovať na pražských vysokých školách. Študenti, ale aj pedagógovia, najskôr požadovali spravodlivé vyšetrenie policajného zásahu. Popri tom sa začalo otvorenejšie hovoriť, že takéto správanie režimu je neúnosné.

19. 11.
VZNIK OBČIANSKEHO FÓRA

Po demonštrácii Národní třídu cez víkend navštívili tisícky ľudí. Okrem študentov sa začal aktivizovať disent, umelci, cirkev a ďalšie neformálne skupiny ľudí. Ešte v ten večer sa v Činohernom klube rozhodli založiť Občianske fórum, ktoré malo byť vyjednávačom medzi občanmi a komunistami. Hlavnou postavou sa stal Václav Havel.

20. 11.
ZALOŽENIE VPN

Rovnaká myšlienka na Slovensku spojila vysokoškolákov, umelcov, disent a rôzne neoficiálne spolky do Verejnosti proti násiliu. Prvé návrhy padli v nedeľu 19. novembra v budove Umeleckej besedy, kde vznikol aj názov hnutia. Na druhý deň podvečer sa v Umeleckej besede uskutočnilo ďalšie zhromaždenie, ktoré schválilo program VPN. Bola v ňom požiadavka na skutočnú demokraciu a dialóg vnútri spoločnosti. Na Hviezdoslavovom námestí sa konala demonštrácia, na ktorej požiadavky prečítal herec Milan Kňažko.

umelecka.jpg

Stretnutie v Umeleckej besede 19. 11. 1989.
FOTO - JÁN LöRINCZ

21. 11.
ŠTUDENTSKÉ ŠTRAJKY NA SLOVENSKU

V utorok sa k štrajku českých vysokých škôl pripojili aj slovenské vysoké školy. Mnohí študentskí lídri sa však už predtým zúčastnili na schôdzach VPN.

studentsk.jpg

Študentský štrajk.
FOTO - TASR

22. 11.
DEMONŠTRÁCIA NA NÁMESTÍ SNP

Po demonštráciách na Hviezdoslavovom a Gottwaldovom námestí (teraz Námestie slobody) sa uskutočnila prvá zo série demonštrácií na Námestí SNP. Podľa odhadov na ňu prišlo až 100-tisíc ľudí. Na tribúne čítali list od Václava Havla a zazneli požiadavky, aby aj VPN dostala prístup do médií, ktoré vtedy ešte kontrolovali komunisti, aby boli rehabilitovaní ľudia prenasledovaní z politických dôvodov, prepustení väznení disidenti, aby sa zmenil volebný systém a rezignovali politici spojení s érou stalinizmu.

demonstracia.jpg

Demonštrácia na Hviezdoslavovom.
FOTO - MIRO POLAKOVIČ

demoska19.jpg

22.11. Demonštrácia na Námestí SNP.
FOTO - MIRO POLAKOVIČ

jakes.jpg24. 11.
MILOŠ JAKEŠ ZLOŽIL FUNKCIU

Až v tento deň sa komunisti definitívne rozhodli, že nepoužijú proti demonštrantom silu. Na mimoriadnom zasadnutí Ústredného výboru KSČ, ktoré sa začalo v Prahe predpoludním, vedenie strany niekoľko hodín diskutovalo, ako ďalej. Minister obrany Milan Václavík navrhoval pohotovosť pre všetky bezpečnostné zložky. V podvečer sa však najužšie vedenie strany - predsedníctvo - rozhodlo, že rezignuje. Funkciu zložil aj generálny tajomník ÚV KSČ Miloš Jakeš. Záverom rokovania bolo aj to, že KSS je ochotná ísť do dialógu s každým, kto rešpektuje vtedajšiu ústavu.

25. 11.
AMNESTIA PRE DISIDENTOV

Išlo o prvý veľký ústupok KSČ. Prezident Gustáv Husák zastavil trestné stíhanie viacerých disidentov. Boli medzi nimi Ján Čarnogurský, Miroslav Kusý, Jiří Ruml či Petr Uhl. Niekoľkým ďalším odsúdeným disidentom prepáčil tresty.

27. 11.
GENERÁLNY ŠTRAJK

Až generálny štrajk, ktorý trval od poludnia do 14. hodiny, ukázal skutočnú podporu OF, VPN a naopak odumierajúcu pozíciu komunistov. Podľa odhadov sa priamo do štrajku zapojila až polovica ľudí, niektorým však nebolo v ich podnikoch umožnené štrajkovať.

28. 11.
ROKOVANIA S KOMUNISTAMI

Úvodnému „predkolu", v ktorom sa Václav Havel dohodol s vtedajším komunistickým federálnym premiérom Ladislavom Adamcom, že sa vôbec rokovať bude, predchádzala utajená schôdzka so zástupcami OF aj Adamcova cesta do Moskvy, kde chcel konzultovať, čo ďalej. S Michailom Gorbačovom sa však nakoniec ani nestretol. Podľa jediného slovenského účastníka prvého oficiálneho rokovania s komunistami Jána Čarnogurského boli asi na hodinovej schôdzke „ofenzívnejší" práve nekomunisti. Požadovali rekonštrukciu vlády. Adamec navrhol také zmeny, ktoré druhá strana neprijala. Ďalšie stretnutia už prebiehali bez Adamca, na ktorého mieste sedel Marián Čalfa.

29. 11.
Z ÚSTAVY VYPADLA VEDÚCA ÚLOHA KSČ

Federálne zhromaždenie, pod tlakom verejnej mienky a na návrh vtedajšieho ministra Mariána Čalfu vypustilo z ústavy článok 4, ktorý hovoril, že vedúcou úlohou v spoločnosti aj v štáte je Komunistická strana Československa. Vypadli aj články o Národnom fronte, o tom, že všetka kultúrna politika, výchova aj vyučovanie sú vedené v duchu marxizmu-leninizmu.

30. 11.
SCHUSTER PREDSEDOM SNR

Po šéfovi Federálneho zhromaždenia Aloisovi Indrovi sa funkcie vzdal aj predseda SNR Viliam Šalgovič. Jeho nástupcom sa stal opäť komunista - Rudolf Schuster. Na rozdiel od predchodcu nešlo o človeka z najvyšších priečok straníckej hierarchie, hoci Schuster bol ako šéf Krajského národného výboru aj členom ÚV KSS. Šalgovič pád komunizmu neuniesol a o dva mesiace spáchal samovraždu.

husak_ctk.jpg9. 12.
ODSTÚPIL PREZIDENT HUSÁK

Gustáv Husák deň predtým, ako vymenoval novú vládu, oznámil, že odchádza z prezidentskej funkcie. „Ja osobne som od mladých rokov veril svetlým ideálom socializmu. Kde boli chyby, boli chyby ľudí, a nie základných myšlienok socializmu. Nevidím ani dnes vo svete lepšie základné myšlienky, základné orientácie. Preto im zostanem i naďalej verný," povedal v televíznom v prejave po oslovení „drahí spoluobčania, vážené súdružky a súdruhovia". Vtedy 77-ročný politik sa odchodom z Pražského hradu definitívne stiahol z verejného života. Podľa ľudí z vtedajšej VPN pôsobil rezignovaným
dojmom. Zomrel v ústraní 18. novembra 1991.

10. 12.
NOVÁ VLÁDA NA ČELE S ČALFOM

Prezident Gustáv Husák vymenoval novú federálnu vládu, v ktorej sa prvýkrát objavili aj nestraníci. Premiérom sa stal komunista Marián Čalfa. V 21-člennej vláde bolo 10 komunistov a sedem ľudí bez straníckej príslušnosti. Ostatní boli členmi niektorej zo satelitných strán KSČ, ktoré sa však už od nej oddelili. Ministrom spravodlivosti sa stal Jiří Dienstbier, ministrom financií Václav Klaus. Podpredsedom sa neskôr ako predseda slovenskej vlády stal Milan Čič.

10. 12.
POCHOD DO HAINBURGU

Akcia VPN umožnila obrovskému množstvu ľudí prvýkrát v živote opustiť krajinu smerom na Západ. Po dohode s rakúskymi orgánmi prešiel cez dovtedy nepriepustný hraničný priechod Petržalka - Berg zástup okolo 100-tisíc ľudí. Dojatí ľudia si strihali kúsky ostnatých drôtov železnej opony na pamiatku. Niektorí išli do neďalekého mestečka Hainburg, iní na rakúsku stranu Dunaja, aby si pozreli Bratislavu tak, ako ju nikdy nevideli.

hainburg.jpg

Pochod do Hainburgu.
FOTO - MIRO POLAKOVIČ

28. 12.
DUBČEKOV NÁVRAT

Niekdajšia jednotka Pražskej jari sa pôvodne uchádzala o prezidentské kreslo. Keď bolo jasné, že sa hlavou štátu stane Václav Havel, Dubčekovi ponúkli druhú najvyššiu funkciu - predsedu Federálneho zhromaždenia. Na schôdzi, na ktorej do parlamentu kooptovali nekomunistických poslancov, ho zvolili skoro jednohlasne. Zdržal sa jediný poslanec.

zvolenie.jpg29. 12.
HAVEL PREZIDENTOM

Inaugurácia Václava Havla znamenala koniec komunistickej éry, hoci Havel ešte sľuboval vernosť Československej socialistickej republike. Už jeho prvé slová boli úplným opakom jeho predchodcov. „Milí spoluobčané, čtyřicet let jste v tento den slyšeli z úst mých předchůdců v různých obměnách totéž: jak naše země vzkvétá, kolik dalších milionů tun oceli jsme vyrobili, jak jsme všichni šťastni, jak věříme své vládě a jaké krásné perspektivy se před námi otevírají. Předpokládám, že jste mne nenavrhli do tohoto úřadu proto, abych vám i já lhal. Naše země nevzkvétá," povedal vo svojom legendárnom novoročnom prejave.

január 1990
VSTUP MEČIARA DO VLÁDY

Prvá ponovembrová slovenská vláda pod vedením Milana Čiča nemala obsadené miesto ministra vnútra a až do januára jeho právomoci vykonával sám premiér. VPN sa preto rozhodla hľadať vhodnú osobu na toto miesto. Keďže vo svojom vedení nemala nikoho, kto sa v problematike vyznal, zvolila dnes neuveriteľný spôsob, ako miesto obsadiť: konkurz. Na konkurze boli traja uchádzači, Vladimíra Mečiara tam priviedol Čič. Doteraz sa hovorí, že na odporúčanie Alexandra Dubčeka. Mečiar sa podľa ľudí z vedenia VPN javil ako nečakaný, ale jasný favorit. Na rozdiel od iných kandidátov mal veľmi dobrý prehľad o štruktúre ministerstva, bezpečnostných zložiek a pôsobil suverénnym dojmom. Z lokálneho „vépeenkára" z Trenčína sa tak stal politik, ktorý bol trikrát premiérom.

meciar.jpg

8. a 9. 6. 1990
SLOBODNÉ VOĽBY

Voľby z 8. a 9. júna 1990 boli vlastne verejným referendom o konci komunistického režimu. V Česku i na Slovensku utrpeli komunisti porážku - napriek tomu, že aj vnútri ich strán sa na najsilnejšie pozície dostali „reformátori". Vo voľbách do SNR vyhrala VPN (29 percent) pred KDH (19 percent) a SNS s necelými 14 percentami. KSS s 13 percentami hlasov sa ušlo len 22 zo 150 mandátov. Do parlamentu sa vtedy dostalo sedem strán.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 5. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 6. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 7. Kam do tepla v januári?
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 9. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 10. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru?
 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Alarica – new business project in the market of shoes
 3. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 4. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 5. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 6. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 7. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 8. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 9. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 10. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 9 237
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 6 463
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 5 162
 4. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 4 078
 5. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali 3 421
 6. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 3 283
 7. Kam do tepla v januári? 2 294
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 2 000
 9. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 897
 10. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate 1 162

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Verejný nepriateľ Soros. Ako Orbán decimuje kritikov a ničí mimovládky

Maďarský premiér si spravil agendu z útokov na migrantov, médiá aj zahraničné organizácie. Vzoprieť sa mu vie málokto.

KOMENTÁRE

Maďari sa už inak ako smiechom brániť nevedia

Antiorbánovský front sa ocitol v situácii, keď vysvetľovanie stratilo význam.

KOMENTÁRE

Milujeme Slovensko

Vieme, že na to máme vo všetkých možných disciplínach.

Neprehliadnite tiež

Košickí policajti na diaľnici pri Poprade havarovali

Zrazili sa s cestárskym pluhom, jeden skončil v nemocnici.

Anketa: Ako Kaliňák pomohol Rómom?

Minister vnútra Robert Kaliňák ohlásil ďalšiu rómsku reformu. Odborníci odpovedajú, ako si počínal s rómskou problematikou

Kaliňák chcel „robiť poriadok v osadách“, no zatiaľ v nich robí len marketing

Rómska reforma, ktorú nedávno ohlásil minister vnútra, je už niekoľkou v poradí počas jeho desaťročného ministrovania. Odborníkom chýbajú výsledky.

Podľa štátu si príroda sama s prasacím morom neporadí

V čase, keď sa pri slovenských hraniciach objavil africký mor prasiat, zaznamenali aj premnoženie diviakov, ktoré ho prenášajú.