SME
Pondelok, 24. február, 2020 | Meniny má Matej
20 OTÁZOK PRE FEDORA GÁLA

Gál: Láskavosť ku komunistom ľutujem

Počas novembrových dní spoluzakladal a neskôr viedol VPN, predtým pracoval ako prognostik. Po nástupe Vladimíra Mečiara k moci, ktorému nedokázal zabrániť, sa však z politiky - aj pre antisemitizmus na Slovensku - stiahol a dodnes žije v Prahe. FEDOR GÁL.

Počas novembrových dní spoluzakladal a neskôr viedol VPN, predtým pracoval ako prognostik. Po nástupe Vladimíra Mečiara k moci, ktorému nedokázal zabrániť, sa však z politiky - aj pre antisemitizmus na Slovensku - stiahol a dodnes žije v Prahe. FEDOR GÁL.

1. Čo by ste dnes podľa vás robili, keby nepadol komunizmus?

„Nemám tušenie. Možno by som bol prognostik na voľnej nohe."

2. Prečo bolo dôležité pustiť na kandidátku VPN aj bývalých komunistov? Peter Weiss povedal, že to bolo dôležité aj pre ich odbornosť, že aj vy ste mu to tak povedali v rozhlase pri debate k 19. výročiu revolúcie.

Článok pokračuje pod video reklamou

„Vtedy sa nám zdalo, že je to dôležité pre víťazstvo Verejnosti proti násiliu vo voľbách. Mnohí z nich boli naozaj dobrí odborníci a členstvo v strane považovali za formálnu podmienku toho, aby sa uplatnili vo vede a na iných postoch, kde sa to jednoducho vyžadovalo. Napokon, v strane boli voľakedy aj mnohé ikony protikomunistického odboja."

3. Neľutujete spätne tento láskavý prístup k nim?

„Áno, ľutujem. Akurát si myslím, že otázky „čoby, keby?" naozaj nemajú zmysel."

4. Bola za komunizmu krajina, ktorú ste veľmi chceli navštíviť a nemohli ste?

„Prvýkrát v živote som vykráčal na Západ v roku 1990. Dovtedy som o cestovaní sníval platonicky. Naozaj si nepamätám, či to boli konkrétne sny. Skôr by som povedal, že nie."

5. Bolo niečo (niekto) v archívoch ŠtB, čo vás po ich zverejnení prekvapilo, šokovalo?

„Nikdy som sa v archívoch ŠtB nehrabal. Šokovali a prekvapili ma však výsledky lustrácií pred voľbami v roku 1990. Niekoľko ľudí, ktorých som poznal a dôveroval im, podpísalo súhlas so spoluprácou, teda súhlas s tým, že sa stanú donášačmi. Vtedy som si myslel o týchto ľuďoch jediné: sú diskvalifikovaní pre politiku. Nezmenil som názor."

6. Keď dnes médiá o niekom napíšu, že bol eštebák alebo s ŠtB spolupracoval, stále je dosť ľudí, ktorí ich kritizujú, že o tom vôbec píšu. Stále sa niekto pýta, načo je to dobré. Načo je to dobré?

„1. Človek, na ktorého existuje kompromitujúci materiál, je kompromitovateľný a vydierateľný. Na určitých postoch by nemali sedieť ľudia kompromitovateľní a vydierateľní. 2. Akékoľvek archívy, a teda aj archívy ŠtB, sú súčasťou pamäti. Spoločnosť bez pamäti nikdy nedospeje. 3. O pravde sa hovorí, že očisťuje. Nepochybujem o tom, že denacifikácia Nemecka bolela, ale napriek tomu prebehla. Dekomunizácia Slovenska sa ešte ani poriadne nezačala. Odkrývanie pravdy o spôsobe, akým komunisti vládli, je súčasťou tohto procesu. A oni vládli aj vďaka mohutnej sieti konfidentov. 4. Od ľudí, ktorí spadli do súkolia komunistickej moci, by som očakával aj istú dávku pokory. Minimálne jedno slovíčko: pardon."

7. Môže sa ešte na Slovensko vrátiť istý typ totality?

„Mám pocit, že mnohí Slováci majú sklon k poddanskému správaniu a autoritatívna moc im až tak neprekáža. A to ani nehovorím o tom, že demokracia v dejinnej perspektíve nie je až taký obvyklý politický režim."

8. Je dnes niečo, prečo by Slováci boli schopní vyjsť do ulíc, tak ako vtedy?

„Určite čosi také existuje. Veľmi však pochybujem, že sa za môjho života a života mojich detí, podarí ešte raz, jedinýkrát, zhromaždiť dav, ktorý bude vyžarovať pozitívne emócie. Napríklad, keď sa z tribúny ozve „Poďme na nich lopatou!", dav začne spontánne skandovať „Nechceme násilie!", ako sa to stalo v roku 1989 na jednom z prvých mítingov Verejnosti proti násiliu."

9. Akú najväčšiu chybu, sme ako spoločnosť po revolúcii urobili?

„Chyby robili všetci a cítiť bolo najmä tie, ktoré sme robili my, čo sme sa dostali do významnejších pozícií. Vyplývali predovšetkým z nedostatku skúseností, rýchleho sledu udalostí, neznámeho terénu a podobne. Uvediem náhodne aspoň niektoré: neschopnosť prijať zodpovednosť a ísť na kandidátku do volieb v roku 1990, čím myslím napríklad seba, Petra Zajaca, Martina Bútoru a ďalších, neznalosť pravidiel komunikácie, politického marketingu, neschopnosť odhadnúť ľudí, predvídať niektoré problémy a podobne. Keď sa pýtate na spoločnosť, tak sa mi nežiada hovoriť o chybách, ale o celkovej invalidite. Vojnová Slovenská republika a desaťročia komunizmu zanechali jazvy a deformácie, z ktorých sa budeme dostávať asi veľmi dlho."

10. Slovenský premiér cestuje 17. novembra do Londýna. Ako prognostik, skúste prosím odhadnúť - bude o desať rokov slovenský premiér oslavovať 30. výročie na úrovni? Kto ním bude?

„Neviem, kto bude o desať rokov premiérom na Slovensku. Prial by som si však, aby to bol človek namiešaný z vlastností ľudí, ako sú Peter Zajac, Fero Šebej, Fero Mikloško, Ernest Valko, Zuzana Čaputová, Zuzana Wienk a Hedviga Malinová. Prepáčte, že najskôr spomínam mužov a až potom ženy, ale takto sa mi to poskladalo. Nepochybujem o tom, že takýto hypotetický premiér bude štátny sviatok oslavovať patrične, a v štáte, kde je predsedom vlády."

11. Neľutujete, že ste nezostali v politike?

„Určite nie. Viem, že je to normálna robota a môže byť aj veľmi užitočná, keď sa jej venuje čestný a kompetentný človek, ale asi nie som patrične stavaný."

12. Populárny Robert Fico je bývalý komunista, ktorý má dobré vzťahy s cirkvou. Myslíte si, že keby komunisti ponechali slobodu vierovyznania, vydržali by dlhšie? Na Slovensku sa to zdala byť kľúčová vec. Aj z toho pohľadu, že najvýznamnejší bol katolícky disent.

„Komunizmus nemal šancu prežiť za žiadnych okolností. Napokon, dobré vzťahy s cirkvou boli utužované infiltráciou cirkvi fízlami. Katolícky disent vegetoval vedľa oficiálnej cirkvi. A dobré vzťahy Fica s cirkvou sú účelová vec. Účelová až do tej miery, že žijem v očakávaní, kedy začne súčasný pán pre-
miér chodiť do kostola. Dokázal to Mečiar, tak prečo nie Fico."

13. Kde budete 17. novembra?

„Tak to viem presne. V Trnave budeme premietať náš nový dokument Dobré ráno, Slovensko a s Petrom Zajacom predstavíme dve nové knihy. Potom sa presunieme do Bratislavy, kde Mišo Kaščák organizuje v PKO jednu z tých svojich skvelých akcií. Film premietneme aj tam."

14. Je nejaký bývalý komunista, ktorého si vážite?

„Pred novembrom 1989 bol v strane takmer každý. A mnohí, čo neboli, chceli byť. Bol to predpoklad profesionálnej kariéry, štúdia detí, cestovania po svete a podobne. Áno, stretol som pred rokom 1989 ľudí, ktorí boli v komunistickej strane a vážil som si ich. Napríklad Ludvík Vaculík, Jozef Kučerák, Pavol Hoffman a mnoho ďalších. Väčšinu z nich však povyhadzoli zo strany po Pražskej jari a invázii v roku 1968."

15. Čo si myslíte o Petrovi Weissovi?

„Peter Weiss bol v čase, keď sme sa zoznámili, mladý ambiciózny komunista. Nebyť novembra 1989, určite by sa stal jedným z lídrov reformného krídla medzi členmi tejto strany. Akurát, keby nebol november 1989, tak by bol marec 1990, alebo nejaký podobný dátum, ktorý by sa stal symbolom konca éry komunizmu. Ten režim bol totiž odsúdený na zánik."

16. O novembri ste nakrútili sériu videí pre .týždeň, nakrútili ste dokument Dobré ráno, Slovensko. Povedali ste mi, že už teraz vám píšu kamaráti a známi, že prekrúcate históriu. Čo im konkrétne prekáža?

„Čo im prekáža konkrétne, naozaj neviem. Začali sme totiž dostávať negatívne reakcie v čase, keď sme ešte ani poriadne nezačali. Hlavná výčitka sa týkala Jána Budaja. Vraj sme ho odignorovali. No neodignorovali, a to dokonca ani potom nie, čo v našom projekte odmietol vystupovať."

17. Ako je možné, že ani lídri revolúcie nevidia revolúciu rovnako?

„Tým by som sa skutočne netrápil. Stará známa skúsenosť hovorí, že koľko interpretátorov, toľko interpretácií. Skôr ma mrzí, keď ide o zlý úmysel."

18. S filmom chodíte na rôzne besedy. Chápu mladí ľudia, čo to bol november?

„Nechápu a nečudujem sa. Mám pocit, že často nechápu ani ich rodičia a učitelia."

19. Naozaj pravda a láska víťazia nad lžou a nenávisťou?

„Ani náhodou, čo neznamená, že sa o to netreba usilovať - a to naplno, každý deň a celý život."

20. Toto je ikstý rozhovor o novembri, ktorý ste poskytli. Sám ste hovorili, že sa s nimi roztrhlo vrece. Máte ešte trpezlivosť poskytovať ďalšie pri budúcich výročiach?

„Úprimne? Nemám!"

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

Hlavné správy zo Sme.sk

Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar.
Dobré ráno

Dobré ráno: Prirovnávajú ho k Procházkovi. Končí Galko v politike?

Odídenci zo SaS pomohli otvoriť schôdzu.

Podcast Dobré Ráno.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Ako Ficovi chutí bezmocnosť

Prečo sa predseda Smeru hnevá na Bugára.

Peter Tkačenko

Proti Kiskovi už existuje tretie video, zatiaľ najkratšie

Kiska tvrdí, že za videami je poslanec Smeru. Podal trestné oznámenie.

Screenshot z tretieho videa proti Andrejovi Kiskovi.

Neprehliadnite tiež

Dobré ráno

Dobré ráno: Prirovnávajú ho k Procházkovi. Končí Galko v politike?

Odídenci zo SaS pomohli otvoriť schôdzu.

Podcast Dobré Ráno.

V noci zasiahne Slovensko silný vietor, odborníci zvýšili výstrahy

Na horách zvýšili výstrahu na tretí stupeň.

Ilustračné foto.

V nemocnici po premiérovi hospitalizovali aj Borisa Kollára

Dôvodom hospitalizácie je pravdepodobne choroba a celková vyčerpanosť.

Boris Kollár.

O Mikulášovi Varehovi rozhodne Najvyšší súd. V jeho neprítomnosti

Odvolací senát dá bodku za prípadom ešte z roku 1999.

Mikuláš Vareha vlani krátko po prepustení z väzenia v Sabinove. Do Bratislavy nepríde.