20 ĽUDÍ,KTORÍ RIADILI SLOVENSKO

Čo znamenal november pre ľudí, ktorí riadili Slovensko

Keď politici hovoria o novembrových udalostiach, najčastejšie padajú slová zmena a sloboda. Prečítajte si, ako si revolučné zmeny pamätajú ľudia, ktorí menili Slovensko.

(Zdroj: Ilustračné - SITA)

Keď politici hovoria o novembrových udalostiach, najčastejšie padajú slová zmena a sloboda. Niektorí hovoria o šoku. Pozrite si ako si revolučné zmeny pamätajú ľudia, ktorí riadili Slovensko.

Čo pre vás znamenal november 1989?

MICHAL KOVÁČ

kovac_cibulkova_res.jpg(prezident SR 1993 - 1998)
Veľkú zmenu režimu. Z totalitného sa zrodil demokratický. Naučiť sa však žiť v demokratickom režime nejde zo dňa na deň, len zmenou zákonov. Na to treba cieľavedomé úsilie väčšiny občanov, a to sa nám zatiaľ úplne nedarí.

RUDOLF SCHUSTER

schuster_sita_res.jpg(prezident SR 1999 - 2004, predseda Slovenskej národnej rady 1989 - 1990)
Je to začiatok zásadných zmien života nás všetkých v bývalom Československu. Domnievam sa, že november si zaslúži trvalú pozornosť historikov, a že k objektívnemu posúdeniu dôjde možno až o 50 rokov. Jedno je isté už teraz. November umožnil Slovensku stať sa plnoprávnou súčasťou demokratickej Európy aj euroatlantických bezpečnostných štruktúr.

IVAN GAŠPAROVIČ

gasparovic_sita1_res.jpg(prezident SR 2004 - súčasnosť, predseda SNR 1993 - 1994 aj Národnej rady SR 1994 - 1998)
Patrí medzi najvýznamnejšie udalosti novodobej histórie nášho národa. Slobody - toho najvzácnejšieho prirodzeného práva človeka - sme sa dočkali po vyše štyridsiatich rokoch. Nebol začiatkom revolúcie, ale pokračovaním a vyvrcholením nespokojnosti a túžby ľudí po slobode, ktorú si uvedomili po roku 1968. Bol politickým zlomom, ktorý nakoniec priviedol Slovákov k najvážnejšiemu rozhodnutiu - budovaniu Slovenskej republiky. Som hrdý na úspechy, ktoré dosiahla. Som presvedčený, že demokratické zmeny po páde železnej opony, priniesli najmä pozitívne zmeny.

FRANTIŠEK MIKLOŠKO

miklosko_somogyi_res.jpg(predseda Slovenskej národnej rady 1990 - 1992)
Štyridsaťdva rokov svojho života som žil v prostredí neslobody. Od detstva stále niekoho v mojom okolí zatvárali pre svedomie do väzenia. Preto som nikdy komunizmu neveril a nevidel som možnosť jeho obnovy. Na Vianoce 1989 som prvýkrát v živote prežil to, že žijem v slobode. Ten pocit, ten kontrast s celým predchádzajúcim životom, bol taký silný, že to stále v sebe nosím a zrejme až do smrti bude vo mne.

JOZEF MIGAŠ

migas_tasr_res.jpg(predseda Národnej rady 1998 - 2002)
Predovšetkým zmenu, ktorú bolo možné očakávať a predbežne definovať. Po prvé, že dovtedajší režim sa vyčerpal, stratil dych a prepadol sa ako stará povala. Väčšina občanov Slovenska nechcela žiť v takých pomeroch a chcela zmenu. Po druhé, že zmena nebude iba kozmetická, ale zásadná, že dôjde k podstatnej zmene vlastníckych vzťahov, politického režimu, demokracie a slobody. Jednoducho, že to bude zmena revolučná, aj keď nie vojensko-konfrontačná. Chvalabohu, že to tak vyšlo.

PAVOL HRUŠOVSKÝ

hrusovsky_funtal_res.jpg(predseda Národnej rady 2002 - 2006)
Nádej, ktorá vyžadovala veľkú trpezlivosť, odvahu a múdrosť. Historickú zmenu v celej strednej Európe možno považovať za jednu z najdôležitejších udalostí 20. storočia. Bola to zmena tváre celej krajiny. Pre mňa to boli prvé dotyky so slobodou. Aj napriek obavám zo súčasnej politickej garnitúry som presvedčený, že Slovensko dosiahlo počas samostatnosti významné úspechy, ktoré by sa bez novembra '89 neuskutočnili. Osobne som mal tú česť sa aktívne podieľať na všetkých spoločensko-politických zmenách, meniacich charakter našej krajiny. Aj za to vďačím 17. novembru a všetkým, ktorí sa na tejto zmene podieľali, za čo im patrí česť a uznanie.

PAVOL PAŠKA

paska_sita_res.jpg(predseda Národnej rady 2006 - súčasnosť)
Doba bola tehotná na zmeny a plná očakávaní. November ma zastihol v za riadení národného výboru, kde sme žili diskusiami o budúcnosti. Nočný bar a diskotéka, vtedy azda najmodernejšia v republike, priťahovali stovky, najmä mladých ľudí. Preto po vzniku študentského hnutia bolo prirodzené organizovať podujatia na podporu - finančné zbierky alebo diskusie s predstaviteľmi novembra. Dnes s rovnakou radosťou z titulu svojho postavenia pripravujem dôstojné pripomenutie si chvíle, ktorá bola medzníkom v našich dejinách.

MILAN ČIČ

cic_filan2_res.jpg(premiér 1989 - 1990, predseda Ústavného súdu 1993 - 2000)
Bol to šok. Šok v tom zmysle, že som nepočítal s tým, že to tak rýchlo celé padne. Predpokladal som, že sa to neskončí dobre. Predpokladal som, že musí dôjsť k zániku tej ideológie, len som nepočítal, že to bude v novembri. S tým asi nepočítal nikto. Keby som to nebol privítal, tak by som nebol ani predsedom prvej vlády. To nebol špás. Ľutujem, že do dnešného dňa sa nepodarilo naplniť všetko, čo sme vtedy mali vo vládnom programe.

VLADIMÍR MEČIAR

meciar_tasr_res.jpg(premiér 1990 - 1991, 1992 - 1994, 1994 - 1998)
Do uzávierky prílohy na otázku SME neodpovedal.

JÁN ČARNOGURSKÝ

carnogursky_cibulkova_res.jpg(premiér 1991 - 1992)
Osobne prepustenie z väzenia a skok do vlády a vysokej politiky na viac než desať rokov. Nadosobne koniec umelého spoločenského systému, ktorý brzdil spoločnosť. Okrem iného umožnil osamostatnenie Slovenska a získali sme legitimitu pre rovnoprávnu účasť na súčasnom usporiadaní Európy. Naši ľudia získali možnosť slobodne rozvíjať svoj talent, niektorí talent na zlé. Mne sa otvorili dvere k ďalšiemu paradigmatickému postoju po strane Ruska.

JOZEF MORAVČÍK

moravcik_tasr1_res.jpg(premiér 1994)
Uzavrel významnú kapitolu v mojom živote. Pokusy o reformu sovietskeho modelu socializmu sa aj pre mňa skončili. Veril som, že budeme môcť aj u nás rozvíjať západoeurópsky model sociálne spravodlivej spoločnosti, že nám to môže priniesť vyššiu kvalitu života. November ‚89 nám otvoril šance vo večnom zápase o sebazdokonaľovanie. Kto čakal viac, musí byť sklamaný.

MIKULÁŠ DZURINDA

dzurinda_tasr_res.jpg(premiér 1998 - 2006, predseda SDKÚ)
November '89 vnímam ako zásadnú zmenu. Ako úžasnú šancu, v ktorú som už možno ani neveril. Bol vyjadrením odporu, aj keď vo väčšine neviditeľného, proti totalite a diktatúre jednej strany a obrovskej túžby miliónov obyčajných ľudí po slobode a demokracii a začlenení sa k Západu. Po desaťročiach neslobody konečne uvoľnil energiu, ktorá spočíva v každom človeku a vytvára jeho talent, schopnosti a ašpirácie.

ROBERT FICO

fico_sita_res.jpg(premiér 2006 - súčasnosť, predseda Smeru)
Odmietol sa vyjadriť. „Váš denník je čisto protivládny, čo predseda vlády rešpektuje. Nebude však rešpektovať prekrúcanie jeho stanovísk, úmyselné zmeny zmyslu jeho odpovedí a ich zneužívanie na škandalizáciu predsedu vlády za každú cenu."

JÁN MAZÁK

mazak_tasr_res.jpg(predseda Ústavného súdu 2000 - 2006)
Výzvu, šancu a súčasne obavu. Ako sudca som chápal, že ak sa naplnia ciele nežnej revolúcie, tak sa, pozitívne, dotknú aj ľudí v talároch. Po rokoch treba popravde povedať, že sme mohli dosiahnuť viac. Výzva trvá, šancu sme azda ešte nepremárnili a, ako sledujem súčasné problémy v súdnictve, opodstatnená je aj moja pôvodná, hoci trochu pozmenená obava, kamže to smerujeme, hádam nie naspäť.

IVETTA MACEJKOVÁ

macejkova_tasr_res.jpg(predsedníčka Ústavného súdu 2007 - súčasnosť)
Nežná revolúcia pre mňa okrem veľkých zmien v spoločnosti znamenala aj pozitívny zlom v mojom profesijnom živote. Otvorila sa mi cesta do justície, pretože som vždy chcela byť sudkyňou a do novembra '89 to nebolo možné, keďže som nemala stranícku príslušnosť.

JÁN FIGEĽ

figel_zakovic_res.jpg(člen Európskej komisie 2004 - 2009, predseda KDH)
Patrí medzi najvážnejšie zlomy v mojom osobnom, spoločenskom i európskom živote. Bolo to vyvrcholenie desaťročí utrpenia a obetí, úsilia a zápasov o slobodu a dôstojný život, o návrat do Európy.

BÉLA BUGÁR

bugar_funtal_res.jpg(zastupujúci predseda Národnej rady 2006, predseda Mostu-Híd)
Pád totalitného režimu a vstup na cestu budovania demokratického systému v našej krajine. Keď socialistický režim a ‚istoty‘ padli, ľudia, ktorí majú danosti, v novom režime tieto danosti vedeli využiť. Bola to a stále je aj výzva pre politikov, ako nastaviť sociálny systém, aby tí, ktorí danosti nemajú, neprepadli cez sociálnu sieť.

JÁN SLOTA

slota_sita_res.jpg(predseda SNS)
Najmä úľavu, že zvrátený, totalitný a prežitý režim, ktorý v histórii nemal obdobu, skončil na smetisku dejín, že sme získali slobodu ľudskú, ekonomickú a pluralitnú demokraciu, ktorá sa najmä v diktovaní silných už začína podobať na tú predtým. Pre mňa ako národniara má však najväčší význam získanie národnej slobody, keď si Slováci mohli uplatniť právo na vlastný štát. Nakoniec to bolo aj zadosťučinenie politickým väzňom, ktorí 40 rokov bojovali proti režimu, hoci smotanu zlízali len tzv. novembroví disidenti.

PÁL CSÁKY

csaky_tasr_res.jpg(predseda SMK)
Možnosť dôstojnejšieho života. Bol som a som zanieteným odporcom akéhokoľvek totalitarizmu, bol som aj odporcom bývalého režimu. Do procesov v rokoch 1989 a 1990 som sa zapojil organicky.

ŠTEFAN HARABIN

harabin_funtal_res.jpg(predseda Najvyššieho súdu)
Na otázku SME neodpovedal.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 4. Prijatie delegácie rektorov ekonomických univerzít z Indonézie
 5. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 7. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 8. Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú zlé doplnky
 9. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 12 063
 2. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 8 566
 3. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 7 599
 4. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 6 229
 5. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 5 898
 6. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 5 696
 7. Viete, čo kupujete? Ako rozoznať kvalitný chlieb od nekvalitného 5 364
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 5 314
 9. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 3 606
 10. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 3 170

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Jeden za všetkých, všetci za jedného. Čo má Kaliňák s tromi mušketiermi

Dom, v ktorom býva minister vnútra Robert Kaliňák, je pomenovaný podľa Aramisa z Troch mušketierov. Susedmi sú Athos a Porthos.

PRIMÁR

S vekom lekára môže stúpať aj počet úmrtí pacientov

Lekárom nad šesťdesiat úmrtnosť pacientov stúpla.

Neprehliadnite tiež

Autá tajnej služby videla celá ulica. Ako sledovali Kováča mladšieho

Ústavný súd má necelé dva týždne na to, aby rozhodol o osude Mečiarových amnestií. Ak ich zruší, pred súd sa postaví aj bývalý šéf SIS Ivan Lexa.

EU Observer: ruskí špióni verbujú aj Slovákov

Spôsob, akým sa kluby ruských bojových umení rozrastajú po Európe, nie je podľa analytikov prirodzený.

Najskôr partneri, potom nepriatelia na život a na smrť. Príbeh Sýkorovej vraždy

Zlikvidovať mafiána Miroslava Sýkoru mala podľa kľúčového svedka záujem aj Slovenská informačná služba.

Rozvody na dohodu a ústupky homosexuálom Žitňanskej stopla SNS

Ministerka zatiaľ nepovedala, či sa agendu pokúsi pretlačiť aj napriek odporu jednej z koaličných strán. Poslanci chcú pri ťažkých témach radšej status quo.