Pôvodný text agentúry SITA sme o 21:30 nahradili autorským článkom SME.
LONDÝN. Svoj rezervovaný postoj k pádu komunizmu predviedol Robert Fico pri príležitosti 20. výročia nežnej revolúcie činmi, ale aj rečami. Deň pred výročím išiel navštíviť Rusko a Vladimira Putina. V deň výročia si dohodol prednášku na University College of London.
Fiko, ako raz nazval premiéra predstaviteľ školy, pred asi 130 hosťami, zopakoval približne dve tretiny svojej prednášky, ktorú mal v piatok v Bratislave. Plynulou angličtinou čítal z papiera, kde mal viaceré pasáže preškrtnuté.
Premiér opäť útočil na lídrov revolúcie, že sa bez hanby dohodli s bývalými komunistami a spolu zostavovali vládu. „Veľmi skoro vysvitlo, že tribúni revolúcie neboli vždy len féroví, boli v tom aj stranícke a ekonomické záujmy,“ povedal Fico.
Odsek o tom, ako si za socializmu dokázal našetriť na dovolenku na Malte, v prejave ponechal. „Ako môže niekto oceniť november 1989?“ pýtal sa Fico, keď sa nenaplnili slová o vysokej životnej úrovni.
Ponúkol sa sám
Predseda vlády Robert Fico ponúkol University College of London svoju prednášku v deň 20. výročia nežnej revolúcie sám, povedal to hovorca školy David Weston. Premiér škole oznámil, že bude v tom čase v Londýne a má stretnutie s britským premiérom Gordonom Brownom.
Fico v škole študoval začiatkom deväťdesiatych rokov, získal Masarykovo štipendium. Po návrate z Britských ostrovov sa večer zúčastnil na slávnostnom koncerte v SND, ktorý pri príležitosti revolúcie zorganizoval jeho stranícky kolega zo Smeru a predseda parlamentu Pavol Paška.
Vládny špeciál sa preto, aby to premiér stihol, počas dňa premiestnil z letiska Stansted na letisko Heathrow, odkiaľ sa premiér dostal domov rýchlejšie.
Kritika
Fico poslucháčom na univerzite niekoľkokrát zdôraznil, že bez novembra by nebolo samostatné Slovensko. Dnes však už podľa neho polovica ľudí nevie, čo bolo VPN. Premiér kritizoval, že sme krajina závislá od automobilového priemyslu a že sme sem investorov nalákali na lacnú pracovnú silu.
On vraj nedopustí, aby sem prišli takí investori, ktorí budú túto závislosť prehlbovať. Fico dostal po svojej asi trištvrtehodinovej reči tri otázky. Všetky tri od Slovákov, ktorí žijú alebo študujú v Londýne a boli si ho vypočuť.
Ako chce zlepšiť vysoké školstvo?
Aj to bolo podľa Fica za komunizmu na lepšej úrovni, ak si odmyslíme ideologické nánosy. Špeciálne myslel na štúdium práva, ktoré ako absolvent vie porovnať. Dôvodom zlého stavu školstva je podľa premiéra aj to, že vysokých škôl je u nás veľa.
Podporuje preto ministra školstva v tom, ako udeľuje školám akreditácie alebo im ich odoberá. Druhú otázku mal slovenský Maďar. Ako by ste zlepšili postavenie Maďarov na Slovensku, keby ste boli Maďar? Fico odporučil aj toto: „Perfektne by som sa naučil po slovensky.“ Premiér počas prednášky povedal, že životná úroveň je na Slovensku nízka, čo je aj najväčší dlh novembra, ale pokiaľ ide o ľudské práva, sme vraj pápežskejší ako pápež.
Infozákon neche meniť
Ako to myslel, bola tretia otázka. Fico uviedol ako príklad to, že máme veľmi široko koncipovaný zákon o slobodnom prístupe k informáciám.
Nemyslí to vraj tak, že by mu prekážalo, že štátne orgány musia zverejňovať niektoré informácie, ale niekedy vraj žiadatelia pýtajú také množstvo informácií, že pohltia prácu celého úradu. Nechce vraj však infozákon meniť a vydrží to.
„Bolo to veľmi vnútropolitické. Čudujem sa, že dve tretiny sa zhodovali s tým, čo hovoril pred Slovenskou akadémiou vied,“ povedal SME jeden zo slovenských pozorovateľov diskusie, ktorý bol o premiérovom prejave v Bratislave informovaný z médií. Fico podľa neho opäť ukázal svoj revizionistický prístup k novembru 1989, a vyzdvihoval hlavne to, čo bolo za komunizmu dobré.
Na univerzitnú toaletu niekto po prednáške nalepil obrázok karikaturistu SME Shootyho, kde zobrazil Fica bez chrbtovej kosti. Premiér za ňu žaluje SME.

Beata
Balogová
