KOŠICE. V nedeľu Levoča, v pondelok dve projekcie dokumentu Dobré ráno, Slovensko a tri besedy v Košiciach, včera Dunajská Streda, Trnava a Bratislava, predtým Fiľakovo, dnes Levice...
„Čas je pre mňa stále vzácnejší. Nemám chuť ho strácať s ľuďmi, ktorí si november nevšimli, či v tom čase kachličkovali svoju kúpeľňu. Aj keď je to pre mňa strašlivá štreka, a niekedy mám pocit, že fyzicky i psychicky som hotový, rád ho venujem ľuďom, pre ktorých má november 89 dodnes kľúčový význam," povedal v pondelok podvečer v Košickom Dome umenia na spomienkovom večere jeden z hlavných protagonistov Nežnej revolúcie.
Fedor Gál putuje po krajine s dokumentom Dobré ráno, Slovensko. Sprevádza ho režisér Martin Hanzlíček, v Košiciach mu robili spoločnosť českí disidenti Sváťo Karásek a Zdeněk „London" Vokatý a bývalý rektor Univerzity P. J. Šafárika Lev Bukovský.
Spláca dlhy
„Splnil som dlh voči sebe i ľuďom. Štvú ma rôzne dezinterpretácie, polopravdy a lži o novembri. Ja viem, každý má svoju pravdu, ale fakty, tie sú dôležité... Keby sme ten film ukončili, odovzdali do televízie a neabsolvovali túto púť, vedeli by sme toho o sebe i o ľuďoch na Slovensku oveľa menej. Vraciame sa do Prahy oveľa múdrejší," povedal po príjemnom večere strávenom s Košičanmi Fedor Gál, spoluator námetu a scenára.
Dobré ráno, Slovensko, je retrospektívou ľudí z Bratislavy, Košíc, Rožňavy a z ďalších miest a mestečiek, ktorí pre dvadsiatimi rokmi stáli pri zrode slobody. A pre diváka nečakaný zdroj energie, ktorú chtiac-nechtiac stráca v súčasnej slovenskej realite. „Keď už nič iné, ľudia v sále a diskusia mi prinavrátili pocit spolupatričnosti. Uvedomila som si, že, našťastie, nie som v tom, čo nás po dvadsiatich rokoch obklopuje, sama," povedala herečka a jedna z tribúnok revolúcie v Košiciach Ľuba Blaškovičová.

Beata
Balogová
