Bratislava 11. apríla (TASR) - Stabilizáciu súdnej moci na Slovensku znamená podľa ministra spravodlivosti SR Jána Čarnogurského prijatý zákon o Súdnej rade SR.
Ako vyhlásil pred novinármi, Súdna rada nebude objektom politických vplyvov a na jej rozhodovanie nebude mať vplyv vláda, parlament ani prezident SR.
Minister vydá pokyn predsedom jednotlivých súdov, aby 34 takzvaných štvorročných sudcov po 17. apríli 2002 nesúdilo. Podľa prijatého znenia zákona sa im zachováva funkcia sudcu, Čarnogurský však nechce riskovať a bude rešpektovať pripomienky, ktoré odzneli pri jeho prerokovávaní v parlamentnom ústavnoprávnom výbore. Obdobie, keď nebudú súdiť, odhaduje minister, pokiaľ sa ustanoví Súdna rada, približne na tri mesiace.
Čarnogurský ďalej novinárom povedal, že vláda ešte nediskutovala o návrhoch na troch kandidátov do Súdnej rady, ktorých musí vymenovať.
Súdnu radu SR zaviedla do právneho poriadku SR ako nový samosprávny orgán súdnictva novela Ústavy SR. Spôsob ustanovenia členov Súdnej rady, jej pôsobnosť, organizáciu a vzťah k orgánom správy súdnictva a k orgánom sudcovskej samosprávy sú predmetom predloženého zákona. Súdna rada SR bude rozhodovať o pridelení a preložení sudcu, voliť a odvolávať členov a predsedov disciplinárnych senátov a predkladať prezidentovi návrhy na vymenovanie a odvolanie sudcov, predsedu a podpredsedu Najvyššieho súdu a vyjadrovať sa o návrhoch rozpočtu Najvyššieho súdu.
Tento samosprávny orgán súdnictva bude mať 18 členov. Jeho šéfom bude predseda Najvyššieho súdu SR a o ďalších členoch rozhodne NR SR a zvolí troch, rovnaký počet vymenuje prezident, obdobne aj vláda a ôsmi vzídu z volieb medzi sudcami SR.
Súdna rada SR preberie aj niektoré doterajšie právomoci Rady sudcov SR a stane sa nezávislým reprezentantom súdnej moci. Vznikom Súdnej rady zanikne Rada sudcov SR. Rada sa stane garantom nezávislosti a samosprávy súdnictva na Slovensku a zaradí sa medzi najvýznamnejšie ústavné orgány.
*mh som