Pôvodný text tlačových agentúr sme o 20:52 nahradili autorským článkom SME
BRATISLAVA. Poloprázdne hľadisko a protest proti vystúpeniu bývalých komunistov. Tak sa dá zhrnúť stredajšie spomienkové podujatie k 20. výročiu nežnej revolúcie pod taktovkou predsedu Národnej rady Pavla Pašku (Smer).
Priami organizátori a účastníci novembrových udalostí spred 20 rokov, ktorí so svojou účasťou najprv váhali pre pozvaných bývalých komunistov, sa však nakoniec, na rozdiel od poslancov koalície Smer, HZDS, SNS, rozhodli prísť.
„Predseda parlamentu splnil dohodu a podmienky, ktoré sme si dali, preto sme sem prišli,“ vysvetlil dôvody Martin Bútora.
Novembroví aktivisti žiadali, aby Paška skrátil svoje úvodné slovo, aby sa z konferencie nestala politická akcia, zároveň trvali na tom, že všetci organizátori 17. novembra – študenti, občianski aktivisti i disidenti vystúpia spoločne a to ešte pred bývalými komunistami Čičom a Schusterom.
Ich prítomnosť však napríklad neprekážala bývalým disidentom Františkovi Mikloškovi či Jánovi Čarnogurskému. „Súhlasím, že tu sedia, nesúhlasím s ich názormi. O tom je demokracia, že každý môže povedať svoj názor,“ reagoval na prítomnosť bývalých komunistických funkcionárov László Nagy (Most-Híd).
Ešte pred vystúpením posledného prednovembrového ministra spravodlivosti Milana Čiča však zareagovali kresťanskí demokrati. Šesť členov KDH na protest odišlo z konferenčnej miestnosti.
„Sme presvedčení, že nie je možné relativizovať 17. november a pán Čič bol vtedy predstaviteľom Komunistickej strany. Z našej strany to bol znak protestu,“ povedal Pavol Abrhan z KDH.
Že mu ubudlo poslucháčov, si všimol aj samotný Čič. „Ja som kresťan-katolík, ja im odpúšťam,“ reagoval na odchod kresťanských demokratov z konferencie. Podľa šéfa parlamentu gesto členov KDH len potvrdilo správnosť podujatia, ktoré zorganizoval.
„Toto je dôkazom, že na Slovensku má každý právo slobodne prejaviť svoj názor,“ povedal.

Beata
Balogová
