Bratislava 11. apríla (TASR) - Štátne orgány budú postupovať jednotne pri používaní informačno-technických prostriedkov. Kontrolu nad tým, či príslušníci polície, SIS, Vojenského spravodajstva, Zboru väzenskej a justičnej stráže a colnej správy ich použili oprávnene, bude mať parlament. Vyplýva to zo zákona o ochrane súkromia, ktorý dnes poslanci definitívne schválili.
Išlo o poslanecký návrh, ktorým sa odstránili nedostatky v doteraz platnej právnej úprave o spôsobe používania informačno-technických prostriedkov. Predkladatelia upozornili na rozpor s ústavou a nejasné pravidlá pre rozhodnutie o ich využití. Tento postup sa jasne upravil dnes schváleným zákonom. Štátne orgány oprávnené so súhlasom sudcu použiť uvedené prostriedky majú možnosť ich využiť iba v rozsahu účelu vymedzeného zákona. Zákonom sa stanovili údaje, ktoré štátny orgán musí sudcovi predložiť.
Do ďalšieho legislatívneho procesu poslanci dnes postúpili novely zákona o súdoch a sudcoch a o daniach z príjmov, ktorú predložil Jirko Malchárek.
Podporu v pléne nenašli dva návrhy noviel od poslanca Malchárka o rezervách a opravných položkách a o dani z pridanej hodnoty. Poslanci tiež rozhodli, že nebudú pokračovať v rokovaní o novele zákona o obecnom zriadení.
V druhom čítaní sa neocitol ani návrh skupiny poslancov o poskytnutí jednorazovej peňažnej sumy politickým väzňom, osobám násilne odvlečeným do Sovietskeho zväzu, rehoľníčkam, rehoľníkom a kňazom internovaným v centralizovaných kláštoroch, zastreleným pri pokuse opustiť územie Československa, usmrteným príslušníkmi Štátnej bezpečnosti, zastreleným inváznymi jednotkami počas vpádu spojeneckých vojsk Varšavskej zmluvy do Československa, ako aj dlhodobo prenasledovaným a perzekvovaným občanom vedeným na tajnom zozname Ústredného výboru Komunistickej strany Československa.
*ad pa
NNNN