Bratislava 11. apríla (TASR) - Prezident SR Rudolf Schuster rešpektuje, že poslanci NR SR využili svoje právo a opakovane schválili zákon o Súdnej rade SR. Trvá však na svojich výhradách k tejto právnej norme.
V reakcii na dnešné schválenie novej právnej normy, ktorú prezident minulý týždeň vrátil poslancom s pripomienkami na opätovné prerokovanie to dnes uviedol pre TASR prezidentov hovorca Ján Füle. Zákon po opakovanom schválení parlamentom bez ohľadu na názor hlavy štátu vyjde v Zbierke zákonov a vstúpi do platnosti. Prezidenta podľa slov jeho hovorcu teší, že zákonodarný zbor akceptoval aspoň niektoré jeho pripomienky.
Prezident Schuster formuloval trinásť pripomienok k zákonu, ktorého prijatie si vyžiadala novelizácia Ústavy SR. Z prezentovaných pripomienok parlament akceptoval len štyri, aj tie majú skôr technický charakter. Poslanci sa však pri hlasovaní nestotožnili s prezidentovými najvážnejšími výhradami, ktoré sa týkali spôsobu odvolávania členov Súdnej rady SR a vykonávania funkcie sudcov zvolených na štyri roky po uplynutí ich volebného obdobia v zákone ošetruje ustanovením. Prezident ho považuje za odporujúce Ústave SR.
Súdnu radu zaviedla do právneho poriadku SR ako nový samosprávny orgán súdnictva novela Ústavy SR. Bude rozhodovať o pridelení a preložení sudcu, voliť a odvolávať členov a predsedov disciplinárnych senátov a predkladať prezidentovi návrhy na vymenovanie a odvolanie sudcov, predsedu a podpredsedu Najvyššieho súdu a vyjadrovať sa o návrhoch rozpočtu Najvyššieho súdu SR. Súdna rada SR bude mať 18 členov. Jej šéfom bude predseda Najvyššieho súdu SR. O troch členoch rozhodne NR SR, rovnaký počet vymenuje prezident, vláda, ôsmi vzídu z volieb medzi sudcami SR.
Prezident Schuster mal výhrady už voči pôvodnému návrhu zákona, ktorý vrátil parlamentu ešte koncom minulého roka. Vláda následne vo februári schválila nový návrh zákona o Súdnej rade SR z dielne Ministerstva spravodlivosti SR. Parlament ho prijal v skrátenom legislatívnom konaní 21. marca, ale prezident Schuster odmietol aj druhý návrh a 4. apríla ho znovu vrátil do parlamentu.