BRATISLAVA. Zajtra by som to pokojne povedal znova, povedal prvý prezident slobodného Československa Václav Havel včera v Bratislave. Na mysli mal vetu o pravde a láske, ktoré zvíťazia nad lžou a nenávisťou.
Mnohí sa mu posmievali, že je patetická, Havel aj s odstupom 20 rokov verí, že demonštrácia stotisícového davu, na ktorej ju vyslovil, si ju žiadala.
V Bratislave zjavne unavený Havel absolvoval debatný maratón. Najprv mu udelili čestné občianstvo mesta, nasledoval diskusný panel na Stredoeurópskom fóre s intelektuálmi a večer ukončil v Opere SND, kde diskutoval s Bratislavčanmi.
Ešte predtým sa podvečer stretol s kamarátmi a predstaviteľmi Maďarskej nezávislej iniciatívy. Tá včera oslavovala dvadsať rokov od svojho vzniku. S Lászlóom Szigetim, Lászlóom Nagyom, Lajosom Grendelom, Péterom Hunčíkom a ďalšími hovoril o Maďaroch na Slovensku. Maďari vôbec ako prví počas revolúcie založili politické zoskupenie a od začiatku stáli popri VPN.
Napriek zdravotným problémom sa snažil byť milý, žartoval, usmieval sa a ochotne sa podpisoval svojím srdiečkom jedným ťahom všetkým, ktorí ho zastavili. „Pripomínate mi otca,“ povedal exprezidentovi jeden Bratislavčan.
Ide to pomaly, ale dobre
Havel hovorí, že vývoj v postkomunistických krajinách ide pomalšie, ako si kedysi myslel. Napriek tomu podľa neho ide dobrým smerom.
„Niečo sa musí zmeniť v každom z nás, práve toto je asi to najťažšie,“ hovoril o existenciálnej revolúcii. Situácia sa zmení, keď do verejného života vstúpia ľudia, ktorí nevideli, ako sa ich rodičom láme chrbtová kosť, budú sebavedomejší a nebudú zaťažení minulosťou. Tak to podľa Havla bolo aj v Nemecku po druhej svetovej vojne.
Slušných ľudí vyzval, aby vstúpili do politiky a zobrali na seba zodpovednosť. Kritizoval politické strany. Ak sa povie, že niečo má politické pozadie alebo motív, znamená to, že je to podozrivé, hovoril.
Sloboda je dôležitejšia
V prejavoch troch najvyšších slovenských ústavných činiteľov k 17. novembru sa rôznym spôsobom opakovalo, že ľudia nemôžu oceniť novembrovú revolúciu, ak spolu so slobodou nemajú čo jesť. Hovorili aj o tom, že ľudia potrebujú nielen slobodu, ale aj misu šošovice a oceňovali sociálne istoty, ktoré boli počas komunizmu. „Sloboda je najdôležitejšia,“ povedal na to prezident.
Odpovedal aj na otázku, či je ešte niečo o 17. novembri, čo by chcel vedieť a nevie to. Okrem serióznych kníh, ktorých vyšlo veľa, sú podľa Havla aj rôzne výmysly. Priznal, že má deravú pamäť a seriózne knihy o novembrových dňoch číta rád a s napätím a vždy ho prekvapí, čo zaujímavé sa dočíta a na čo už dávno zabudol.

Beata
Balogová
