Ján Slota a Rafael Rafaj predložili do Národnej rady návrh zákona na podporu vlastenectva.
BRATISLAVA. „Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť a oddanosť Slovenskej republike, jej ústavným zásadám a jej demokratickému zriadeniu.“
Tak sa začína sľub vernosti Slovenskej republike, ktorý by mal podľa návrhu zákona z dielne SNS priložením dvoch prstov na ústavu skladať každý „novopečený“ občan pri preberaní občianskeho preukazu, primátor, poslanec či štátny úradník.
Vlastenectvu by najviac pomohlo, keby Slota zmizol z parlamentu, myslí si Lukáš Fila
K boju proti „národnému bezvedomiu“ majú podľa autorov - šéfa SNS Jána Slotu a šéfa poslaneckého klubu strany Rafaela Rafaja - prispieť aj školy. V každej učebni má byť štátny znak, zástava, text hymny a preambula ústavy. Zákon má byť platný od 1. apríla budúceho roka.
Prekonali premiéra Kedy navrhli hrať hymnu pred každým rokovaním parlamentu a vlády, pred prvou vyučovacou hodinou v týždni na školách, pred začiatkom každého verejného zhromaždenia obce, mesta či samosprávneho kraja a ich zastupiteľstiev raz denne by mala hymnu zahrať aj Slovenská televízia.
Návrh SNS výrazne prekonáva úvahu premiéra Roberta Fica, ktorý 1. septembra ku Dňu Ústavy SR povedal, že si vie predstaviť, že školský týždeň by sa v pondelok ráno mohol začínať vztýčením zástavy na škole a spievaním hymny. Návrh SNS počíta s hymnou v školách každé ráno.
„Z úcty k stovkám národovcov, ktorí trpeli za národné presvedčenie, osobitne z úcty ku generáciám bernolákovcov a štúrovcov, vnímame zodpovednosť za dorastajúcu mládež, ktorej chýba jasné vedomie slovenskej identity,“ odôvodňuje SNS návrh zákona.
Inšpiráciu hľadali autori v Spojených štátoch amerických. „Američania menej o vlastenectve a patriotizme rozprávajú a viac konajú,“ hovorí Rafaj. Americký „vlastenecký zákon“ z roku 2001 je podľa neho komplexnejšou normou, podobnou zákonu na ochranu republiky, ktorý SNS tiež plánuje parlamentu predložiť.
Či súčasný návrh získa podporu, nie je jasné, Rafaj sa spolieha na podporu koalície, prípadne KDH.
Väčšina poslancov návrh zákona ešte nevidela. Smer považuje za povinnosť zaoberať sa návrhom koaličného partnera, opozícia sa zhoduje, že vlastenectvo sa nedá uzákoniť.
Pochybnosti historika „Je potrebné podporovať vlastenectvo, ale nie formou zákona. Je to cesta, ktorú pred rokom 1989 uplatňovali na podporu socializmu komunisti,“ hovorí Pavol Abrhan z KDH. Predseda poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos považuje zákon za „hlúposť a nepochopenie doby“. „Najväčším prejavom ich vlastenectva bude, keď prestanú vykrádať štátny rozpočet,“ odkázal Stanislav Janiš z SDKÚ.
Historikovi Janovi Peškovi zo Slovenskej akadémie vied návrh pripomína sľub, aký v bývalom režime museli skladať duchovní. Bez neho nemohli vykonávať svoje povolanie. „Človek môže byť na Slovensko hrdý vtedy, keď to bude prosperujúci, demokratický štát a súčasť demokratického spoločenstva, nie keď mu to niekto prikáže v zákone,“ myslí si Pešek.
Vlastenecký zákon

Beata
Balogová
