Je však nespokojný, že parlament tento zákon neprijal už v marci minulého roku, aby Súdna rada, rozhodujúca aj o personálnych otázkach v justícii, mohla fungovať už po schválení novely Ústavy SR od 1. júla 2001.
"Som rád, že zákon bol prijatý, ale nikdy nemôžem súhlasiť s tým, aby sa prijímali protiústavné a nekvalitné zákony," spresnil dnes pre TASR Harabin. Pripomienky prezidenta Rudolfa Schustera k predmetnému zákonu v piatich bodoch boli aktuálne a išlo o zjavne protiústavné situácie. Desivým momentom pre predsedu NS SR je skutočnosť, keďže parlament prezidentove pripomienky neakceptoval, zakladanie budúcej Súdnej rady SR na protiústavnosti. Harabin predpokladá, že zákon skončí na Ústavnom súde SR. Schválený zákon totiž podľa Harabina okrem iného vytvoril prvýkrát v histórii a v Európe "unikátny" model, keď existuje kategória sudcu, ktorý síce nepojednáva, ale poberá sudcovský plat. Takáto situácia môže trvať aj pol roka a môže spôsobiť prieťahy v súdnom konaní. Sudcovia zvolení do funkcie na štyri roky po uplynutí lehoty tak nebudú môcť súdiť, ale budú poberať plat. V súčasnosti k 26. marcu vypršalo 4-ročné obdobie už 34 sudcom.
Podľa Harabina je tiež otázne, ako sa podarí poslancom, ktorí podľa zákona volia troch členov Súdnej rady SR, zhodnúť na kandidátoch. Vážnym problémom pre fungovanie Súdnej rady SR môžu byť aj finančné prostriedky, ktoré v štátnom rozpočte na jej činnosť vyčlenené neboli. Harabin zdôraznil, že použiť peniaze z rozpočtovej kapitoly NS SR by bolo porušením rozpočtovej disciplíny a v tom prípade by hrozilo trestné stíhanie jeho osoby. Zabezpečiť financie na fungovanie Súdnej rady som požadoval v minulosti už aj od premiéra Mikuláša Dzurindu, dodal.
Samosprávny orgán súdnictva, ktorý bude rozhodovať o všetkých dôležitých personálnych otázkach v justícii, bude mať 18 členov. Jeho šéfom bude automaticky predseda Najvyššieho súdu SR, o ďalších členoch rozhodne NR SR a zvolí troch, rovnaký počet vymenuje prezident, obdobne aj vláda a ôsmi vzídu z volieb medzi sudcami SR.