SME

Na vysvetlenie rektora Trenčianskej univerzity Mikolaj nepočkal

Školský výbor jednohlasne schválil uskutočnenie poslaneckého prieskumu na pôde Trenčianskej univerzity. Rektor Miroslav Mečár však meral cestu do parlamentu zbytočne.

BRATISLAVA. Rektor Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka Miroslav Mečár meral cestu do parlamentu zbytočne. Po tom, čo zo školského výboru predčasne odišiel minister školstva Ján Mikolaj, navrhol poslanec Ferdinand Devínsky (SDKÚ-DS) ukončiť rozpravu výboru ešte pred zodpovedaním otázok opozície. Výbor však jednohlasne schválil uskutočnenie poslaneckého prieskumu na pôde univerzity. Rektor odišiel zo zasadnutia výboru bez komentára pre médiá.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pozvanie rektora autonómnej vysokej školy považuje Devínsky za spolitizovanie prípadu. Kauzu by mal primárne riešiť akademický senát. „Ak došlo k nejakým trestným činom, na to sú iné orgány, a ak nedošlo, má to riešiť akademický senát a orgány školy,“ tvrdí Devínsky. Poslanec navrhol ukončiť rozpravu, za čo zahlasovalo šesť členov

SkryťVypnúť reklamu

Za ukončenie rozpravy zdvihol ruku aj člen výboru za HZDS-ĽS Jozef Tarčák. Vzápätí však vyhlásil, že nesúhlasí s takýmto riešením situácie. „Som občan a ako občan by som rád vedel, čo sa tu deje,“ konštatoval Tarčák. Podľa neho by sa mal výbor téme venovať aspoň neverejne. „Otvorili ste si Pandorinu skrinku, tak si ju aj zatvorte,“ odkázal napokon opozícii Tarčák. Opoziční poslanci považujú odvolávanie sa na autonómnosť vysokých škôl za alibizmus.

Mečár na výbore rozprával len v úvode, keď mal priestor bez oponentov. Na jednej strane priznal pochybenia, na strane druhej odmietol obvinenia dekana Daniela Bánociho i členky Akademického senátu Drahomíry Janíkovej. „Je mi ľúto kolegu a kolegyne, ktorých považujem za čestných ľudí. Ak k nejakému pochybeniu došlo, tak nie z ich strany,“ konštatoval Mečár. Ako dodal, na škole zlyháva administratíva. Problematické vraj je, že do systému na zapisovanie známok majú prístup viacerí. „Keď má niekto do toho systému heslo, vie tam kliknúť, vie tam zapísať..starší učitelia nezapisujú, zapisujú to mladí asistenti,“ nešetril obvineniami Mečár. Podľa opozície sa Mečár skutočného problému na univerzite dotkol len okrajovo.

SkryťVypnúť reklamu

Na vysvetlenie rektora Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka Miroslava Mečára k pochybným diplomom na škole si nepočkal ani minister Mikolaj. Z parlamentného výboru odišiel predčasne. „Ja som ho nepozval, takže ani neviem, či vôbec príde,“ konštatoval Mikolaj. Po tom, čo ho novinári upozornili, že rektor Mečár už na výbor dorazil, minister dodal: „Tak to je jeho vec“.

Mikolaj sa odvoláva na stretnutie s Mečárom dva dni po začiatku kontroly, keď si vraj potrebné záležitosti vysvetlili. Zároveň však priznal, že pokračujúca kontrola objavila ešte ďalšie pochybenia. Mikolaj sa zatiaľ odmietol bližšie vyjadriť k medializovaným informáciám, že pochybne študovali nielen na Fakulte sociálno-ekonomických vzťahov, ale aj na Fakulte mechatroniky. „Tam zatiaľ kontrolu neplánujeme,“ povedal Mikolaj.

SkryťVypnúť reklamu

Po príchode na výbor Mečár poprosil výbor, aby zvážil prítomnosť médií. S neverejným zasadnutím by však museli súhlasiť tri pätiny členov výboru. Súhlasili piati poslanci, teda do schválenia chýbali dva hlasy. Mečár svoju požiadavku odôvodnil tým, že sa „dosť dlhé obdobie cíti ako fackovací panák“.

Podľa kontroly získali deti dekana Daniela Bánociho i členka Akademického senátu Drahomíra Janíková diplomy neštandardne rýchlo. Minister školstva Ján Mikolaj (SNS) informoval, že na základe prvej etapy kontroly jeho rezortom pozastavia prijímanie do prvého ročníka na bakalársky stupeň študijného programu ľudské zdroje a personálny manažment na Fakulte sociálno-ekonomických vzťahov. Mikolaj zároveň podal podnet prokurátorovi, aby prešetril pochybné vydávanie diplomov. Podľa neho škola porušila zákon v niekoľkých paragrafoch.

Školstvo

Ilustračné foto.

Zaviesť chcú aj príplatok v závislosti od ich výkonu a kvality práce.


TASR
Rómskí školáci v Sečovciach.

Čiastkové reformy robia zo segregácie oficiálnu politiku.


Kamila Gunišová a 1 ďalší 23
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 525
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 187
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 701
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 843
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 981
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 716
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 791
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 484
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu