Bratislava 11. apríla (TASR) - Poslanci Výboru Národnej rady SR pre zdravotníctvo sa dohodli na tom, aby Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR) a Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) predložili návrhy riešenia nepriaznivej situácie financovia zdravotníckych zariadení do utorka budúceho týždňa. Rokovanie výboru bolo zamerané na poskytovanie finančných prostriedkov ústavným zdravotníckym zariadeniam Všeobecnou zdravotnou poisťovňou, ktorej rozpočet schválila Národná rada SR.
Minister zdravotníctva SR Roman Kováč presadzuje limitovanie spotreby liekov v nemocniciach a v ambulanciách. Povedal, že sa to bude musieť robiť tak, ako v Čechách, Nemecku, Poľsku a Maďarsku. VšZP v súčasnosti prepočítava hranicu spotreby liekov, tá by sa mala pohybovať niekde v celoštátnom priemere a štandardnej odchýlke. Tieto limity sa musia dostať do zmlúv zdravotných poisťovní so súkromnými lekármi ako aj nemocnicami s tým, že ak tieto prekročia, lekári budú musieť znášať dôsledky. Podľa jeho názoru takýto postup pomôže znížiť predpisovanie liekov.
Ministerstvo zdravotníctva SR plánuje počas nasledujúcich troch mesiacov prijať opatrenia v spolupráci so zdravotnými poisťovňami a to zmeniť percentá v intersektorálnom členení. V tejto súvislosti Kováč spomenul, že Česká republika z celkového rozpočtu zdravotníctva vynakladá na lieky 24 percent, Maďarsko 20 percent a SR až 40 percent, čo je podľa neho priveľa.
Roman Kováč odmietol chýry o tom, že si pacienti musia sami hľadať lôžkové zariadenia, ktoré ich ošetria. Niektoré nemocnice podľa jeho slov odsúvajú hospitalizáciu chronických pacientov, ale nie akútne prípady. Podľa jeho informácií čakacie doby na operácie u chronicky chorých pacientov sa pohybujú od dvoch týždňov. Najdlhšia čakacia doba od dvoch mesiacov do jedného roka je na operácie s umelými kĺbmi, ktoré závisia od finančných prostriedkov.
Za folklór opozičných poslancov označil postupné odvolávanie všetkých ministrov vládnej koalície. Roman Kováč nepochybuje o tom, že kým bude zasadať parlament, stane sa to pravidlom. Ak by návrh na jeho odvolanie prešiel, musel by ho prijať.