BRATISLAVA. Po tom, ako pred rokom Spojené štáty americké zrušili vízovú povinnosť pre občanov Slovenska, zvýšil sa počet návštev Slovákov "za veľkou mlákou" o štvrtinu. Počas uplynulého roka ich tam aj vďaka zjednodušeným podmienkam pre návštevu USA vycestovalo približne 30-tisíc.
Americké víza, ktorých vydanie stálo 89 dolárov (60 eur), pred rokom na Slovensku nahradila elektronická registrácia, takže pred plánovanou cestou do USA občanovi Slovenska stačí vyplniť online formulár, ktorý systém ESTA spracuje a v drvivej väčšine prípadov návštevu krajiny "odobrí".
Ako dnes informoval hovorca Veľvyslanectva USA v Bratislave Chase Beamer, počet zamietnutých víz pre Slovákov je veľmi malý, pravdepodobne nižší ako jedno percento, čo je celosvetový priemer. "S online registráciou cez ESTA majú väčšinou problém len tí, ktorí už predtým falšovali údaje - či už na žiadostiach o víza, imigračných alebo colných dokumentoch," uviedol Beamer.
Plánujú vstupný poplatok
Americká strana pri zámere zaviesť poplatok vo výške zhruba 10 dolárov (asi 7 eur, teda 210 Sk) argumentuje potrebou pokryť náklady spojené s prevádzkou systému ESTA, ako aj tým, že chce vytvoriť celoštátnu inštitúciu na podporu cestovného ruchu. Agentúry takéhoto typu v USA totiž existujú len lokálne, nie centrálne.
Ako však pre TASR spresnil konzul amerického veľvyslanectva v SR Simon Hankinson, zavedenie poplatku ešte nie je definitívne, ani jeho výška. "Myslím, že zatiaľ sa nešpecifikovalo, koľko. Keďže návrh ešte neprešiel oboma komorami parlamentu a nepodpísal to prezident, bude to závisieť od kompromisu, koľko sa dá na financovanie systému ESTA a koľko pôjde na podporu cestovného ruchu," povedal Hankinson s tým, že potrvá štvrť až pol roka, kým po schválení legislatíva dorazí na podpis do Bieleho domu.
Konzul možné zavedenie poplatku nevníma ako negatívny krok a podľa jeho slov tento návrh ani nie je tak myslený. Na margo možných podobných opatrení zo strany Európskej únie, ktoré Brusel za členské krajiny Schengenu už avizoval, Hankinson uviedol, že by nerád videl takéto kroky ako "odvetu" Európy. "Takéto negatívne reakcie by sa nikdy nemuseli skončiť," upozornil. Ak by sa však EÚ rozhodla používať systém podobný ESTA, ktorý zatiaľ k dispozícii nemá a na ktorý by musela vynaložiť značné peniaze, podľa konzula by bola oprávnená požiadavka, aby každý návštevník spoza hraníc Schengenu zaplatil.