SME

Mikolaj sa bojí o študentov

Stredoškoláci na výmenné pobyty do európskych krajín nevycestujú.

Naši študenti si budú musieť na výmenné pobyty ešte nejaký čas počkať.Naši študenti si budú musieť na výmenné pobyty ešte nejaký čas počkať. (Zdroj: Ilustračné - ČTK/AP)

Európska únia štartuje „Erazmus“ už aj pre žiakov stredných škôl. Slovenskí žiaci majú smolu, ministerstvo školstva dalo projektu na Slovensku stop. Zdokonaliť sa v cudzích jazykoch tak môžu žiaci až ako študenti na vysokej škole.

BRATISLAVA. Žiaci stredných škôl starší ako šestnásť rokov môžu od budúceho školského roka študovať po celej Európe. Európska komisia spustila projekt žiacke mobility Comenius, ktorý umožní žiacke výmeny od troch do desiatich mesiacov. V prvom školskom roku 2010/2011 sa do projektu zapojilo trinásť krajín vrátane našich susedov. Slovenské ministerstvo školstva riadené Jánom Mikolajom (SNS) dalo projektu červenú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Do projektu by sa na Slovensku mohli zapojiť stovky škôl, ktoré majú v rámci projektu Comenius školské partnerstvá so zahraničnými školami. Tie by si navzájom povymieňali žiakov, o ktorých by sa starali hostiteľské rodiny a zodpovedný kontaktný učiteľ v škole.

Projekt v mnohom pripomína študijné výmenné pobyty študentov na univerzitách. Comenius však dáva priestor aj žiakom, ktorí nebudú pokračovať v štúdiu na vysokej škole a chcú sa zdokonaliť v jazyku.

Nezapojili sme sa Projekt Comenius ide o medzinárodnú spoluprácu škôl a výmenu žiakov, žiaci študujú na zahraničnej škole tri až desať mesiacov, zdokonaľuje žiakov v jazykoch, učí ich nové kultúry, rozvíja samostatnosť mladých ľudí, do projektu sa zapojilo 13 európskych krajín, štartuje od školského roka 2010/2011.

SkryťVypnúť reklamu

„Máme partnerstvo s viacerými európskymi školami, s ktorými robíme krátkodobé výmenné projekty. Pokiaľ by sa našli žiaci, ktorý by mali záujem, potom nevidím problém nezapojiť sa,“ povedal Marián Štefko, riaditeľ Gymnázia Viliama Paulinyho-Tótha v Martine.

Gymnázium sa síce nezapojilo do školského partnerstva v Comeniuse, ale v prípade možnosti výmen by sa prihlásilo.

Minister školstva Mikolaj argumentuje, že ide o prvý rok projektu, a preto je opatrný. Nie najlepšie dopadli žiaci, ktorí sa cez vládne sociálne štipendiá dostali na študijný pobyt do Španielska. Podmienky na internáte prirovnali k polepšovni či väzeniu.

Zamietavé stanovisko k projektu ministerstvo oznámilo Európskej komisii v januári. „Komisia uvádzala podmienku, aby z jednej školy mohol byť na partnerskú školu vyslaný iba jeden žiak,“ povedala hovorkyňa ministerstva školstva Dana Španková. V návrhu podľa nej chýbala aj finančná zodpovednosť prijímajúcej rodiny v zahraničí za žiaka.

SkryťVypnúť reklamu

„Otvorená bola otázka uznávania štúdia po návrate žiaka späť na vysielajúcu školu, keďže komisia tieto informácie nedefinovala jednoznačne,“ vysvetlila Španková.

Česko výmeny podporilo Česko i Rakúsko sa zapojili na základe rozhodnutia ministra Ondreja Lišku,“ povedal jeho hovorca Tomáš Bouška.

Aj jeho rakúska ministerská kolegyňa Claudia Schmiedová podporila žiacke výmeny Comenius. V prvom školskom roku predpokladá české ministerstvo výjazd 35 žiakov. Česi o podmienke vyslania jedného žiaka nevedia – naopak, pre lepšiu integráciu žiakov môžu školy poslať malú skupinu. Prekážku nevidia ani v uznávaní vzdelania. „Vysielajúca a prijímajúca škola už v žiadosti o grant musí uviesť, ako bude zostavená študijná zmluva a uznávanie študijného pobytu v zahraničí,“ povedal Bouška.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenskí žiaci, ktorí sa nemôžu uchádzať o sociálne štipendiá vlády, majú nádej, že po prvom roku zmení ministerstvo školstva názor. „Na základe výsledkov prvého roku prehodnotíme stanovisko a rozhodneme, či sa Slovensko zapojí,“ povedala Španková.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  5. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  2. Čo vám nikto nepovedal o kráse, materstve a ADHD dospelých
  3. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať?
  4. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  5. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  6. Príďte do Piešťan na oslavy 80. výročia víťazstva nad fašizmom
  7. Víno z LESOV SR žiari: Úspech na Vienale 2024
  8. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 8 339
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 6 097
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 5 026
  4. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 4 272
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 3 943
  6. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 3 826
  7. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 967
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 2 588
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu